sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Jakub Klecker
© Archiv pořadatele



Moravská filharmonie Olomouc uvede v rámci velikonočního koncertu Matoušovy pašije Johanna Sebastiana Bacha

OLOMOUC: Ve středu 31.3. od 19 hodin mohou zájemci na webu mfo.czfacebooku Moravské filharmonie Olomouc shlédnout velikonoční koncert Moravské filharmonie Olomouc ze slavnostní dvorany Arcibiskupského paláce v Olomouci. Pod vedením šéfdirigenta MFO Jakuba Kleckera na koncertu zazní výběr z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha.

31.03.2021
19:00
Autor článku: 
Miloš Adámek

Bachovy Matoušovy pašije měly premiéru na Velký pátek 15. dubna roku 1729 a jejich námětem je úryvek z Matoušova evangelia, který líčí umučení Ježíše Krista. Jde o nejznámější zhudebnění tohoto evangelního textu. V rámci koncertu zazní 45 minutový výběr recitativů, árií a chorálů za účasti vynikajících sólistů. V průběhu večera uslyšíme Terezu Zimkovou, Lucii Hilscherovou, Matúše Šimka a Romana Hozu. Koncert bude řídit šéfdirigent MFO Jakub Klecker, který k programu koncertu dodává: „Jsem velmi rád, že se podařilo pro tento mimořádný velikonoční koncert přizvat špičkové sólisty, kteří se barokní hudbě pravidelně věnují. Bohužel současná pandemická situace neumožňuje, aby mohl smíšený sbor vystoupit v tomto oratoriu, a tak například vybrané chorály uslyšíme netradičně v podání samotných sólistů.“  Velikonoční koncert MFO bude uveden velikonočním přáním a poselstvím mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského.

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach: Matoušovy pašije

 

Účinkují:

Tereza Zimková – soprán

Lucie Hilscherová – mezzosoprán

Matúš Šimko – tenor

Roman Hoza -  baryton

Moravská filharmonie Olomouc

Jakub Klecker – dirigent

 

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především klasickým symfonickým skladbám, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se významně podílí na uměleckém a koncertním dění v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024