středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Miroslav Sekera
© Archiv pořadatele



Moravská filharmonie Olomouc u vás doma: v listopadu nabídne dva streamované koncerty

OLOMOUC-ČR: Moravská filharmonie Olomouc přinese svým posluchačům dva listopadové koncerty – 5. a 9. 11. – z koncertního sálu přímo do jejich domovů. Orchestrální koncert s předním českým houslistou Janem Mráčkem a komorní koncert s mezzosopranistkou Evou Garajovou a klavíristou Miroslavem Sekerou budou k vidění zdarma na webu mfo.czfacebooku filharmonie vždy od 19 hodin.

od 05.11.2020 do 09.11.2020
Autor článku: 
Andrea Pitronová

Vzhledem k protiepidemickým opatřením byla Moravská filharmonie nucena zrušit své listopadové koncerty. „Postupně sdělovaná vládní opatření momentálně bohužel neumožňují plánovat provoz filharmonie ve standardním režimu a realizovat plánované koncerty se sólisty, zejména pak s těmi zahraničními, je téměř nemožné. Některé koncerty jsme tak museli, ač neradi, zrušit, pro další hledáme náhradní termíny,“ vysvětluje ředitel Moravské filharmonie Olomouc, Jonáš Harman. Na dva z původně plánovaných koncertů se v online podobě posluchači mohou těšit už v následujících dnech. „Nejedná se o náhradu zrušených koncertů, ale spíše o naši snahu prostřednictvím hudebního zážitku doručit pozitivní naladění a harmonii až k prahu našich milých posluchačů. Obzvlášť v této mimořádné a nelehké situaci to chápeme a cítíme jako naše poslání,“ dodává Jonáš Harman.

 

Zřídka uváděná, raná díla velikánů a komorní zážitek – živě u vás doma 

Ve čtvrtek 5. listopadu odehraje orchestr živě koncert s názvem Smyčce v hlavní roli, který nabídne raná díla F. Schuberta, L. Janáčka a F. Mendelssohna-Bartholdyho. Program původně avizovaného koncertu se sice mění, hlavní protagonisté ale zůstávají stejní – Moravskou filharmonii povede její šéfdirigent Jakub Klecker a sólových partů se ujme přední český houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček. „Těší nás, že Jan Mráček i přes veškeré současné komplikace způsobené pandemií svoji účast potvrdil a společně s námi vybral posluchačsky atraktivní program,“ uvádí Jonáš Harman. Pro živý stream byly zařazeny skladby Franze Schuberta, Leoše Janáčka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Zřídka uváděná díla tematicky spojuje jejich mladistvá energie. Zkomponovali je totiž ve velmi raném věku – Franz Schubert v devatenácti, Leoš Janáček ve třiadvaceti, Felix Mendelssohn-Bartholdy pak dokonce ve svých třinácti letech. „Jedná se o Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll z roku 1822 – tedy o dílo, které je o celých dvaadvacet let starší než Mendelssohnův druhý, mnohem známější koncert e moll,“ upřesňuje šéfdirigent Jakub Klecker.

V pondělí 9. listopadu pak zamíří do českých domácností koncert nazvaný Lidová poezie v písních z komorního koncertního cyklu „K“. Předtočený koncert bude streamovaný od devatenácti hodin rovněž na webu a facebookové stránce Moravské filharmonie. Vystoupí na něm mezzosopranistka Eva Garajová, která se řadí mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku, a vynikající klavírista Miroslav Sekera, který jako sólový i komorní hráč navštívil mnohá evropská i světová prestižní pódia. Nahrávku Moravská filharmonie zveřejní také na svém YouTube kanálu.

Podrobný program streamů:

 

5. listopadu 2020 od 19 hod.: koncert Smyčce v hlavní roli

  • Franz Schubert: Rondo A dur pro housle a smyčce 
  • Leoš Janáček: Suita pro smyčce
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll

 

Účinkují:

Jan Mráček – housle 

Jakub Klecker – dirigent

Smyčcový orchestr Moravské filharmonie Olomouc

 

9. listopadu 2020 od 19 hod.: komorní koncert Lidová poezie v písních

  • Antonín Dvořák: V národním tónu, op. 73
  • Leoš Janáček: Sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“
  • Leoš Janáček: Moravská lidová poesie v písních (výběr)
  • Vítězslav Novák: Slovenské spevy (výběr)

 

Účinkují:

Eva Garajová – mezzosoprán

Miroslav Sekera – klavír

 

Více informací o Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024