LITOMYŠL-PRAHA: : Žáci a studenti základních uměleckých škol ani o letních prázdninách nezahálejí. Již tento pátek 26. července slavnostně zahájí akci Shakespeare v Litomyšli Národní dechový orchestr, který sdružuje mladé sólisty z různých koutů republiky. Koncert se koná ve spolupráci s celostátním festivalem základních uměleckých škol ZUŠ Open pořádaným Nadačním fondem Magdaleny Kožené. Program bude patřit skladbám letošního jubilanta a litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany i premiéře nové skladby Jiřího Kabáta.
Koncert se uskuteční v Jízdárně Zámeckého návrší od 18:30 hod. Následovat bude autogramiáda knih překladatele a shakespearologa prof. Martina Hilského a inscenace dramatu Hamlet z repertoáru Letních shakespearovských slavností. O den později 27. července od 10.15 hod. vystoupí Národní dechový orchestr se stejným programem v rámci cyklu Promenádních koncertů v Jižních zahradách Pražského hradu.
Více informací a vstupenky jsou k dispozici na www.shakespearevlitomysli.cz.
„Velmi si cením prostoru, který dávají pořadatelé prestižních kulturních akcí mladým umělcům. Opakovaně se v Litomyšli i následně v zahradách Pražského hradu můžeme přesvědčit o kvalitě uměleckých produkcí vznikajících na půdě základních uměleckých škol i množství talentovaných a motivovaných mladých lidí, které ZUŠky dokáží maximálně podpořit,“ říká Irena Pohl Houkalová, ředitelka Nadačního fondu Magdaleny Kožené a kreativní ředitelka ZUŠ Open.
V rámci večera zazní například Smetanův „Pochod k slavnosti Shakespearově“, jehož úvodní fanfáry zároveň tvoří znělku festivalu. Dále zazní světová premiéra skladby „Sonet 18", kterou pro tuto příležitost zkomponoval violista, skladatel, dirigent a ředitel pardubické ZUŠ Jiří Kabát. Společně s hráči Národního dechového orchestru ji přednese kreativní ředitelka ZUŠ Open a sopranistka Irena Pohl Houkalová. V jejím podání zazní i árie ze Smetanovy opery Hubička či píseň Bohuslava Martinů v orchestrální úpravě. Posluchači se mohou také těšit na provedení dvou Slovanských tanců Antonína Dvořáka, orchestrální předehru k opeře Hubička či „Skočnou“ z opery Prodaná nevěsta. Koncert povede šéfdirigent Národního dechového orchestru, šéfdirigent a ředitel Hudby Hradní stráže a Policie České republiky Václav Blahunek.
„Národní dechový orchestr je složený z mladých hudebníků – žáků základních uměleckých škol a studentů konzervatoří z celé České republiky. Mladí hráči na dechové nástroje se schází několikrát do roka, aby pod taktovkou profesionálních dirigentů a se špičkovými sólisty nastudovali náročný symfonický program. Právě koncerty v Litomyšli a v Praze jsou pomyslnou třešničkou na dortu za letošním celoročním snažením,“ doplňuje zakladatel a umělecký vedoucí orchestru Michal Chmelař, ředitel ZUŠ Přelouč a trumpetista Komorní filharmonie Pardubice. Orchestr byl založen na jaře 2017. První koncert se uskutečnil v Občanské záložně v Přelouči 7. 5. 2017 pod vedením šéfdirigenta Václava Blahunka. Hlavním posláním NDO je propagace české dechové symfonické hudby v Čechách i v zahraničí. Orchestr je složený z vynikajících hráčů na dechové a bicí nástroje ze všech krajů České republiky. Orchestr získal v dubnu 2019 2. cenu na prestižní soutěži Flicorno d’Oro v Itálii, v červenci 2022 zlatou medaili v 2. divizi na soutěži WMC Kerkrade.
O ZUŠ Open
Celostátní festival ZUŠ Open je nerozsáhlejší kulturní událostí v ČR, festivalem oslav, sdílené radosti a respektu k unikátnímu systému základního uměleckého vzdělávání, jehož cílem je rozvoj ZUŠ jako moderního vzdělávacího systému, který propojuje umělecké vzdělávání s praxí s dopadem na širokou oblast rozvoje žáků i pedagogů. Hlavní program festivalu se koná v rámci dvou týdnů ve 350 městech po celé republice, nabízí program pro širokou veřejnost napříč všemi obory a žánry – hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Ve spolupráci se zakladatelkou Nadačního fondu, pěvkyní Magdalenou Koženou a s řadou výkonných umělců a kulturních institucí prezentuje šíři práce a nejlepší příklady praxe základních uměleckých škol. Jeho partnery jsou Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Česká filharmonie, Národní galerie a řada dalších významných institucí. V rámci festivalové řady ZUŠ Open pomáhá podporuje také projekty ve prospěch potřebných a školy ve výchově dětí ke společenské odpovědnosti prostřednictvím umění.
V České republice funguje 507 základních uměleckých škol, ve kterých studuje na 248 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.
Nadační fond Magdaleny Kožené
Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.
ZUŠ OPEN pořádá
Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček, generální ředitel České filharmonie
Ve spolupráci: Asociace základních uměleckých škol ČR, Svaz měst a obcí, Charita ČR, Asociace krajů ČR, Patron dětí
Hlavní partner ZUŠ Open: DaDa, a.s.
Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace ČEZ, Erste Private Banking, Centrální depozitář cenných papírů, Aveton, Pražské vodovody a kanalizace, GIST, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj, Královehradecký kraj, Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj, Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Plzeňský kraj
Záštitu udělili: ministr školství, mládeže a tělovýchovy Doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D, ministr kultury Mgr. Martin Baxa, Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský, primátor Hlavního města Prahy,
Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., hejtmanka a hejtmani jednotlivých krajů
Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas
ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.
OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.
ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.
ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024. Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.