čtvrtek
9. ledna 2025
svátek slaví Vladan
Národní dechový orchestr
© Archiv pořadatele



Mladí hudebníci z Národního dechového orchestru budou v Litomyšli předskokany Shakespeara

LITOMYŠL-PRAHA: : Žáci a studenti základních uměleckých škol ani o letních prázdninách nezahálejí. Již tento pátek 26. července slavnostně zahájí akci Shakespeare v Litomyšli Národní dechový orchestr, který sdružuje mladé sólisty z různých koutů republiky. Koncert se koná ve spolupráci s celostátním festivalem základních uměleckých škol ZUŠ Open pořádaným Nadačním fondem Magdaleny Kožené. Program bude patřit skladbám letošního jubilanta a litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany i premiéře nové skladby Jiřího Kabáta.

od 26.07.2024 do 27.07.2024
Autor článku: 
Silvie Marková

Koncert se uskuteční v Jízdárně Zámeckého návrší od 18:30 hod. Následovat bude autogramiáda knih překladatele a shakespearologa prof. Martina Hilského a inscenace dramatu Hamlet z repertoáru Letních shakespearovských slavností. O den později 27. července od 10.15 hod. vystoupí Národní dechový orchestr se stejným programem v rámci cyklu Promenádních koncertů v Jižních zahradách Pražského hradu.

 

Více informací a vstupenky jsou k dispozici na www.shakespearevlitomysli.cz.

„Velmi si cením prostoru, který dávají pořadatelé prestižních kulturních akcí mladým umělcům. Opakovaně se v Litomyšli i následně v zahradách Pražského hradu můžeme přesvědčit o kvalitě uměleckých produkcí vznikajících na půdě základních uměleckých škol i množství talentovaných a motivovaných mladých lidí, které ZUŠky dokáží maximálně podpořit,“ říká Irena Pohl Houkalová, ředitelka Nadačního fondu Magdaleny Kožené a kreativní ředitelka ZUŠ Open.

V rámci večera zazní například Smetanův „Pochod k slavnosti Shakespearově“, jehož úvodní fanfáry zároveň tvoří znělku festivalu. Dále zazní světová premiéra skladby „Sonet 18", kterou pro tuto příležitost zkomponoval violista, skladatel, dirigent a ředitel pardubické ZUŠ Jiří Kabát. Společně s hráči Národního dechového orchestru ji přednese kreativní ředitelka ZUŠ Open a sopranistka Irena Pohl Houkalová. V jejím podání zazní i árie ze Smetanovy opery Hubička či píseň Bohuslava Martinů v orchestrální úpravě. Posluchači se mohou také těšit na provedení dvou Slovanských tanců Antonína Dvořáka, orchestrální předehru k opeře Hubička či „Skočnou“ z opery Prodaná nevěsta. Koncert povede šéfdirigent Národního dechového orchestru, šéfdirigent a ředitel Hudby Hradní stráže a Policie České republiky Václav Blahunek.

„Národní dechový orchestr je složený z mladých hudebníků – žáků základních uměleckých škol a studentů konzervatoří z celé České republiky. Mladí hráči na dechové nástroje se schází několikrát do roka, aby pod taktovkou profesionálních dirigentů a se špičkovými sólisty nastudovali náročný symfonický program. Právě koncerty v Litomyšli a v Praze jsou pomyslnou třešničkou na dortu za letošním celoročním snažením,“ doplňuje zakladatel a umělecký vedoucí orchestru Michal Chmelař, ředitel ZUŠ Přelouč a trumpetista Komorní filharmonie Pardubice. Orchestr byl založen na jaře 2017. První koncert se uskutečnil v Občanské záložně v Přelouči 7. 5. 2017 pod vedením šéfdirigenta Václava Blahunka. Hlavním posláním NDO je propagace české dechové symfonické hudby v Čechách i v zahraničí. Orchestr je složený z vynikajících hráčů na dechové a bicí nástroje ze všech krajů České republiky. Orchestr získal v dubnu 2019 2. cenu na prestižní soutěži Flicorno d’Oro v Itálii, v červenci 2022 zlatou medaili v 2. divizi na soutěži WMC Kerkrade.

 

O ZUŠ Open

Celostátní festival ZUŠ Open je nerozsáhlejší kulturní událostí v ČR, festivalem oslav, sdílené radosti a respektu k unikátnímu systému základního uměleckého vzdělávání, jehož cílem je rozvoj ZUŠ jako moderního vzdělávacího systému, který propojuje umělecké vzdělávání s praxí s dopadem na širokou oblast rozvoje žáků i pedagogů. Hlavní program festivalu se koná v rámci dvou týdnů ve 350 městech po celé republice, nabízí program pro širokou veřejnost napříč všemi obory a žánry – hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Ve spolupráci se zakladatelkou Nadačního fondu, pěvkyní Magdalenou Koženou a s řadou výkonných umělců a kulturních institucí prezentuje šíři práce a nejlepší příklady praxe základních uměleckých škol. Jeho partnery jsou Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Česká filharmonie, Národní galerie a řada dalších významných institucí. V rámci festivalové řady ZUŠ Open pomáhá podporuje také projekty ve prospěch potřebných a školy ve výchově dětí ke společenské odpovědnosti prostřednictvím umění.

V České republice funguje 507 základních uměleckých škol, ve kterých studuje na 248 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

 

 

Nadační fond Magdaleny Kožené

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

 

ZUŠ OPEN pořádá

Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček, generální ředitel České filharmonie
Ve spolupráci: Asociace základních uměleckých škol ČR, Svaz měst a obcí, Charita ČR, Asociace krajů ČR, Patron dětí
Hlavní partner ZUŠ Open: DaDa, a.s.

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace ČEZ, Erste Private Banking, Centrální depozitář cenných papírů, Aveton, Pražské vodovody a kanalizace, GIST, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj, Královehradecký kraj, Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj, Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Plzeňský kraj

Záštitu udělili: ministr školství, mládeže a tělovýchovy Doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D, ministr kultury Mgr. Martin Baxa, Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský, primátor Hlavního města Prahy,
Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., hejtmanka a hejtmani jednotlivých krajů

Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025