OLOMOUCKÝ KRAJ: Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje je formou veřejného uznání a podpory těm, kdo se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentovat a předat je dalším generacím. Titul se podle schválených pravidel uděluje doživotně a nejvýše třem osobám ročně. Udělení titulu Mistr provází přidělení značky Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje a nositel titulu je zapsán na Seznam nositelů titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje.
V sobot 20. srpna, od 17 h v, Šumperku (Pavlínin dvůr, hlavní scéna) proběhne předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje - obor pokrývačství tradičními krytinami - šindelem a břidlicí..
Jaroslav LAKOMÝ, *1951 ve Štítech se narodil v roce 1951 ve Štítech v rodině mistrů pokrývačů. V roce 1968 se vyučil pokrývačem na učilišti v Ostravě. Praxi vykonával u svého dědečka Josefa Lakomého, mistra pokrývačského řemesla, který vyučil řemeslu i otce nominovaného. V rodině, kde se řemeslo dědilo z otce na syna, se věnovali vždy pokrývání střech tradičními krytinami, šindelem a břidlicí při dodržení tradiční technologických postupů. Šindel patřil na severní Moravě k převládající střešní krytině vesnických domů až do počátku 20. století. Břidlicí se v minulosti pokrývali zejména měšťanské, panské domy a církevní stavby, vesnické domy na severní Moravě se pokrývaly břidlicí méně a až od 2. poloviny 19. století. Všechny památkově chráněné objekty na severní Moravě jsou těmito krytinami pokryté.
Jaroslav Lakomý poprvé pokryl šindelem střechu kostela v Brníčku a během let opravil a pokryl střechy cca 200 památkově chráněných objektů, zejména na území Olomouckého kraje. Pracoval však např. i na katedrále sv. Víta v Praze. Řemeslu vyučil i svého syna Jaroslava. Do roku 1989 pracoval pod Místním národním výborem ve Štítech, poté se stal živnostníkem. Od roku 2014 je v důchodu, živnost i zkušenosti předal synovi, i nadále se však řemeslu věnuje.
Jaroslav Lakomý se nezúčastňuje žádných prohlídek, výstav a specializovaných trhů lidových řemesel. K propagaci své práce nepoužívá ani tištěnou reklamu nebo inzerci. Jeho reklamou je kvalitní práce na památkově chráněných objektech.
Pátek 19. srpna od 10 h se v Hněvotíně (sportovní areál obce) koná Slavnostní vyhlášení krajského kola soutěže Vesnice roku 2016 (pozvánka č. 1).
Kamila Navrátilová
tisková mluvčí
Odbor tajemníka hejtmana
oddělení mediální komunikace a marketingu
vedoucí oddělení
Jeremenkova 40a
77911 Olomouc
Česká republika
Tel.: +420 585 508 880
Mob.: +420 602 272 747
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.