úterý
17. září 2024
svátek slaví Naděžda
Roman Vávra, Nicolas Winton a Jiří F. Potužník
© Foto: archiv autora



Mise Barbican: 30 zachráněných dětí i poslední svědectví sira Nicolase Wintona

ČR: Jeden z prvních transportů židovských dětí z Československa do Spojeného království se odehrál v lednu 1939. Šlo o letecký most, a přestože u něj asistoval i sir Nicolas Winton, nebylo o něm až doposud nic známo. Pátrání Jiřího Františka Potužníka shrnuje dokument Barbican: Zapomenutá mise, který uvede ČT2 v úterý 30. ledna ve 20.50 h.

 

30.01.2018
20:50
Autor článku: 
Karolína Blinková

"Práce na dokumentárním filmu Barbican: Zapomenutá mise byla od počátku fascinující. Autor Jiří F. Potužník detailní investigativní prací postupně odhaloval dramatický příběh dosud zcela neznámého prvního leteckého mostu, který zachránil židovské děti před nacisty z tehdejšího Československa. Je to příběh, který vysílá i po 80 letech pro nás silné poselství. Poselství o statečnosti a pomoci druhým za tíživých okolností, se kterými máme tendenci se smířit a nechat potřebné bez povšimnutí,“ říká kreativní producent Patrick Diviš, v jehož tvůrčí producentské skupině film vznikl.

Dokument shrnuje čtyřleté pátrání po okolnostech letu z 12. ledna 1939, kdy na palubě letounu KLM odcestovaly z Prahy do Londýna tři desítky židovských dětí. Na počátku příběhu je fotografie neznámého chlapce v náručí holandského pilota a sira Nicolase Wintona, na jeho konci se diváci dovědí nejen o osudu malého hocha, ale i o osudu dalších dětí, které rodiče vypravili samotné do cizí země. Za jakých okolností byla záchranná mise tři měsíce po mnichovské zradě a dva měsíce před okupací Československa zorganizována, a proč se na ni zapomnělo, líčí dvě pamětnice letu, které filmový štáb vypátral. V dokumentu nechybí ani možná poslední svědectví sira Nicolase Wintona.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna. Česká televize ho připomene ve svém vysílání hned několikrát od neděle 21. ledna. Diváci kromě dokumentu Barbican: Zapomenutá mise uvidí ještě například filmy Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Poslední vlak a Šedá zóna, dokument Po holocaustu a Čtyři páry bot, portrét profesora Jana Wienera, veterána západní fronty.

režie a scénář: Jiří František Potužník // kamera: Roman Vávra // dramaturgie: Martin Horálek // kreativní producent: Patrick Diviš

www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024
HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024