<p>MIROTICE: Mirotický festival Setkání loutek a hudby se letos uskuteční podeváté. Přesto, že je to festival ještě poměrně mladý, stal se již velmi oblíbeným a populárním. Navštěvuje ho každoročně více než dva tisíce lidí z celé republiky i ze zahraničí.</p> <p>Setkání je určeno především rodinám s dětmi. Pořadatelé proto vybírají představení, která jsou vhodná pro všechny věkové kategorie, jsou živá, kontaktní a interaktivní.</p> <p>Mirotický festival Setkání loutek a hudby se uskuteční ve dnech 9. ‒ 11. srpna 2012 v areálu na ostrově u Dolejšího mlýna v Miroticích.</p> <p> Na festivalu se v minulých ročnících vystřídaly desítky aktérů ‒ herců, muzikantů, hudebních skupin, divadelních souborů, výtvarníků, uměleckých řemeslníků, fotografů… Mirotičtí se snaží o to, aby představili nejlepší umělce nejlepšími, nejzábavnějšími a nejpřínosnějšími díly. Je jedno, zda se jedná o neznámé amatéry či mediálně sledované profesionály.</p> <p> Jihočeské Mirotice jsou místem s uměleckými kořeny. Narodil se zde známý malíř Mikoláš Aleš, řezbář Mikoláš Sychrovský, tenorista a hudební skladatel ‒ přítel Mozartův ‒ Benedikt Žák, ve své době slavný výtvarník a jeden z prvních fotografů Alexandr Seik. Žil tu nejznámější kočovný loutkář Matěj Kopecký a s tímto krajem je spojen i dramatik a první dramaturg Národního divadla Ladislav Stroupežnický.</p> <p> V Miroticích se podařilo obnovit divadelní tradici a navázat tak na odkaz tvořivých lidí, kteří jsou s tímto krajem spjati. Inspirací byli především slavný malíř Mikoláš Aleš a neméně známý loutkář Matěj Kopecký. Mirotický festival podporují i jejich potomci ‒ malíř a fotograf Jaroslav Mikoláš Vojna a Virginie Josefa Hněvkovská-Kopecká, kteří jsou každoročně přítomni. </p> <p> Festival byl již třikrát zařazen do kategorie „Zvlášť významná akce Jihočeského kraje“ a je v hledáčku zájmu místních i celostátních periodik, rozhlasových a televizních stanic. Pořadatelé letos navázali i spolupráci se studenty pražské Akademie múzických umění, kteří přijedou o letošních prázdninách se svým divadelním vozem a jejich pouť bude zaznamenána i filmově. Festival se tak zpestří a prodlouží o další jeden den ‒ letos bude třídenní.</p> <p> Areál na ostrově u Dolejšího mlýna navíc poskytuje i možnost sportovního vyžití, besed s umělci a vystavovateli, navíc v krásném prostředí s kvalitním zázemím. Protože pořadatelé festivalu chtějí, aby byl jejich projekt dostupný pro všechny, záměrně udržují nízké vstupné. Zvyšují však kulturní úroveň projektu.<br />
A zlepšovat je stále co. Naopak nechtějí budovat tržiště. Proto se vyhýbají účasti prodejců ‒ stánkařů.</p> <p>Mirotické Setkání loutek a hudby pořádá Ladislav Loisa Tomeš, zakladatel a organizátor festivalu a provozovatel Kavárenské hospůdky Na ostrově v Miroticích za podpory města Mirotice, pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly a za finanční podpory z Dotačního programu Jihočeského kraje pro poskytnutí příspěvku v oblasti kultury za rok 2012. Festival je také podporován nekomerčním pojetím ze strany participujících umělců, finančně i ze strany živnostníků a firem.</p> <p> Program festivalu v příloze.</p> <p> Tisková zpráva v příloze.</p>
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.