MIROTICE: Mirotické setkání loutek a hudby bylo založeno před pěti lety v místě, které je historicky spjato s řadou významných českých umělců. Jde především o tvorbu loutkáře Matěje Kopeckého a slavného malíře Mikoláše Alše. Šestý divadelně-hudební festival v jihočeských Miroticích je platformou pro uplatnění a vyjádření malých hudebních a divadelních skupin.
Za pět let se z této původně lokální akce stala událost, která je ojedinělá a svým způsobem významná pro celý Jihočeský kraj.
Díky tomu, že zde účinkují soubory a jednotliví umělci z celé republiky, je tato akce chápána i jako místo, kde se setkává široká kulturní veřejnost. Přesto je tento festival prioritně zaměřen na dětského diváka. Tomu je uzpůsobena i dramaturgie - tedy výběr uměleckých vystoupení. Upřednostňují se představení takzvaná rodinná. To znamená taková, při kterých mohou nalézt zábavu, pobavení i poučení děti všech věkových kategorií, ale i jejich rodiče. Teprve divadelní a hudební výstupy pozdního večera jsou určeny dospělým divákům.
I letos pro vás zakladatel a ředitel festivalu Ladislav Loisa Tomeš připravil několik “kulturních bonbónků”. Můžete se těšit například na Teátr Víťi Marčíka, na Buchty a loutky, skupinu NightWork, na Vladimíra Mišíka nebo Xaviéra Baumaxu... Raději se však podívejte na podrobný program, který najdete na internetových stránkách http://mirotickesetkani.sweb.cz. Koná se 14. – 15. 8. 2009 v Dolejším mlýně.
Mirotické setkání loutek a hudby je svým rozsahem, publicitou a odezvou již natolik populární, že už si našlo své stálé místo na slunci a stává se tradicí.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.