středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Snímek ze setkání ministra kultury Martina Baxy s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou
© Archiv MK



Ministr kultury Baxa se setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Autor článku: 
tiskové oddělení MK

„Ministerstvo kultury podporuje boj Běloruska za svobodu a demokracii; například v loňském roce udělilo záštitu projektu nezávislé běloruské literatury a jejímu uvedení na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze. Během omezení spojených s pandemií koronaviru ministerstvo kultury umožňovalo na základě příslušných výjimek přicestování představitelům nezávislé běloruské kultury do České republiky za účelem rezidenčních pobytů,“ uvedl ministr kultury Baxa. 

Ministerstvo kultury v těchto dnech uplatnilo zásadní připomínku k projednávanému návrhu zákona o dalších opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace a o změně zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

Zásadní připomínka Ministerstva kultury se týká podmínek úpravy režimu dočasné ochrany. Ministerstvo kultury zastává stanovisko, aby do vymezení skupin občanů třetích zemí byli zahrnuti občané Ruské federace nebo Běloruské republiky, kteří se vyhraňují vůči invazi na Ukrajině a aktivně vstupují do veřejné debaty. Tyto osoby se bezprostředně nenacházejí v ohrožení života, ale jsou kritiky režimu a hrozí jim omezení práv v zemi jejich původu. Řada takových osob působí v uměleckých profesích a kulturní organizace a umělecké soubory v České republice (divadla, filharmonie) s nimi spolupracují. Je v zájmu České republiky tuto spolupráci nadále umožnit a podporovat. Současně, v případě umělců již pobývajících a pracujících na území České republiky, apeluje Ministerstvo kultury na možnost slučování rodin.

O této aktivitě ministerstva kultury Svjatlana Cichanouska na setkání také hovořila a ministru Baxovi za ni  poděkovala.

Současný ministr kultury už jako primátor města Plzně vyjadřoval solidaritu běloruským občanům pronásledovaným režimem jejich země. Plzeň v minulosti poskytla městské byty a podporu běloruským žurnalistům, jako symbolickou podporu Plzeň několikrát vyvěsila běloruskou vlajku.

Opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách roku 2020 Cichanouská vystoupí tento týden na mezinárodní konferenci Knihovny Václava Havla Pravda a demokracie.

Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela bloggera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Spolu s ním k dlouholetým trestům Bělorusko odsoudilo pět dalších opozičních aktivistů a kritiků běloruského režimu. Západ verdikty odsoudil.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024