úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Archiv MKMinistr kultury Baxa se setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Autor článku: 
tiskové oddělení MK

„Ministerstvo kultury podporuje boj Běloruska za svobodu a demokracii; například v loňském roce udělilo záštitu projektu nezávislé běloruské literatury a jejímu uvedení na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze. Během omezení spojených s pandemií koronaviru ministerstvo kultury umožňovalo na základě příslušných výjimek přicestování představitelům nezávislé běloruské kultury do České republiky za účelem rezidenčních pobytů,“ uvedl ministr kultury Baxa. 

Ministerstvo kultury v těchto dnech uplatnilo zásadní připomínku k projednávanému návrhu zákona o dalších opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace a o změně zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

Zásadní připomínka Ministerstva kultury se týká podmínek úpravy režimu dočasné ochrany. Ministerstvo kultury zastává stanovisko, aby do vymezení skupin občanů třetích zemí byli zahrnuti občané Ruské federace nebo Běloruské republiky, kteří se vyhraňují vůči invazi na Ukrajině a aktivně vstupují do veřejné debaty. Tyto osoby se bezprostředně nenacházejí v ohrožení života, ale jsou kritiky režimu a hrozí jim omezení práv v zemi jejich původu. Řada takových osob působí v uměleckých profesích a kulturní organizace a umělecké soubory v České republice (divadla, filharmonie) s nimi spolupracují. Je v zájmu České republiky tuto spolupráci nadále umožnit a podporovat. Současně, v případě umělců již pobývajících a pracujících na území České republiky, apeluje Ministerstvo kultury na možnost slučování rodin.

O této aktivitě ministerstva kultury Svjatlana Cichanouska na setkání také hovořila a ministru Baxovi za ni  poděkovala.

Současný ministr kultury už jako primátor města Plzně vyjadřoval solidaritu běloruským občanům pronásledovaným režimem jejich země. Plzeň v minulosti poskytla městské byty a podporu běloruským žurnalistům, jako symbolickou podporu Plzeň několikrát vyvěsila běloruskou vlajku.

Opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách roku 2020 Cichanouská vystoupí tento týden na mezinárodní konferenci Knihovny Václava Havla Pravda a demokracie.

Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela bloggera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Spolu s ním k dlouholetým trestům Bělorusko odsoudilo pět dalších opozičních aktivistů a kritiků běloruského režimu. Západ verdikty odsoudil.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA-ČR: Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album „Zapět dvanáct“, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aranžích Jirky Vidasova. Kromě mnoha vzácných hostů jej v pondělí v Malostranské besedě slavnostně pokřtil také legendární český muzikant a textař Ivan Hlas.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
12.05.2022