neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Snímek ze setkání ministra kultury Martina Baxy s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou
© Archiv MKMinistr kultury Baxa se setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Autor článku: 
tiskové oddělení MK

„Ministerstvo kultury podporuje boj Běloruska za svobodu a demokracii; například v loňském roce udělilo záštitu projektu nezávislé běloruské literatury a jejímu uvedení na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze. Během omezení spojených s pandemií koronaviru ministerstvo kultury umožňovalo na základě příslušných výjimek přicestování představitelům nezávislé běloruské kultury do České republiky za účelem rezidenčních pobytů,“ uvedl ministr kultury Baxa. 

Ministerstvo kultury v těchto dnech uplatnilo zásadní připomínku k projednávanému návrhu zákona o dalších opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace a o změně zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

Zásadní připomínka Ministerstva kultury se týká podmínek úpravy režimu dočasné ochrany. Ministerstvo kultury zastává stanovisko, aby do vymezení skupin občanů třetích zemí byli zahrnuti občané Ruské federace nebo Běloruské republiky, kteří se vyhraňují vůči invazi na Ukrajině a aktivně vstupují do veřejné debaty. Tyto osoby se bezprostředně nenacházejí v ohrožení života, ale jsou kritiky režimu a hrozí jim omezení práv v zemi jejich původu. Řada takových osob působí v uměleckých profesích a kulturní organizace a umělecké soubory v České republice (divadla, filharmonie) s nimi spolupracují. Je v zájmu České republiky tuto spolupráci nadále umožnit a podporovat. Současně, v případě umělců již pobývajících a pracujících na území České republiky, apeluje Ministerstvo kultury na možnost slučování rodin.

O této aktivitě ministerstva kultury Svjatlana Cichanouska na setkání také hovořila a ministru Baxovi za ni  poděkovala.

Současný ministr kultury už jako primátor města Plzně vyjadřoval solidaritu běloruským občanům pronásledovaným režimem jejich země. Plzeň v minulosti poskytla městské byty a podporu běloruským žurnalistům, jako symbolickou podporu Plzeň několikrát vyvěsila běloruskou vlajku.

Opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách roku 2020 Cichanouská vystoupí tento týden na mezinárodní konferenci Knihovny Václava Havla Pravda a demokracie.

Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela bloggera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Spolu s ním k dlouholetým trestům Bělorusko odsoudilo pět dalších opozičních aktivistů a kritiků běloruského režimu. Západ verdikty odsoudil.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023