pondělí
15. července 2024
svátek slaví Jindřich
Pozvánka
© Zdroj: www.artmikulov.czMikulovské výtvarné sympozium “dílna“ vstupuje do čtvrté dekády s tématem IDENTITA

MIKULOV: 31. ročník sympozia se uskuteční ve dnech 14. 7.–10. 8. 2024, a Mikulov se tak opět stane místem setkávání všech generací se současným výtvarným uměním a uměleckou tvorbou v místě samotném.

od 14.07.2024 do 10.08.2024
Autor článku: 
Marcela Šimánková/ika

Zahájení se koná v neděli 14. 7. 2024 od 18:00 na mikulovském náměstí, kde se představí letošní účastnice a účastníci. Jsou to Daniela & Linda Dostálkovy, Eja Devečková, Libuše Jarcovjáková, Michaela Vrbková, Jan Vytiska a student Jura Piršč. Nejen k poslechu zahraje horňácká folklórní formace Petra Mičky – Hrubá Hudba.

Tématem pro 31. ročník Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“ je IDENTITA. Identita jedince, společnosti, místa, umění i identita samotného sympozia.

Mikulovské výtvarné sympozium "dílna" v sobě nese vize setkávání, vzájemného působení a poznávání odlišností. Přináší mnohostranné obohacování. I díky tomu je dnes Mikulov renomovaným kulturním centrem regionu, městem otevřeným a kosmopolitním...“ Komentuje význam tradiční letní akce místostarostka Petra Korlaar.

Dalším důležitým prvkem, na který se v rámci projektu pořadatelé ve spolupráci s kurátorkou a teoretičkou 31. ročníku Lenore Jurkyovou zaměřují vedle tématu IDENTITA je DIALOG. „Formát sympozia je od počátku založen právě na vzájemné komunikaci, sdílení společného prostoru, myšlenek a zkušeností komunity hostujících umělců a umělkyň. Výsledkem této komunikace a společného sdílení v rámci tvůrčího pobytu v Mikulově jsou díla, která obsahově nebo formálně, odrážejí mj. okolnosti a místo jejich vzniku a tato jsou představena na navazující výstavě.“ Uvádí k letošní koncepci kurátorka ročníku Lenore Jurkyová.

31. ročník sympozia lze vnímat jako začátek nové dekády a jako příležitost akcentovat roli diváků a komunity obyvatel Mikulova, pro které se akce v průběhu třech dekád existence stala nedílnou součástí každého léta. Připravovaný ročník tradičně doplní již po léta zaběhnuté formátů doprovodných programů, kterými jsou: zahájení sympozia, víkend otevřených ateliérů, výtvarný workshop pro celou rodinu, možnost nahlédnout do ateliérů. koncerty, čtení, workshopy a/ nebo zakončení, vernisáž a výstava, která na sympozium bezprostředně navazuje.

Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ bylo založeno v roce 1994. Trvalým výstupem každoroční akce je umělecká sbírka, do které město prostřednictvím daru obdrželo za uplynulých 30 ročníků celkem 736 uměleckých děl. Sympozia se za dobu jeho trvání účastnila celá řada předních českých výtvarnic a výtvarníků.

Více informací a kompletní sbírka: www.artmikulov.cz.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024