středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
Pozvánka
© Zdroj: www.artmikulov.cz



Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ vstupuje do čtvrté dekády s tématem IDENTITA

MIKULOV: 31. ročník sympozia se uskuteční ve dnech 14. 7.–10. 8. 2024, a Mikulov se tak opět stane místem setkávání všech generací se současným výtvarným uměním a uměleckou tvorbou v místě samotném.

od 14.07.2024 do 10.08.2024
Autor článku: 
Marcela Šimánková/ika

Zahájení se koná v neděli 14. 7. 2024 od 18:00 na mikulovském náměstí, kde se představí letošní účastnice a účastníci. Jsou to Daniela & Linda Dostálkovy, Eja Devečková, Libuše Jarcovjáková, Michaela Vrbková, Jan Vytiska a student Jura Piršč. Nejen k poslechu zahraje horňácká folklórní formace Petra Mičky – Hrubá Hudba.

Tématem pro 31. ročník Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“ je IDENTITA. Identita jedince, společnosti, místa, umění i identita samotného sympozia.

Mikulovské výtvarné sympozium "dílna" v sobě nese vize setkávání, vzájemného působení a poznávání odlišností. Přináší mnohostranné obohacování. I díky tomu je dnes Mikulov renomovaným kulturním centrem regionu, městem otevřeným a kosmopolitním...“ Komentuje význam tradiční letní akce místostarostka Petra Korlaar.

Dalším důležitým prvkem, na který se v rámci projektu pořadatelé ve spolupráci s kurátorkou a teoretičkou 31. ročníku Lenore Jurkyovou zaměřují vedle tématu IDENTITA je DIALOG. „Formát sympozia je od počátku založen právě na vzájemné komunikaci, sdílení společného prostoru, myšlenek a zkušeností komunity hostujících umělců a umělkyň. Výsledkem této komunikace a společného sdílení v rámci tvůrčího pobytu v Mikulově jsou díla, která obsahově nebo formálně, odrážejí mj. okolnosti a místo jejich vzniku a tato jsou představena na navazující výstavě.“ Uvádí k letošní koncepci kurátorka ročníku Lenore Jurkyová.

31. ročník sympozia lze vnímat jako začátek nové dekády a jako příležitost akcentovat roli diváků a komunity obyvatel Mikulova, pro které se akce v průběhu třech dekád existence stala nedílnou součástí každého léta. Připravovaný ročník tradičně doplní již po léta zaběhnuté formátů doprovodných programů, kterými jsou: zahájení sympozia, víkend otevřených ateliérů, výtvarný workshop pro celou rodinu, možnost nahlédnout do ateliérů. koncerty, čtení, workshopy a/ nebo zakončení, vernisáž a výstava, která na sympozium bezprostředně navazuje.

Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ bylo založeno v roce 1994. Trvalým výstupem každoroční akce je umělecká sbírka, do které město prostřednictvím daru obdrželo za uplynulých 30 ročníků celkem 736 uměleckých děl. Sympozia se za dobu jeho trvání účastnila celá řada předních českých výtvarnic a výtvarníků.

Více informací a kompletní sbírka: www.artmikulov.cz.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025