<p>MIKULČICE: Mikulčice se v roce 2013 znovu pokusí o zápis na seznam UNESCO a zdá se, že od prvního pokusu, který absolvovaly v letech 2007 – 2009, se dobře připravily.</p> <p>Znovu se tedy rozjíždí kolotoč příprav a hodnocení, který už Mikulčice se slovenskými Kopčany absolvovaly v letech 2007 až 2009. Tehdy MK ČR nakonec žádost stáhlo a bylo doporučeno ji během nadcházejících dvou let přepracovat a jubilejní rok 2013, na který připadá výročí 1150 let od příchodu slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, využít k novému podání návrhu.</p> <p>K tomu ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně I. Chovančíková v tisku uvedla: „Napneme síly na lepší argumentaci po vědecké stránce. Ta byla hodnocena posledně jako slabší. Na ní musíme zapracovat, aby tentokrát nominace skutečně vyšla.“ Vědecká argumentace musí podle ní naprosto jednoznačně a přesně prokázat unikátnost mikulčického hradiska i mikulčicko-kopčanské archeologické aglomerace.</p>
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.