neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Letní kapela
© Archiv pořadateleMidi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu na Nákladovém nádraží Žižkov

PRAHA: Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19.00 hod. kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. Cílem Ladscape festivalu je upozorňovat na širší souvislosti architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. V letošním roce se konal s podtitulem Pražská nádraží ne/využitá a usídlil se tak mimo jiné na Nákladovém nádraží Žižkov, které prochází razantní proměnou a závěrečný koncert tak bude jednou z mála příležitostí navštívit jeho unikátní prostory v původním stavu.

20.09.2022
Autor článku: 
Silvie Marková

Midi Lidi mají za sebou desítky koncertů nejen v ČR a na Slovensku, ale také v Polsku, Rusku, Anglii, Německu, Španělsku či Chorvatsku. V Čechách a na Slovensku jsou hvězdami velkých festivalů. Členové kapely jsou svojí další činností široce rozkročeni mezi nejrůznější umělecké obory a na české scéně jsou jednotlivě známí i jako filmoví tvůrci, herci, divadelníci, promotéři, vizuální umělci či grafici. Jsou autory hudby například k filmům Protektor, Český sen nebo sérii Blaník.

Letní kapela je nový projekt zpěváka a výtvarníka Jaromíra Švejdíka (Jaromír 99). Na rozdíl od předchozích projektů (Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Kafka Band) nabízí více vokálů a méně kytarových sól, více návrat ke kořenům a míň trendů. „V naší tvorbě vycházíme z Jesenických specifik, jako je třeba různý původ jednotlivých muzikantů, tak typický pro Sudety. Takže na desce můžete slyšet řecké bouzouki, najazzlou trumpetu či slovenské nápěvy,“ říká letní kapelník.

Landcape festival se koná ve spolupráci s Festivalem m3 / Umění v prostoru a byl podpořen z programu Hlavního města Prahy Umění pro město. Více informací na www.landscape-festival.cz

 

Landscape festival vznikl před osmi lety s cílem představovat širší souvislosti architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. Jeho snahou je vytvořit mezioborový dialog nejen českých, ale také mezinárodních odborníků, umělců, politiků a široké veřejnosti. I proto nabízí sérii diskusí a přednášek. Pořadatelé letos pro festival vybrali čtyři lokality procházející kompletní urbanistickou a architektonickou transformací, každou v jiné městské části a v jiném stadiu přerodu. Čtyři pražské dopravní brownfieldy Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovka a Nákladové nádraží Žižkov zaznamenávají čilý developerský i aktivistický ruch, ale hlavně se nacházejí ve všeobecném módu očekávání, zda budou příkladem kvalitního urbanistického rozvoje metropole, včetně osvícené integrace výtvarného umění do vznikajících nových veřejných prostor či zda se tu najde i dostatek dostupného bydlení a vznikne-li díky tomu i pestřejší sociální inkluze. Landscape festival si klade za cíl popsat současnou situaci prizmatem festivalové akupunktury a nabídnout návštěvníkům svůj pohled, ve spolupráci s majiteli pozemků či investory, urbanisty, architekty a umělci. A také samozřejmě i s politiky jak velké Prahy a městských částí, kam daná území spadají. Dodejme, že náročnému dialogu namnoze nenahrává ani postcovidový efekt, ani současná ekonomická situace. 


 

Doprovodný program:

20. září 17.00

NÁKLADOVÉ NÁDRAŽÍ ŽIŽKOV 2022–2050

Nákladové nádraží Žižkov

debata o urbanistickém rozvoji širší lokality

    Petr Hlaváček – náměstek primátora hl. města Prahy

    Pavel Dobeš – místostarosta pro územní rozvoj MČ P3

    Jaromír Hainc – ředitel Sekce rozvoje města IPR Praha

    Leoš Anderle – generální ředitel Sekyra Group

    Filip Tittl – Unit architekti

    Anna Vinklárková – Arnika

 

20. září 19.00

ZÁVĚREČNÝ KONCERT – LETNÍ KAPELA, MIDI LIDI

Nákladové nádraží Žižkov

 

27. září 16.30

PROCHÁZKA S JOSEFEM VOMÁČKOU | Palmovka – dynamický vývoj a připomínky minulosti

Sraz: 16.30, stanice Libeňský most, tram č. 1, 6, 14, 25

 

Celý doprovodný program je pro návštěvníky zdarma, pouze vstup na konferenci je za registrační poplatek.

 

 

 

 

 

Pod záštitou

doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města Prahy

Mgr. Pavel Dobeš, místostarosta Městská části Praha 3

 

Organizátoři

Galerie Jaroslava Fragnera & Architectura, z.s.

 

Ve spolupráci

IPR Praha, Festival m³ / Umění v prostoru, TANEC PRAHA festival, UNIJAZZ, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze, ART & DESIGN INSTITUT, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity, Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s., Národní filmový archiv, Pražská developerská společnost, příspěvková organizace, Prodesi/Domesi, TAROS NOVA a.s., Egoé life s.r.o., Zahradní Architektura Kurz s.r.o.

 

Za podpory

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Hlavní město Praha, Galerie hlavního města Prahy, Umění pro město / GHMP, Městská část Praha 3, Městská část Praha 5, Městská část Praha 8, Velvyslanectví Nizozemského království, Rakouské kulturní fórum v Praze, Nadace české architektury

 

Generální partner

Sekyra Group a.s.

 

Hlavní partner

Penta Real Estate

 

Partneři

Pražské služby a.s., Geosan Development s.r.o., SUDOP Real a.s., FINEP CZ a.s., Landia Management, s.r.o., Kolektory Praha, a.s., Metrostav Development a.s., Halla, a.s., Drůbežářský závod Klatovy a.s.

 

Mediální partneři

Radio 1, ARTMAP

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023