pátek
22. září 2023
svátek slaví Darina
Letní kapela
© Archiv pořadateleMidi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu na Nákladovém nádraží Žižkov

PRAHA: Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19.00 hod. kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. Cílem Ladscape festivalu je upozorňovat na širší souvislosti architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. V letošním roce se konal s podtitulem Pražská nádraží ne/využitá a usídlil se tak mimo jiné na Nákladovém nádraží Žižkov, které prochází razantní proměnou a závěrečný koncert tak bude jednou z mála příležitostí navštívit jeho unikátní prostory v původním stavu.

20.09.2022
Autor článku: 
Silvie Marková

Midi Lidi mají za sebou desítky koncertů nejen v ČR a na Slovensku, ale také v Polsku, Rusku, Anglii, Německu, Španělsku či Chorvatsku. V Čechách a na Slovensku jsou hvězdami velkých festivalů. Členové kapely jsou svojí další činností široce rozkročeni mezi nejrůznější umělecké obory a na české scéně jsou jednotlivě známí i jako filmoví tvůrci, herci, divadelníci, promotéři, vizuální umělci či grafici. Jsou autory hudby například k filmům Protektor, Český sen nebo sérii Blaník.

Letní kapela je nový projekt zpěváka a výtvarníka Jaromíra Švejdíka (Jaromír 99). Na rozdíl od předchozích projektů (Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Kafka Band) nabízí více vokálů a méně kytarových sól, více návrat ke kořenům a míň trendů. „V naší tvorbě vycházíme z Jesenických specifik, jako je třeba různý původ jednotlivých muzikantů, tak typický pro Sudety. Takže na desce můžete slyšet řecké bouzouki, najazzlou trumpetu či slovenské nápěvy,“ říká letní kapelník.

Landcape festival se koná ve spolupráci s Festivalem m3 / Umění v prostoru a byl podpořen z programu Hlavního města Prahy Umění pro město. Více informací na www.landscape-festival.cz

 

Landscape festival vznikl před osmi lety s cílem představovat širší souvislosti architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. Jeho snahou je vytvořit mezioborový dialog nejen českých, ale také mezinárodních odborníků, umělců, politiků a široké veřejnosti. I proto nabízí sérii diskusí a přednášek. Pořadatelé letos pro festival vybrali čtyři lokality procházející kompletní urbanistickou a architektonickou transformací, každou v jiné městské části a v jiném stadiu přerodu. Čtyři pražské dopravní brownfieldy Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovka a Nákladové nádraží Žižkov zaznamenávají čilý developerský i aktivistický ruch, ale hlavně se nacházejí ve všeobecném módu očekávání, zda budou příkladem kvalitního urbanistického rozvoje metropole, včetně osvícené integrace výtvarného umění do vznikajících nových veřejných prostor či zda se tu najde i dostatek dostupného bydlení a vznikne-li díky tomu i pestřejší sociální inkluze. Landscape festival si klade za cíl popsat současnou situaci prizmatem festivalové akupunktury a nabídnout návštěvníkům svůj pohled, ve spolupráci s majiteli pozemků či investory, urbanisty, architekty a umělci. A také samozřejmě i s politiky jak velké Prahy a městských částí, kam daná území spadají. Dodejme, že náročnému dialogu namnoze nenahrává ani postcovidový efekt, ani současná ekonomická situace. 


 

Doprovodný program:

20. září 17.00

NÁKLADOVÉ NÁDRAŽÍ ŽIŽKOV 2022–2050

Nákladové nádraží Žižkov

debata o urbanistickém rozvoji širší lokality

    Petr Hlaváček – náměstek primátora hl. města Prahy

    Pavel Dobeš – místostarosta pro územní rozvoj MČ P3

    Jaromír Hainc – ředitel Sekce rozvoje města IPR Praha

    Leoš Anderle – generální ředitel Sekyra Group

    Filip Tittl – Unit architekti

    Anna Vinklárková – Arnika

 

20. září 19.00

ZÁVĚREČNÝ KONCERT – LETNÍ KAPELA, MIDI LIDI

Nákladové nádraží Žižkov

 

27. září 16.30

PROCHÁZKA S JOSEFEM VOMÁČKOU | Palmovka – dynamický vývoj a připomínky minulosti

Sraz: 16.30, stanice Libeňský most, tram č. 1, 6, 14, 25

 

Celý doprovodný program je pro návštěvníky zdarma, pouze vstup na konferenci je za registrační poplatek.

 

 

 

 

 

Pod záštitou

doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města Prahy

Mgr. Pavel Dobeš, místostarosta Městská části Praha 3

 

Organizátoři

Galerie Jaroslava Fragnera & Architectura, z.s.

 

Ve spolupráci

IPR Praha, Festival m³ / Umění v prostoru, TANEC PRAHA festival, UNIJAZZ, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze, ART & DESIGN INSTITUT, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity, Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s., Národní filmový archiv, Pražská developerská společnost, příspěvková organizace, Prodesi/Domesi, TAROS NOVA a.s., Egoé life s.r.o., Zahradní Architektura Kurz s.r.o.

 

Za podpory

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Hlavní město Praha, Galerie hlavního města Prahy, Umění pro město / GHMP, Městská část Praha 3, Městská část Praha 5, Městská část Praha 8, Velvyslanectví Nizozemského království, Rakouské kulturní fórum v Praze, Nadace české architektury

 

Generální partner

Sekyra Group a.s.

 

Hlavní partner

Penta Real Estate

 

Partneři

Pražské služby a.s., Geosan Development s.r.o., SUDOP Real a.s., FINEP CZ a.s., Landia Management, s.r.o., Kolektory Praha, a.s., Metrostav Development a.s., Halla, a.s., Drůbežářský závod Klatovy a.s.

 

Mediální partneři

Radio 1, ARTMAP

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Přijměte prosím pozvání na náš pravidelný seminář na téma pracovního práva v praxi příspěvkových organizací v oblasti kultury.

12. října 2023, 10–14 hod.

kurzovné: 500 Kč
uzavření registrace přihlášek: 20. září 2023
kontakt: ladrova@nipos.cz

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
19.09.2023

ČR: Historik Jan Hrubecký spolu se svým kolegou Ing. Jiřím Vaněčkem se rozhodli k půlkulatému výročí vzniku i zániku první československé republiky napsat knihu, která v české historiografii dosud chybí. Knihu o obráncích československého stálého těžkého opevnění, největšího stavebního projektu státu i jeho právních nástupců do dnešních dob.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
19.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: V sobotu se na pěti místech v historickém centru Hradce Králové uskutečnila akce Zažít město jinak. Filharmonie Hradec Králové, kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit, Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába připravili program na ulici, náměstí i ve svých prostorách a během odpoledne se společně bavili s návštěvníky, kteří k nim – často poprvé – přišli. Na pořadu byly koncerty, dílny, prohlídky, ale i divadelní kvíz, poznávačka rostlin a samozřejmě i občerstvení. Návštěvníci i pořadatelé jsou ve shodě – spokojení a s plány na další ročník.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Ostatní
Co se děje
18.09.2023

LIBERECKÝ KRAJ: V závěru letošních prázdnin Liberecký kraj nabídl možnost sdílet jedinečný zážitek z umění řady profesí sklářské tvorby, charakterizující po mnoho let tuto oblast. Obyvatelé i návštěvníci Liberecka se mohli na různých místech nejen krajského města setkat s výrobky mnoha sklářských firem i jednotlivých sklářů.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
18.09.2023