PRAHA: Pražská konzervatoř pořádá od 2. do 12. července 2024 již tradiční Mezinárodní letní klavírní kurzy Pražské konzervatoře, kterých se letos zúčastní 34 aktivních účastníků ze 14 zemí světa. Vyučovat zde budou špičkoví pedagogové-koncertní umělci s mezinárodním renomé. V rámci kurzů proběhne i několik koncertů, na které vás srdečně zveme. Všechny jsou zdarma a probíhají v krásných prostorách pražských koncertních sálů.
2 .7. 2024 v 19:30 hod.
– zahajovací koncert kurzů v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Na Rejdišti 1), na kterém po slavnostním zahájení a představení lektorů a účastníků kurzů vystoupí vynikající sedmnáctiletý Semjon Yakimov, několikanásobný laureát soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře a držitel Ceny spolku Jednota pro zvelebení hudby v Čechách „Talent Mladého klavíru 2023“.
10. 7. 2024 v 18:00 hod.
v inspirativním prostředí Smetanova muzea (Novotného lávka 1)
– první koncert účastníků kurzů.
11. 7. 2024 v 18:00 hod.
v nádherně zrekonstruovaném Komorním sále Pálffyovského paláce (Valdštejnská 14)
– druhý koncert účastníků kurzů.
12. 7. 2024 v 17:00 hod.
v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Na Rejdišti 1)
– závěrečný koncert nejlepších účastníků kurzů spojený s předáváním diplomů za účast.
Na všechny koncerty jste srdečně zváni!
Programy těchto koncertů najdete vždy těsně před jejich konáním na webových stránkách kurzů.
V případě vašeho zájmu máte možnost zúčastnit se i jako pasivní účastníci našich klavírních kurzů v kterékoliv třídě našich pěti vynikajících lektorů: Ivo Kahánka, Martina Kasíka, Avedise Kouyoumdjiana, Milana Langera a Libora Nováčka.
Bližší informace – jako např. rozvrh lekcí a repertoár jednotlivých účastníků kurzů najdete na webových stránkách kurzů.
Milan Langer, vedoucí klavírního oddělení Pražské konzervatoře,
jednatel Mezinárodních letních klavírních kurzů Pražské konzervatoře 2024.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.