ČESKÝ KRUMLOV: Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově patří mezi nejvýznamnější kulturní akce v České republice a stal se trvalou součástí evropského kulturního kalendáře. Jeho tradice sahá do roku 1992; je reprezentativní letní přehlídkou světové hudební kultury a jejích nejnovějších trendů, s širokým rozpětím hudby od 15. až po 21. století.
Festival je je žánrově zaměřen na klasickou hudbu, jazz, folklór, muzikál, operu i crossover a představuje významné tuzemské a zahraniční umělce. Uskutečňuje se v unikátních interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov, ale i v dalších objektech města s jedinečným geniem loci, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO.
Festival pořádá Auviex, s. r. o., společně s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov, z. s. a Národním památkovým úřadem ÚOP České Budějovice, a koná se pod záštitou prezidenta ČR, předsedy vlády ČR, ministra kultury ČR a dalších významných osobností.
Je členem Asociace hudebních festivalů ČR a stal se opětovně držitelem značky EFFE 2017-2018 (Europe for Festivals, Festivals for Europe), jejímž iniciátorem je Evropská asociace festivalů. Jde o novou evropskou platformu pro profesionály i pro veřejnost, která spojuje nejvýznamnější evropské festivaly různých žánrů.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se letos bude konat ve dnech 20. 7. - 11. 8. 2018.
Zdroj: festivalový web
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.