TŘEBOŇ: Adama Plachetku s Kateřinou Kněžíkovou, Lobkowicz trio, Kalabis Quintet, program Flétna u dvora Bedřicha II. Velikého, ale i Baladu pro banditu v podání Jihočeské filharmonie s herci divadla Husa na provázku, představí v nadcházejících dnech festival Třeboňská nocturna. Mezinárodní hudební festival se v jihočeské Třeboni odehraje již poosmnácté a to ve dnech 6. - 10. července v prostorách zámecké Konírny, městského úřadu i divadla J. K. Tyla. Koncerty bude provázet moderátorka Martina Kociánová.
“Letošní ročník letního festivalu bude nepochybně výjimečný. Uskuteční se v době značného rozvolňování proticovidových opatření a na ohlasech je znát, že lidem klasická hudba, a kultura jako celek, chyběly. Festival navíc oslaví již 18. ročník! A nastanou i změny personální, zakladatel Třeboňských nocturen a zároveň festivalový ředitel, pan Miloš Končický, předává po téměř 25 letech svoji funkci, ” říká Irma Mrázková za Spolek Třeboňská nocturna.
Festival zahájí 6. července v třeboňské zámecké Konírně program Flétna u dvora Bedřicha II. Velikého v provedení francouzského flétnisty Philippa Bernolda a Jana Ostrého s doprovodem cembalistky Barbary Marii Willi.
Divadlo J. K. Tyla bude 7. července hostit renomované Lobkowicz trio, v obsazení Jan Mráček (housle), Lukáš Klánský (klavír) a Ivan Vokáč (violoncello), o den později vystoupí na malém zámeckém nádvoří vynikající dámský dechový Kalabis Quintet.
V pátek 9. července rozezní nádvoří městského úřadu legendární představení Balada pro banditu se sólisty Evou Vrbkovou, Igorem Orozovičem, Daliborem Bušem a Gabrielou Vermelho s doprovodem Jihočeské filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného.
Letní část Třeboňských nocturen zakončí v sobotu 10. července Pocta Emě Destinnové se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, basbarytonistou Adamem Plachetkou a Jihočeskou filharmonií s dirigentem Davidem Švecem.
Vstupné je možné zakoupit na festivalovém webu či přes prodejní síť Ticketstream, osobně pak na informačních centrech měst Třeboň a České Budějovice, či před začátkem koncertů přímo na místě konání. V prodeji jsou také celofestivalové permanentky za 1.450,- Kč, které lze koupit v Turistickém informačním centru Třeboně na Masarykově nám. 1. Držitelé průkazu ZTP mohou uplatnit 50% slevu.
V letošním roce se festivalu opět dostalo významné podpory Jihočeského kraje, města Třeboně, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury, Renomie i podpory firem a jednotlivců. Mediálním partner festivalu je Český rozhlas České Budějovice.
YouTube: Třeboňská nocturna 2020 Aftermovie https://youtu.be/TDTcE7YeLvk
http://www.trebonskanocturna.cz
Program 18. ročníku MHF Třeboňská nocturna
ve dnech 6. – 10. 7. 2021
6. 7. 2021, Konírna, zámek Třeboň
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU
Flétna u dvora Bedřicha II. Velikého
Philippe Bernold / Francie – flétna
Jan Ostrý – flétna
Barbara Maria Willi – cembalo
7. 7. 2021, Divadlo J. K. Tyla
Lobkowicz Trio
Lukáš Klánský – klavír, Jan Mráček – housle, Ivan Vokáč – violoncello
8. 7. 2021, malé nádvoří, zámek Třeboň
Kalabis Quintet
Zuzana Bandúrová – flétna, Dana Wichterlová, j.h. – hoboj, Anna Sysová – klarinet, Denisa Beňovská – fagot, Adéla Psohlavcová – lesní roh
9. 7. 2021, nádvoří Městského úřadu Třeboň
Balada pro banditu
Eva Vrbková, Igor Orozovič, Dalibor Buš, Gabriela Vermelho – sólisté
Jihočeská filharmonie
Vojtěch Spurný - dirigent
10. 7. 2021, nádvoří Městského úřadu Třeboň
POCTA EMĚ DESTINNOVÉ
Kateřina Kněžíková – soprán
Adam Plachetka - basbaryton
Jihočeská filharmonie
David Švec – dirigent
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.