ÚSTÍ NAD LABEM: V letošním roce se koná již 45. Mezinárodní den muzeí. Ten první byl ustanoven Mezinárodní radou muzeí v roce 1977, a to na 18. květen. Zatímco v České republice bývá bezprostředně po tomto datu zahájen Festival muzejních nocí, ke kterému se každoročně přidává mnoho kulturních institucí, v Německu naopak muzea a galerie připravují program pro návštěvníky na neděli předcházející 18. květnu.
Spolu s Amt für Kultur und Denkmalschutz (Úřadem pro kulturu a památkovou péči) Zemského hlavního města Drážďany se Muzeum města Ústí nad Labem stalo organizátorem projektu Mezinárodní den muzeí v Euroregionu Elbe/Labe. Cílem projektu je představit návštěvníkům kulturu, historii a umění na obou stranách hranice a pozvat je na návštěvu zdarma. Proto budou mít všechny zúčastněné organizace v neděli 15. května otevřeno bezplatně. Celkem je jich 49 (dvacet na české a 29 na saské straně). Jejich kompletní seznam spolu s dalšími informacemi o programu a užitečnými odkazy je možné najít na webové stránce www.den-muzei-elbe-labe.cz.
„Jednou z idejí této akce je, že návštěvník může během jediného dne navštívit více muzeí či galerií. Na uvedené webové stránce najde i mapu, podle které zjistí, kolik organizací v jeho okolí má otevřeno, a naplánuje si výlet dle svých preferencí,“ uvedla organizátorka projektu za ústecké muzeum Mgr. Eliška Wiesnerová.
Do projektu se zapojila především muzea a galerie, ale nechybí ani zámek, kostel, štola či botanická zahrada. Tak kam se vydáte Vy?
V Muzeu města Ústí nad Labem se těšíme na Vaši návštěvu!
Se srdečným pozdravem
Mgr. Václav Houfek
Ředitel Muzea města Ústí nad Labem
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.