středa
15. ledna 2025
svátek slaví Alice



Mezinárodní den dětské knihy

Mezinárodní den dětské knihy připadá již od roku 1967 symbolicky na 2. dubna, neboť ten je výročním dnem narození světoznámého dánského autora dětských příběhů Hanse Christiana Andersena.

U nás se toto výročí připomíná akcí s názvem  Noc s Andersenem, která probíhá  v mnoha knihovnách po celé ČR. Jejich seznam najdete zde.  

 

 

Celosvětově toto výročí připomíná Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu (IBBY – International Board on Books for Young People) založené v roce 1953 v Zurichu na popud spisovatelky Jelly Lepmannové. Sdružení se plně hlásí k Mezinárodní konvenci o právech dítěte, která ho definuje jako právo na všeobecné vzdělání a přímý přístup k informacím.

 

Jelly Lepmannová se narodila v německém Stuttgartu a brzy se stala politicky aktivní novinářkou. Díky své činnosti musela v roce 1936 se svou dcerou a synem emigrovat do Londýna, kde získala britské občanství. Během 2. světové války začala pracovat pro ministerstvo zahraničí a v roce 1941 pro evropské vysílání ABC (American Broadcasting Station), kde působila jako poradce pro otázky týkající se dětí a mládeže v poválečném Německu. Z počátku naprosto bez jakéhokoli finančního kapitálu uspořádala v Mnichově v roce 1946 výstavu dětských ilustrací z dvaceti zemí světa. O tři roky později ji už podpořila Rockefellerova nadace při zakládání Mezinárodní knihovny mládeže v Mnichově (International Youth Library) a v čele jejího vedení zůstala až do roku 1957.

 

Po skončení 2. světové války si mnoho odborníků začalo být vědomo významu dětské literatury jako prostředku k prosazování míru a porozumění ve světě. A tak se myšlenka přispět k zajištění přístupu dětí po celém světě ke kvalitní a umělecky hodnotné literatuře stala nosnou pro pořádání setkání nazvaného Porozumění skrze dětskou knihu (Understanding through Children´s Book). Toto setkání se uskutečnilo v listopadu 1951 v Mnichově a provázel ho nečekaný úspěch, který stál u zrodu dnešní neziskové organizace Mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu. Na místo očekávaných šedesáti účastníků přijelo tehdy dvěstěpadesát hostů z dvacetišesti zemí zastupujících nejrůznější oblasti spojené s dětskou literaturou. Důsledkem mnichovského setkání bylo pověření odborné komise založením organizace IBBY. Prvními členy a významnými účastníky legendárního kongresu se staly osobnosti jako Erich Kästner, Lisa Tetzner, Astrid Lindgren, Jo Tenfjord a Fritz Brunner. Dále švýcarští ilustrátoři Alois Carigiet a Hans Fischer s nakladateli Hansem Sauerländerem a Bettinou Hürlimannovou a odborníky v oblasti výzkumu čtení např. Richardem Bambergerem. Dnešní bienální kongresy celé organizace sestávají z šedesáti národních sekcí.

 

Československá sekce IBBY, se svou českou částí Společnost přátel knihy, byla za člena Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu přijata v roce 1964. Československo v roce 1980 pořádalo 17. kongres IBBY v Praze a dvakrát získalo nad Mezinárodním dnem dětské knihy patronát.

 

Rok po rozpadu Československa začíná opět fungovat česká sekce IBBY jako občanské sdružení a současně také počíná vyhlašovat pravidelné ročníky soutěže Zlatá stuha. Toto výroční ocenění pro hodnotné tvůrčí a ediční činy dnes udílí společně s Klubem ilustrátorů dětské knihy, Obcí spisovatelů a Obcí překladatelů. Na jejím financování se významně podílí Ministerstvo kultury ČR.

 

Všechny knihy, které se na soutěž přihlašují, jsou uchovávány v Sukově studijní knihovně pro mládež provozované při Ústavu informací a vzdělávání. Nominované tituly putují společně s kolekcí ilustrací po veletrzích v Praze, Liberci, Vídni a Boloni.

Letos proběhlo oznámení nominací 26. března 2009 na Veletrhu dětské knihy v Liberci.

 

Výsledky Nominace soutěže Zlatá stuha za rok 2008 naleznete zde.

 

Kateřina Vedralová

 

zdroj: www.ibby.org

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025