BARTOŠOVICE V ORLICKÝCH HORÁCH: Neratov v Orlických horách se stane poslední červencový víkend dějištěm setkání divadelních souborů tvořících s lidmi s mentálním postižením. Festival Menteatrál tradičně nabídne divadelní představení, koncert, letní kino, výstavu a také rozšířený blok workshopů, seminářů a diskuzí. Letošní ročník proběhne od čtvrtka 27. 7. do neděle 30. 7. 2023.
Menteatrál je festival divadelních souborů, které pracují s herci s mentálním hendikepem a jsou nebo mají ambici stát se součástí české profesionální divadelní scény a nabízí divákům největší koncentraci nových počinům v tomto specifickém divadelním odvětví.
„Na našem festivalu se snažíme vytvářet co nejlepší podmínky pro umělce i diváky. V České republice neexistuje plně profesionální divadelní soubor lidí s mentálním postižením, přestože umělecká úroveň souborů je velmi vysoká. Je to ostuda, že pro ně v Česku nejsou podmínky, přesto že by o profesionalizaci velmi stály. Podobné soubory jsou v západním světě naprosto běžné, mají podporu státu a lidé s postižením jsou v nich profesionálními umělci. Menteatrál se snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro soubory i pro diváky a dát možnost vzniknout takovému uměleckému i diváckému podhoubí, ze kterého může růst scéna tohoto specifického divadla.“ popisuje Jan Čtvrtník, ředitel festivalu.
Na otázku, jaké novinky letos festival čekají, odpovídá hlavní produkční Zuzana Čtvrtníková:
„Festival má letos poprvé čtyři dny. Rozhodli jsme se rozšířit program o další workshopy, které nabídnou souborům i dalším účastníkům potkat se přímo při tvorbě. Snažíme se tím naplnit potřebu umělců i diváků potkat se nejen při prezentaci inscenací, ale také při tvorbě samotné.”
Program festivalu
Festival zahájí ve čtvrtek večer Taneční studio Light a poté talk show za účasti zástupců všech souborů. V pátek proběhnou workshopy práce s loutkou a pohybem ve specifickém divadle. Večerní program nabídne divákům slavnostní festivalovou mši v kostele Nanebevzetí Panny Marie a poté koprodukční premiéru spolku Jiné jeviště a Divadla Alfa z Plzně, ve které budou účinkovat herci z neratovského chráněného bydlení. Poté bude následovat koncert Ondřeje Galušky and The Odd Gifts.
Sobotní program začne dopoledním workshopem a seminářem a bude pokračovat sérií představení souborů Zemětřes z Centra Kociánka Brno, Divadla Aldente, DS Jindřich, Tanečního studia Light a Divadla Ujeto. O noční program se postará DJ Květina a Noční kino. Festival zakončí nedělní festivalová mše a závěrečná diskuze.
Během festivalu se můžou diváci těšit také na výstavu Divadla Aldente, která proběhne v netradičním pojetí v neratovském kostele.
Vstupné na festival je dobrovolné, při vstupu na festival se však diváci mohou dozvědět více o možnostech podpory festivalu a zaplatit doporučené či donátorské vstupné a vyjádřit festivalu a umělcům podporu, bez které by festival nemohl vzniknout.
Menteatrál je bezbariérový a koná se na třech scénách zajištěných proti veškeré nepřízni počasí. Podrobný program a další praktické informace naleznou návštěvníci na webu www.menteatral.cz.
Podpora festivalu:
Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, Akademie múzických umění v Praze, Sdružení Neratov, Pivovar Neratov, Divadlo DISK, Tiskárna Kerschbaum Žamberk, Darq Studio, Bravo - Isolit, Šmídl s.r.o. a všichni přátelé festivalu.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.