PRAHA: Výstaviště Praha a Křižíkova fontána uvítají 17. 7. 2022 domácí uskupení se zahraničním přesahem Police Symphony Orchestra, kteří spojují šedesát hudebníků a padesát zpěváků z celých východních Čech. V ojedinělých prostorách Křižíkovy fontány se představí originální hudební těleso z Police nad Metují v čele s kmenovými pěveckými sólisty Karolínou Soukupovou, Vendulou Příhodovou a Janem Sklenářem také se svými hosty – zpěvačkou Barborou Polákovou, dechovým showbandem Brass Avenue, Janem Maxiánem nebo Jakubem Tenglerem a Michalem Šupákem z Noisy Pots. Večírek odstartuje v 19.30 hod., o hodinu později pódium na fontáně opanují samotní Police Symphony Orchestra, které doplní ve světové premiéře i vlastní smíšený pěvecký sbor.
Ojedinělá show symfonického orchestru, který standardně čítá více než šedesát talentovaných mladých hudebníků, přinese populární a další známé skladby v jejich vlastním podání. Tohle uskupení využívá sílu symfonického zvuku nejen prostřednictvím filmové hudby, ale dokáže svůj elán přenést i do tanečních a rockových vypalovaček, co nechybí na žádném správném letním mejdanu. A nejinak tomu bude na pražském Výstavišti, kde to nejlepší ze svého zejména večírkového repertoáru opře o stálé, ale i hostující pěvce a své hudební hosty. Bacha ani Mozarta nečekejte, co vás ale nemine, je protančený večer se stočlenným uskupením na jednom pódiu, co vás nenechá sedět! Zkrátka tenhle večer k vám nezasednou symfonici ve fracích!
Mejdan, co vás nenechá sedět
Speciálními hosty, které orchestr doprovodí, jsou Barbora Poláková, Jan Maxián nebo Jakub Tengler a Michal Šupák z Noisy Pots, kteří svůj styl sami nazývají jako DIY kitchen electro. Neotřelý zvuk tvoří za použití hrnců, kýblů a dalších "bicích nástrojů" z kuchyně či garáže v kombinaci s elektronikou, synthy a vokály. Mezi dalšími se představí hudební seskupení Brass Avenue – dechový showband, který svými covery roztančí opravdu každého.
Celý koncert budou doprovázet vodní trysky a speciální osvětlení fontány. Chybět nebudou světelné efekty stejně jako unikátní zvuk hudebních nástrojů ve venkovním amfiteátru. V jeden večer dojde ke spojení symfonického aranžmá ze světa filmové, populární, rockové i swingové hudby.
O Police Symphony Orchestra
PSO je symfonický orchestr složený z mladých nadšeneckých muzikantů. Jejich domovem a zázemím je Police nad Metují, kde PSO v roce 2010 založili sourozenci Petra a Jakub Soukupovi. Dnes tvoří těleso 60 hudebníků a stále zkouší v polickém klášteře. V repertoáru PSO najdete různé hudební žánry – populární a filmovou hudbu, rock, swing i klasiku. Orchestrální tvorbu doplňuje kvarteto stálých zpěváků – Jan Sklenář, Vendula Příhodová, Karolína Soukupová a Karel Telecký, dirigentskou taktovkou nyní vládne Joel Hána a Kryštof Koska.
Za dvanáct let své existence spolupracovalo PSO s umělci jako Tomáš Klus, Marta Kubišová, Ivo Kahánek, Ondřej Ruml, Dasha ad., a uměleckými soubory z Divadla Járy Cimrmana, Baletu Národního divadla nebo Kühnova smíšeného sboru. Od roku 2019 doprovází hudebníky televizní kamery – v koprodukci s Českou televizí se o tomto fenoménu mezi mladými orchestry točí celovečerní dokument. Do kin půjde v r. 2023.
https://www.navystavisti.cz/udalosti/police-symphony-orchestra
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.