PRAHA: Fenomenální houslista Maxim Vengerov vystoupí 13. a 14. září v pražském Obecním domě na Zahajovacím koncertě 89. sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera zahraje Brahmsův Houslový koncert. Poté zazní Šestá symfonie Bohuslava Martinů.
„Brahmsův Houslový koncert v žádném případě není jen skladba pro housle a doprovod. Je to hluboké symfonické dílo. Mám za sebou dirigentskou zkušenost se všemi Brahmsovými symfoniemi, která v mnohém ovlivnila můj pohled na jeho další tvorbu. Moje nynější interpretace Houslového koncertu je jiná. Jako sólista cítím silnější propojení s orchestrem,“ uvedl Maxim Vengerov, který zavítá do Prahy potřetí ve svém životě. „Když přijedu do Prahy, cítím, že zdejší lidé ještě neztratili kontakt s historií. Všímám si toho, že pražské publikum si stále zachovává staré dobré hodnoty. To považuji za důležité a vážím si toho.“
„Nestává se každý den, že by člověk měl na pódiu vedle sebe takového sólistu, jakým je Maxim Vengerov. Mám radost, že na zahájení sezóny bude naším hostem právě on, houslista, který patří k opravdové světové špičce,“ řekl šéfdirigent Pražských symfoniků Tomáš Brauner.
Tomáš Brauner je specialistou na dílo Bohuslava Martinů. Má za sebou nahrávání kompletního klavírního a violoncellového díla Bohuslava Martinů, za violoncellové nahrávky získal ocenění Classic Prague Awards. S orchestrem FOK postupně zařazuje na program jeho symfonie.
„Bohuslav Martinů se řadí k mým oblíbeným skladatelům. Rád diriguji jeho skladby, protože bych si přál, aby jeho dílo vešlo ve větší známost, aby lidem utkvěla jeho překrásná hudba v hlavě,“ přiznal Tomáš Brauner. „Šestá symfonie je specifická. Martinů v ní překračuje hranice formy, přechází do fantazie.“ Bohuslav Martinů ji složil v Americe pro dirigenta Charlese Muncha, který ji premiéroval v roce 1955. Skladba se opravdu zdařila; byla prohlášena Sdružením kritiků v New Yorku za nejlepší orchestrální skladbu roku.
89. sezóna FOK předznamenává sezónu jubilejní, její druhá polovina totiž už je rokem výročí. Orchestr byl založen roku 1934 Rudolfem Pekárkem, který mu dal do vínku dnes již neodmyslitelnou programovou náplň, shrnutou ve zkratce F.O.K., tedy ve slovech Film – Opera – Koncert. Na hudební dárky se proto posluchači FOK mohou těšit už v průběhu 89. sezóny. Jde například o koncert pod taktovkou legendárního Leonarda Slatkina, mimořádný koncert Česká filmová hudba, všem volně přístupné provedení Mé vlasti pod širým nebem na Vyšehradě a mnoho dalších jedinečných hudebních zážitků.
Slovo dramaturga Martina Rudovského
„Maxim Vengerov bude hrát s FOK. Jeden z nejvýznamnějších světových houslistů se poprvé hudebně setká s Pražskými symfoniky. Splněný sen. Navíc v Brahmsově dokonalém díle, které je radostným a navzájem inspirativním dialogem. Pro druhou polovinu večera vybral šéfdirigent Tomáš Brauner jak jinak než symfonii Bohuslava Martinů, k níž vystoupal po schodech minulých sezón, kdy se svým orchestrem provedl První a Čtvrtou. A je k čemu stoupat, neboť Šestá opouští symfonii a stává se Fantazií. Stejně jako celá následující sezóna.“
MAXIM VENGEROV – ZAHAJOVACÍ KONCERT 13. a 14. září 2023 od 19:30, Obecní dům
JOHANNES BRAHMS
Koncert pro housle a orchestr D dur op. 77
BOHUSLAV MARTINŮ
Symfonie č. 6 „Symfonické fantazie“
Maxim VENGEROV | housle
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Tomáš BRAUNER | dirigent
Koncert se koná pod záštitou J. E. Anny Azari, velvyslankyně Státu Izrael v ČR.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.