PLZEŇ: Zlatou medaili vybojoval na Mistrovství ČR ve stepu jednadvacetiletý Matěj Borovský za sólo v kategorii muži. Na Grand finále Czech Dance Masters, které se konalo od 30. 5. do 2. 6. v Kongresovém centru v Praze, uspěli i další členové plzeňského Step by step studia Kamily Borovské.
Stříbro a titul vicemistra ČR získal za sólo v kategorii juniors 1 Šimon Mulač a bronz si z Prahy odvezla formace Hollywood Stars v kategorii adults 2. Všichni medailisté postupují přímo na Mistrovství světa ve stepu, které se bude konat v říjnu 2024 v Praze. Do nejvyšší světové stepařské soutěže se díky umístění na postupových místech kvalifikovaly i formace dětí Beetlejuice a skupinka juniorů Trouble. Postupuje i formace dospělých Power of Ruby.
„Mistrovství ČR pro nás bylo letos velkým úspěchem. Moc děkuji všem členům studia, kteří se ho zúčastnili a bez ohledu na umístění odvedli skvělé výkony! A jsem také šťastná, že se Matějovi podařilo v silné konkurenci zazářit a poprvé získat titul mistra ČR,“ uvedla lektorka a trenérka Kamila Borovská, která je matkou Matěje Borovského.
„Je to nepopsatelný a jedinečný pocit. O to náročnější budou přípravy na Mistrovství světa v říjnu.,“ řekl Matěj Borovský.
Trenér a choreograf Matěj Borovský (nar. 2002), mistr ČR 2024, se stepu věnuje od svých sedmi let. V roce 2017 se stal vicemistrem ČR v juniorských sólech, o rok později byl čtvrtý v kategorii dospělých. Roku 2019 byl na Mistrovství ČR třetí, jeho velkým úspěchem bylo 3. místo na Mistrovství Evropy. Účastnil se workshopů s předními stepaři, jako jsou Daniel Borak, Jason Samuel Smith, Daniel Leveille, Chris Matallo nebo Hillary Marie. V říjnu 2019 absolvoval týdenní workshop na festivalu v Brazílii v Sao Paulu. Vystupuje na různých akcích, pravidelně na Plzeňském festivalu stepu. Od roku 2018 vede ve Step by step studiu hodiny techniky a staví choreografie.
Stepu se věnuje i Matějův bratr dvojče Antonín Borovský. Antonín je autorem choreografií formací Trouble a Power of Ruby a oba bratři spolu s dalšími stepaři ve formaci Power of Ruby účinkují.
Na světový šampionát se budou úspěšní členové Step by step studia intenzivně připravovat, mimo jiné v rámci letního soustředění v Nových Hutích na Šumavě. Pro děti, které baví step, se o prázdninách uskuteční příměstský tábor.
Plzeňské Step by step studio vzniklo v roce 2010 a nyní sídlí v DEPO2015. Na podzim se ale chystá stěhovat do nových prostor. Studio navštěvuje více než 200 stepařů všech věkových kategorií. Jeho provozovatelem je Spolek K.R.O.K., který každoročně pořádá i Plzeňský festival stepu.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.