středa
18. prosince 2024
svátek slaví Miloslav
Martin Chodúr s Janáčkovou filharmonií Ostrava
© Foto: Patrik Ratajský



Martin Chodúr dokončil nahrávání Vánočního alba s Janáčkovou filharmonií Ostrava

OSTRAVA: Martin Chodúr už měl letos Vánoce. V těchto dnech dokončil své první Vánoční album, které nahrával v Ostravě s tamní Janáčkovou filharmonií a s dirigentem Markem Prášilem. To by mohlo nést podtitul Made In Moravskoslezský kraj, protože se na něm z 99 % procent podílejí jen obyvatelé tohoto kraje.

Autor článku: 
JUDr. Jan Adam/ika

„V Ostravě jsem se narodil a je o mně známo, že jsem velkým patriotem“, říká jeden z našich nejvšestrannějších zpěváků mladé generace. „A podobně jsou na tom i dirigent Marek Prášil, takřka 60 členů Janáčkovy filharmonie, aranžéři a členové mé doprovodné kapely MACH, které jsem k nahrávání přizval. Konkrétně klávesista Vlastimil Šmída, hráč na bicí Patrik Benek, kytarista Mário Separovič a kytarista Marek Dufek“.

Na své první vánoční album nahrává Martin Chodúr slavné vánoční písně a koledy. „Na nápad ho natočit, mne přivedl můj syn Martínek, který se narodil 1. ledna 2016. Během loňských Vánoc jsem mu už koledy hodně zpíval. Ukázalo se, že je má rád a dokáže při jejich poslechu klidně sedět a pěkně poslouchat. Tedy pokud zrovna netančí po celém bytě! Vánoční písně a koledy mám v repertoáru už dávno, ale dnes je zpívám pochopitelně jinak než dřív a pocity, které při jejich interpretaci mám, jsou, myslím, víc než upřímné a důvěryhodné. A pro mé posluchače budou tak snadno pochopitelné“.

Martin Chodúr vydal doposud tři sólová alba s písněmi, ke kterým si napsal sám hudbu a texty. „Tentokrát to bude trochu jinak. Řadu zahraničních vánočních písní jsem si otextoval, ke dvěma jsem si napsal aranžmá. Na Vánoční album jsem nahrál i slavnou píseň Leonarda Cohena Hallelujah, což si mí příznivci už dlouho přáli. A píseň Síla mít rád jsem si napsal celou sám. V televizní premiéře zazní 19. září letošního roku na Zahajovacím koncertě Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha – Štefan Margita a jeho hosté, říká zpěvák, kterému se s jeho písní Klidně plakej dál letos mimořádně daří v hitparádě Česká dvanáctka, kterou každou neděli odpoledne vysílá Český rozhlas Dvojka. Už šestkrát ji vyhrál, jinak obsadil krásné druhé nebo třetí místo.

Vánoční album Martina Chodúra vyjde na podzim a na jeho vydání naváže několik vánočních koncertů. „Repertoár, který jsem na ně nahrál, představím 6. prosince s Karlovarským symfonickým orchestrem a s dirigentem Janem Kučerou v Grandhotelu Ambassador Národní dům v Karlových Varech, 12. prosince s Komorní filharmonií Pardubice a s dirigentem Markem Štilcem v pardubickém Domě hudby a 20. prosince s Janáčkovou filharmonií Ostrava s dirigentem Markem Prášilem v ostravském Gongu“, doplňuje barytonista s hlasem tříoktávového rozsahu.

Zdroj: JUDr. Jan Adam, Management Martina Chodúra

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Podle aktuálního průzkumu Kanceláře Kreativní Evropa dvě třetiny Čechů věří, že by kultura měla reagovat na aktuální dění ve společnosti. Zejména mladí Češi a Češky si uvědomují také význam členství v Evropské unii pro rozvoj kultury v ČR i to, že politické změny mohou ovlivnit podmínky v kultuře. Téměř polovina Čechů se napříč generacemi ztotožňuje s tím, že kultura by měla být pro všechny, nehledě na názory, a proto může spojovat rozdělenou společnost.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2024

ČR: Vánoce se blíží a s nimi i příležitost dát dárek nejen svým blízkým, ale i přírodě. Anketa Alej roku, která se koná již od roku 2011, nabízí možnost podpořit svou oblíbenou alej a přispět k nejen k její popularizaci, ale i ochraně. Anketa, pořádaná organizací Arnika, má za cíl upozornit na krásu a význam alejí v naší krajině a podpořit jejich ochranu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.12.2024

ČR: V prosinci vyšlo aktuální číslo Divadelní revue s názvem Živá síla scénografie: prostor, tělo, vjem. Zaměřuje se na téma scénografie, v co nejširším pojetí a v co největším historickém záběru. Částečně se vrací i k Pražskému Quadriennale a připomíná sympozium Scenography Working Group IFTR/FIRT. Je věnováno dlouholeté vedoucí Kabinetu pro studium českého divadla, iniciátorce vzniku Divadelní revue a někdejší organizátorce sympozia SWG IFTR/FIRT, Evě Šormové, která by se letos dožila osmdesáti let.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
18.12.2024

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky
Články a komentáře
18.12.2024