neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Martin Chobot
© Foto: Martin ŘezáčMartin Chobot představuje své Pootevřené dveře a videoklip To všechno z lásky

ČR: Skladatel a textař Martin Chobot se po ukončení svého působení v kapele Ewy Farné vrácí zpět na hudební scénu debutovou sólovou deskou Pootevřené dveře, na kterou již upozornil stejnojmenným singlem. Současně vydává druhý videoklip k písni To všechno z lásky, který ztvárnil vyhledávaný režisér Ondřej Urbanec. Sólové album čerpá z osobních životních příběhů a je jakousi formou terapie. Hudební produkce se ujal talentovaný muzikant Matěj Belko. Album vychází 25. listopadu a je k dispozici na všech streamovacích platformách. 

Autor článku: 
Šárka Chomoutová

Velmi intimní deska obsahuje celkem devět skladeb. „Písničky vznikaly samovolně. Většinou, když jsem trávil čas se svým malým synem, který chtěl, abych hrál na kytaru. Art’ovo narození ve mně probudilo mimo jiné i nevyřešená témata z minulosti, které jsem si potřeboval zpracovat. Tvoření textů a hudby je pro mě přirozená cesta, a tak jsem se začal z těch pocitů vypisovat. Často jsem u psaní myslel na konkrétní lidi, kteří mě buď k té písničce inspirovali, nebo na ty, kterým bych ji chtěl pustit,“ popisuje Martin Chobot.

Místy melancholická a temná témata Martin zpracovává s lehkostí a přináší na ně pozitivní pohled plný naděje. „Šťastné konce v písních je to, čemu chci věřit i já sám,“ dodává. O hudební produkci se postaral multiinstrumentalista a producent Matěj Belko, který zároveň nahrál basovou kytaru i klávesy, bicí natočil Roman Vícha, smyčce Šimon Marek a se svými vokály pomohla Ewa Farna, která se velkou měrou podílela na tom, že album spatřilo světlo domácí scény.

Společně s albem vypouští Martin Chobot další videoklip, tentokrát k písni To všechno z lásky, která je jednou z nejosobnějších z celého alba. „K napsání mě inspiroval stejnojmenný dokument o domácím násilí, který vyšel v roce 2003.  Měl jsem v té době od rodiny zakázáno se na něj podívat, protože v něm figurovala moje máma, která ve stejném roce zemřela. Teprve nedávno jsem se na něj podíval a vzápětí písničku napsal. Ve slokách jsem částečně citoval, co v dokumentu od žen zaznělo a refrén pak ukazuje pohled dítěte, které hádky vidělo, nebo slyšelo ze svého pokoje a nemohlo s tím nic dělat,“ komentuje vznik Martin.

Vizuální podobu ztvárnili herečka Pavla Dostálová a herec Karel Zima. Klip vznikl pod režisérským dohledem Ondřeje Urbance, který stojí za prvním videem Pootevřené dveře a celou řadou oceňovaných videoklipů pro kapely Mirai, Tatabojs, Lake Malawi, Kapitána Dema a další.

klip: https://youtu.be/_QBG5o5Qekg

Novou desku je možné najít na všech streamovacích platformách, kanále YouTube a webových stránkách www.martinchobot.cz, kde je možné se také přihlásit k odběru novinek. Na sociálních sítích typu Instagram či Facebook však Martin není k nalezení. „Před pár lety jsem dospěl k názoru, že sociální sítě nejsou nic pro mě. Chápu, že dělat v dnešní době hudbu a n emít sociální sítě je trochu nesmysl, ale rozhodl jsem se to tak nechat a být spíše autentický a věrný svému přesvědčení. Zvu proto lidi ke kontaktu se mnou skrze mojí hudbu a třeba na osobní setkání na nějakém vystoupení,“ uzavírá Martin.

Martin Chobot

Skladatel, textař a zpěvák Martin Chobot se na hudební scéně pohybuje od dob svých studií na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde studoval obor elektrická kytara. Působil v kapele Ewy Farné a spolu s Filipem Sázavským (synem Víta Sázavského) založili kapelu eFeM, později Málem Králem.  Společně s Filipem se autorsky podíleli také na několika Ewy písničkách (Leporelo, Na ostří nože, Vánoce na míru a dalších). Po dvanácti letech z kapely Ewy Farné odešel a začal kromě svých nehudebních aktivit pracovat na svých autorských písních.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

ČR: Masopust, slavnostní období, které začíná po svátku Tří králů, se mimo jiné vyznačuje obdobím hodování, veselí a bujarými zábavami. Na nich byl dostatek příležitostí pro skupinové hrátky.

Celá ČR
Lidová kultura
Co se děje
03.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023