BLATNÁ: Nechte se okouzlit magickým světem loutkového divadla na výstavě divadelního scénografa, režiséra a výtvarníka Marka Zákosteleckého (1970). K divadlu si přičichl už na strakonickém gymnáziu, kde působil v amatérském loutkovém souboru Radost. Vystudoval loutkářskou scénografii na pražské DAMU a téměř 20 let působil jako scénograf a později i šéf výpravy ve světoznámém loutkovém divadle DRAK v Hradci Králové.
Spolupracoval s mnoha dalšími českými i zahraničními divadly, a to nejen v Evropě, ale též v USA, Austrálii a Asii. Řada inscenací, pro které vytvořil scénografie, je oceňovaných doma i v zahraničí. V současné době pracuje jako režisér a scénograf na volné noze převážně v Polsku. Odpočívat jezdí s rodinou na chalupu do Tchořovic, kde jako dítě trávil prázdniny u svých prarodičů. Více o výstavě a doprovodných programech se můžete dozvědět zde https://www.ckvb.cz/muzeum/vystavy/.
Současně s výstavou můžete již nyní navštívit interaktivní expozici blatenského muzea, která má od svých autorů Taťány Fryštákové a Petra Chlebce přídomek „Muzeum všemi smysly“. Je tomu tak zejména z toho důvodu, že je celá koncipována jako expozice muzea 21. století využívajíce moderní trendy prezentace historie a hmotné kultury regionu. Aby návštěvník naplno využil její potenciál, nestačí se pouze dívat. Musí si spoustu věcí osahat, přičichnout, či poslechnout.
Nově byla pro návštěvníky zprovozněna webová aplikace (https://app.ckvb.cz/), která slouží jako vícejazyčný audioprůvodce historií a prehistorií Blatenska. Součástí je také muzejní kvíz, který dostává zdejší expozici na další úroveň tím, že řešitel je zábavnou formou „přinucen“ k mnohem hlubšímu přemýšlení o zdejších artefaktech a tudíž i o zdejší historii a kultuře. Výsledkem je to, že si pak odnese ve své paměti mnohem více informací, než kdyby jen v tichosti přihlížel a pročítal. A pokud zdárně vyřeší všechny otázky, čeká na něj malý suvenýr v podobě zlaté pamětní mince. Více zde: https://www.ckvb.cz/muzeum/vystavy/.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.