čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Ilustrační snímek
© ČTKMáme lepšího Napoleona než Ridley Scott! Letošní bitva u Slavkova bude největší od roku 2015.

SLAVKOV: Blíží se 2. prosinec, výroční den bitvy tří císařů u Slavkova. Letos kromě jiného v atmosféře očekávání, které v různých ohledech a různým způsobem, vzbuzuje nový film režiséra Ridley Scotta. Ten měl premiéru deset dnů před vzpomínkovou akcí Austerlitz 2023. Co letos na tradičním bojišti pod Santonem u Tvarožné uvidíte, a co tam neuvidíte?

12.12.2023
12:00
Autor článku: 
ČTK /jal

Protože půlkulaté výročí v roce 2020 proběhlo navzdory velkým plánům kvůli covidové pandemii ve velmi omezené míře, a protože zájem o tzv. napoleonský re-enactment v Evropě neuvadá – naopak – bude letošní akce co do počtu účastníků v replikách historických uniforem největší od roku 2015, kdy jsme si připomněli 210. výročí. Zaregistrovalo se bezmála 1200 zájemců představující celkem 83 historických jednotek.

V poli pod Santonem nedaleko Tvarožné, kde "rekonstrukce" bitvy u Slavkova probíhají desítky let, se utká pěchota – na Napoleonově straně v převážně modrých uniformách, včetně polských, vyzbrojená 380 puškami; na rusko-rakouské straně v převážně zelených a bílých uniformách, vyzbrojená 370 puškami. Početnější rusko-rakouské dělostřelectvo nasadí osm hlavní, francouzské dělostřelectvo pět. A zúčastní se také na tři desítky jezdců na každé straně. Roli Napoleona opět přijal americký historik, herec, a také veterán armády Spojených států, účastník mise v Bosně, Mark Schneider. Nezpochybnitelně nejpřesvědčivější představitel francouzského císaře, který kdy v rámci našeho hobby Napoleonovu uniformu obléká.

Bitva začíná v sobotu 2. prosince 2023 ve 14 hodin. Inspirací pro letošní scénář nám není nic jiného než jeden z trailerů mnohými z nás kritizovaného a nevlídně očekávaného Napoleona Ridleyho Scotta – závěr bitvy u Slavkova, z něhož si režisér vybral legendu o rozstříleném ledu, zpracoval ji po svém. My se legendě věnovat nebudeme, ale předvedeme ve své situaci a se svými možnostmi útok Napoleonových hlavních sil do týlu koaličního levého křídla v prostoru Telnice.

Nový velkofilm jsme ještě neviděli. Ale trailery nabízejí více než dostatečný vhled do pohrdavého přístupu k historii, kterým je Ridley Scott proslulý. Leckdo nad kritikou mávne rukou a řekne, že nejde o dokument a že film má především bavit. My si v Projektu Austerlitz myslíme, že atraktivita se se seriózním přístupem nevylučují, a že poctivost v přístupu a respekt k minulosti jsou předpoklady, které i Hollywood v bezpočtu případů dokázal skloubit se snahou oslovit co nejširší publikum.

Shodou okolností právě v těchto dnech spatřila světlo světa kniha Napoleon Bonaparte z pera historika a viceprezidenta Projektu Austerlitz Jakuba Samka, který spolupořádá vzpomínkové akce nejen na bitvu u Slavkova déle než dvě desetiletí (spoluautor scénářů a koordinátor mj. 200. výročí bitvy u Pultusku, Waterloo, udělení císařských orlic v pařížském muzeu Invalidovna, čtyřikrát vedl vojenskou část akcí ve francouzském městě Rueil-Malmaison, apod.) Kniha je souborem vybraných textů publikovaných na webech Security Magazínu a Projektu Austerlitz. Jejich společným jmenovatelem jsou životní osudy Napoleona a jeho současníků především z hlediska dobového vojenství. Nejen v této publikaci, ale také na bojišti pod Santonem máte příležitost podívat se na to, jak napoleonské války vypadaly a probíhaly mnohem spíše než ve zmíněném filmu Ridley Scotta, kterému knihu posíláme. U nás budete moci porovnat roli Napoleona v podání Joaquina Phoenixe a Marka Schneidera.

Akci připravují v rámci Projektu Austerlitz Středoevropská napoleonská společnost, obce Kučerov, Tvarožná a Prace a Austerlitz z.s. Akci finančně dlouhodobě podporuje Jihomoravský kraj. Partnerem akce je agentura CzechTourism a Ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Kontakt:

Projekt Austerlitz

www.austerlitz.org

info@austerlitz.org

https://www.facebook.com/ProjektAusterlitz

Videopozvánka: https://youtu.be/Pe8uzqFORZk?si=xpzIFLO9OPu84kCx

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024