PRAHA: Na pražské Výstaviště se vrací příběh Františka Křižíka v ojedinělém představení nazvaném Magická fontána. Křižíkova fontána se stane od 3. června dějištěm příběhu, který vypráví velkolepá živelná show prostřednictvím vody, ohně a světla. Letos navíc se světovou premiérou – zapojením roje světelných dronů přímo do živého představení. Tanečníci a akrobati vtáhnou diváky do příběhu plného vynálezů, pokusů i pohádkových zázraků. V druhé sezóně navíc přibude ohňových i světelných efektů a po pěti letech diváci znovu uvidí hlavní, více než třicetimetrovou trysku Křižíkovy fontány. Původní české představení produkuje i v druhé sezóně umělecká skupina Pyroterra, která patří mezi světové průkopníky světelných rekvizit, kostýmů a artové práce s ohněm a světlem.
První představení se v letošním roce odehraje v pátek 3. června, poslední pak 27. srpna 2022. Celkem si diváci mohou vybrat mezi deseti letními termíny. „Loňský rok nám ukázal, co se divákům líbí nejvíc. Přidáváme proto pyrotechnické efekty a častěji se na scéně bude objevovat Královna ohně, ve které bude i letos excelovat Terezie Kovalová. Odvahu našich tanečníků uvidí diváci také ve chvíli, kdy budou doslova tančit vedle blesků o milionech voltů z Teslova transformátoru. Příběh jsme ještě víc propracovali, takže věřím, že si najde své diváky i opakovaně,“ upřesňuje Marek Solnička, režisér a autor Magické fontány.
Magická fontána – první představení na světě, kde autoři poprvé použijí roj dronů jako interaktivní součást exteriérového představení
Pyroterra si se svou show Magická fontána připisuje další světově unikátní prvenství. Díky vlastnímu vývoji technologie uvede úplně první využití autonomních světelných dronů jako přímou a interaktivní součást výpravy příběhu živelné show Magická fontána. „Jedná se o velmi komplikovanou technologii nejen kvůli autonomnímu řízení, programování, ale také povolení od úřadu civilního letectví,” popisuje režisér Marek Solnička. Samotné drony se v show objevují hned dvakrát a nejedná se pouze o plytký efekt, ale o důležitou součást výpravy hlavní dějové linky představení. „Světelné drony jsou poměrně nová a atraktivní technologie a vyvinout spolehlivý systém pro takto specifické užití zabralo roky. Vzhledem k tomu, že nad fontánou musí drony létat přesně do hudby, za jakéhokoli počasí, větru, deště, a navíc splňovat legislativu, nebyl to jednoduchý úkol. Finální řešení uvádíme ve spolupráci s Německými vývojáři a troufám si říct, že v současné době máme bezkonkurenčně nejlepší technologické řešení dronů a jejich světel vůbec,” dodává Marek Solnička.
Magická fontána probudí Křižíkovu chloubu – hlavní, 32 metrů vysokou trysku
Po pěti letech a rekonstrukci mohou diváci znovu vidět největší trysku Křižíkovy fontány umístěnou ve středové části této kulturní památky. „Je to ta nejvíc pompézní část fontány, divákům se až tají dech, když vidí více než třicetimetrový proud vody nasvícený v různých barvách. Jsme rádi, že se vodotrysk podařilo zprovoznit. Zároveň mu dáme hold tím, že díky němu vzniknou nové další scény, které představení obohatí,“ říká Marek Solnička. Vlastní scény se dočká také Teslův transformátor, který jako dobová rekvizita s elektrickými výboji o milionech voltů hraje hudbu přímo před očima diváků. „Je to doslova koncert blesků,” dodává režisér. Chybět nebudou ani letos obloukové lampy – zázračné technologie 19. století vylepšené o současný technologický pokrok, které propůjčují scénám neopakovatelnou atmosféru.
Představení Magická fontána symbolizuje propojení tří elementů – vody, světla a ohně dohromady přímo s Křižíkovou fontánou. Návštěvníky čekají letos další špičkové výkony světelných tanečníků po kotníky ve vodě, ohňových akrobatů i živých hudebníků (violoncello a bicí) zapojených přímo do show. Umělci při ní kombinují nový cirkus a moderní technologické efekty na hudbu skladatele Juraje Kličky. Vokály k ústřední melodii nazpívala zpěvačka a herečka Eva Burešová. „Hudba je napsaná tak, že nebylo potřeba nic složitě vymýšlet, vše mě automaticky vedlo a zpívalo se to velmi příjemně. Hudba v Magické fontáně vyjadřuje to, co má a v člověku některé pasáže opravdu dokážou vyvolat pocity, kdy se neubrání slzám. Líbí se mi to,“ upřesnila po nahrávce Eva Burešová a dodala: „Je vždy velká čest být osloven k tak velkým a náročným projektům, těším se na výsledek.“
Světová premiéra původního českého představení Magická fontána se uskutečnila loni v červenci. V letošním roce uvede umělecká skupina Pyroterra deset prázdninových repríz. Více na www.magickafontana.cz.
Křižíkovu elektricky osvětlenou fontánu mohli poprvé vidět Pražané v roce 1891 při příležitosti Všeobecné zemské výstavy. Sestrojil ji „český Edison“ František Křižík a měla velký úspěch. Její současná podoba je z doby, kdy slavila sto let – z roku 1991. Tehdy se dočkala rekonstrukce u příležitosti Všeobecné československé výstavy. V 19. století bylo na dně bazénu na padesát barevných reflektorů, nyní ji osvětlují stovky různobarevných světelných zdrojů.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.