PRAHA: Bold Gallery sídlící v pražských Holešovicích je přední výstavní síní, která se systematicky a cíleně zaměřuje na současné umění. V květnu jsou v jejich prostorách k vidění obrazy Jiřího Matějů (*1960), malíře světla a uznávaného solitéra umělecké scény, který se pohybuje na prahu umění, vědy, filozofie a teologie. Patří mezi přední představitele současné geometrické abstrakce. Jeho obrazy jsou charakteristické promyšleností a přiznanou inspirací z mnoha zdrojů.
Holešovickou výstavu Urlicht (prasvětlo) tvoří několik velkoformátových maleb na plátně a sklolaminátu, na kterých umělec speciálními pigmenty docílil plasticitu podkladu, díky nimž se obrazy mění v závislosti na úhlu pohledu. Divák zde uvidí světelnou instalaci s videem a též sadu menších barevných harmonií, neboť dle autora: „...někdy i nechtěná pravidla vytváří harmonie k vizualitě světa, neexistuje náhoda...lze myslet obrazem a to bych chtěl divákům zpřostředkovat.“
Hranice představivosti jsou nekonečné
V rámci doprovodného programu uspořádala Bold Gallery ojedinělé setkání s texty Jorgeho Luise Borgese, argentinského spisovatele, dílo kterého je pro malíře J. Matějů zásadní inspirací.
“Borgesovy povídky jsou charakteristické tím, že vyžadují opětovnou pozornost a vzápětí jakoby vrství realitu. Jsou konstruovány tak, aby vyzývaly člověka ke čtení různými způsoby a představám za hranou běžné zkušenosti. U obrazů Jiřího Matějů je tomu podobně. I ty vyžadují zklidnění, čas a opětovný návrat. Až potom v nich divák může vidět věci, které tam při prvním pohledu nebyly”, říká Jan Čejka, kurátor výstavy a moderátor večera.
Borgesovy povídky zazněly v podání herce Oldřicha Vlčka, který i ve vysokém věku disponuje výrazným, zvučným a propracovaným projevem. Svými úvahami o imaginaci se k tématu připojil filozof profesor Miroslav Petříček, který tvorbu malíře sleduje už léta. Název večera Una noche, vztahující se k eseji spisovatele Borgése, otevřel diskusi o vyprávění příběhů světlem, barvou, o čase, což je slovo, které nechce být vždy vysloveno.
V sobotu 20. 5. se bude konat komentované prohlídka výstavy a taneční performance studentek Duncan Dance akademie inspirovaná obrazy Jiřího Matějů.
JIŘÍ MATĚJŮ – ΦURLICHT, výstava potrvá do 21. 5. 2023 v BOLD GALLERY, U Měšťanského pivovaru 6a, Praha 7
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.