pátek
27. prosince 2024
svátek slaví Žaneta
Kateřina Drdlová
© Archiv Kateřiny Drdlové



Loutkové divadlo potěší děti i dospělé

PRAHA: Chtěli byste se na chvíli přenést do světa pohádek, zahrát si na ježibabu nebo třeba loupat perníček společně s Mařenkou a Jeníčkem? Máte rádi loutkové divadlo, ale nebaví vás loutkám často opravovat přetrhané nitky? Chtěli byste divadélko snadno stěhovat z místa na místo a hrát dětem loutkové hry třeba venku v přírodě? Manželé Rudolf a Kateřina Drdlovi vymysleli zajímavé řešení v podobě lehkého kartonového divadla Marionetino. O tom, v čem je právě toto divadélko unikátní a co manžele inspirovalo k jeho vzniku, jsem si povídala s paní Kateřinou Drdlovou.

Autor článku: 
ter

Jaká byla vaše cesta k loutkám?

S loutkami a divadlem mám v podstatě spojené dětství. Když jsme byly se sestrou malé, trávily jsme každé léto na chatě. To byl pro nás, pro městské děti vyrůstající na pražském sídlišti, ráj. Celé dny jsme s kamarády vymýšleli různé hry, ale jedna z nejoblíbenějších se odehrávala v naší chaloupce. Tu nám postavil na zahradě můj táta a měla okenice se srdíčky. Když se okénko otevřelo, vše přímo vybízelo k nějaké veselé divadelní produkci.
Další spojovací nitkou s divadlem a loutkami byly návštěvy u mé babičky v severních Čechách, kde loutky a loutkářství vždy měly silnou tradici. S mým bratrancem a sestřenicí jsme nadšeně pročítali stará vydání meziválečného časopisu Srdíčko a předváděli jsme improvizované kašpárkovské výstupy.
A v neposlední řadě je mé dětství spojeno s loutkami Spejbla a Hurvínka, které zejména moje maminka používala k pravidelným improvizačním výstupům, někdy spojeným s výchovným ponaučením.

 

Mělo by si podle vás každé dítě vyzkoušet hraní loutkového divadla? Jak loutkové divadlo dítě rozvíjí?

Odpovím popisem opakující se situace z praxe. Často pořádáme herny pro děti, kde si děti mohou naše divadélka vyzkoušet. Vše probíhá tak, že vytvoříme několik herních stanovišť s divadly, dětem dáme k dispozici výběr mnoha loutek, kulis a rekvizit a potom již jen čekáme, co se bude dít.
Ve většině případů se odehraje tento scénář: dítě se s rodičem přijdou zeptat, co se tu děje. Když zjistí, že si vše mohou vyzkoušet, začnou si děti nosit potřebné loutky a kulisy, protože již většinou přesně ví, kterou pohádku či příběh si zahrají. Nutno dodat, že to velmi často nejsou klasické pohádky, nýbrž příběhy, které si děti v tu chvíli pohotově vymyslí, které mají často úžasný děj a neuvěřitelnou fantazii. Ve výsledku se rodiče posadí před hrací stoleček a pouze sledují děj. My také.
Toto se děje u dětí od cca 3 let, ale výjimkou nejsou děti vyššího školního věku, které mají blízko zejména k dramatické výchově. Je evidentní, že tato kreativní tvorba příběhů současně převáděná do mluvené řeči velmi aktivuje a podporuje schopnost improvizace a zejména vyjadřovacích schopností dětí.

 

Jaké jsou výhody dřevěných divadel a kartonových?

Nejprve bych začala loutkami. Nabízíme plošné loutky, které mají oboustranně zpracovanou přední i zadní část, s mnoha veselými a půvabnými detaily. Naší ilustrátorkou je Lenka Procházková, která má velký smysl pro pozitivní kresbu. Loutky jsou vysekávané z nejkvalitnější knihařské lepenky, což je velice pevný materiál, odolností srovnatelný se dřevem. Je také velice příjemný na hmat do dětské ruky a umožňuje využívat veškeré možnosti tisku, takže výsledkem jsou nádherné, živé barvy.
Původně jsme měli dvě řady loutek, dřevěné i kartonové, ale zákazníci v naprosté většině upřednostnili při nákupu kartonovou loutku, takže jsme s výrobou dřevěných loutek přestali.
S divadlem je to obdobné, nabízíme jednak dřevěný kufřík se sametovou oponou, který je velmi krásný, nicméně je spíše vhodný pro mateřské školy, protože vzhledem k vyšší hmotnosti vyžaduje přítomnost dospělého. Pro děti jsou ideální naše kartonová divadla, která jsou opět barevně velmi atraktivní, laminovaná po obou stranách, velmi odolná proti oděru a která bez problémů udrží váhu malého dítěte. Právě tato divadla používáme na dětských hernách.

 

Co máte na loutkových divadlech nejraději?

Jednak proces vymýšlení a tvorby nového. Když vzniká nová pohádka, které postavy v ní budou, doplňky, kulisy, s čím se mohou kombinovat, na jaký příběh budou pasovat.
A poté, kdy je vše vyrobeno, nová pohádka je již mezi dětmi a povede se, tak mě baví pozorovat, jak ji děti zcela přirozeně do svých příběhů zapojují. To mě asi těší nejvíce. Zjistit, že to, co jsme vymysleli a vytvořili, funguje a že dává nějaký smysl.

 

Jak trávíte léto?

Víceméně pracovně. Koná se celé řada krásných akcí v zajímavých lokalitách v ČR, které jsou často určeny pro děti. Nyní jsme byli např. na Hračkobraní v Kamenici nad Lipou, což je festival pro celou rodinu nabízející svým návštěvníkům hračky z přírodního materiálu, tvůrčí dílny, bohatý doprovodný program a mnoho dalšího.
Kromě toho doháním resty, na které mi přes rok nezbyl čas, ale především si užívám čas se svými dětmi a svou rodinou.

 

***
 

Kartonová divadla Marionetino můžete rozbalit všude, kde se vám zachce. Všechny kulisy a dekorace včetně loutek se vejdou do praktické krabice, ze které se potom divadélko postaví. Loutky se vodí pomocí lehkých dřevěných tyček. Malým dětem můžete příběhy zahrát sami, ty větší bude bavit, když si budou moci samy loutky vodit. Divadlo a loutky jsou půvabně ztvárněny s dětskou hravostí a fantazií. Marionetino nabízí celou řadu pohádkových setů a příběhů.
Pokud chcete vstoupit do světa pohádek, můžete vyzkoušet loutkové divadlo obsahující TŘI POHÁDKY - Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Neposlušná kůzlátka. Celý set obsahuje vše, co budete ke hraní těchto pohádek potřebovat. Součástí jsou i scénáře k pohádkám a pracovní přílohy. Vaše děti si tak mohou vyzkoušet zahrát dvě různé verze pohádek a ještě si třeba vymalovat a sestavit vlastní loutku.
Inspiraci se meze nekladou, zkuste si vymyslet s dětmi vlastní příběh, zapojte do hraní dědečky a babičky. Připravte si deku, uvařte lahodný čaj a vyražte s celou rodinou někam do přírody vybaveni kouzelným divadélkem plným pohádek a tajemných příběhů. Hraní loutkového divadla vás určitě bude moc bavit!
Loutkové divadlo bylo oceněno odborníky certifikátem SPRÁVNÁ HRAČKA.

Divadélko je možné objednat na: www.kufrik.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024

ČR-PRAHA: Již po čtrnácté si mohli zákazníci Lidlu v době od 4. 11. do 17. 11. 2024 v rámci sbírky Srdce dětem zakoupit u pokladen malé srdíčko, a to potom nalepit do velkého srdce ve výloze, aby už tradičně pomohli vážně nemocným dětem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2024

ČR: V prosinci vyšlo aktuální číslo Divadelní revue s názvem Živá síla scénografie: prostor, tělo, vjem. Zaměřuje se na téma scénografie, v co nejširším pojetí a v co největším historickém záběru. Částečně se vrací i k Pražskému Quadriennale a připomíná sympozium Scenography Working Group IFTR/FIRT. Je věnováno dlouholeté vedoucí Kabinetu pro studium českého divadla, iniciátorce vzniku Divadelní revue a někdejší organizátorce sympozia SWG IFTR/FIRT, Evě Šormové, která by se letos dožila osmdesáti let.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
18.12.2024