Za pár dnů se rozloučíme se starýn rokem, rozloučili jsme se s ministrem kultury, a loučím se i já s funkcí šéfredaktorky Místní kultury. Od ledna se jí ujme kolegyně Mgr. Lenka Jaklová, a já při této příležitosti přeji hodně úspěchů nejen jí, ale i Místní kultuře.
Časopis Místní kultura má poměrně dlouhou historii, v internetové podobě pak existuje od roku 2008. Ač bylo jeho právo na existenci občas zpochybňováno, našel si své místo v mediální sféře, a to i přesto, že neláme rekordy v návštěvnosti. Je zrcadlem těch nejryzejších kulturních aktivit, vycházejících z historických kořenů a z potřeb kulturních lidí nejen ve velkoměstech, ale i v těch nejmenších obcích a lokalitách. Zájem o Místní kulturu lze deklarovat nejen na počtu čtenářů, ale i na množství zpráv, které od všech pořadatelů, organizátorů a jiných nadšenců dostáváme. V poslední době vzniká obsah webových stránek ve větší míře právě z nich, a my za ně moc děkujeme. Jedním z cílů Místní kultury bylo totiž poskytovat mediální prostor právě těm menším, v minulosti opomíjeným akcím, projektům a nápadům. A není přímá úměra mezi lokalitou a velikostí či pozoruhodností nápadu. Příkladů je možné na našich stránkách najít hodně. Za všechny jmenuji "Celé Česko čte dětem", což je navíc nápad, který překročil hranice Česka. Dobrá zpráva je, že v poslední době se situace mění a zdravého kulturního podhoubí si začínají ve větší míře všímat i velká média. Svědčí to mimo jiné o tom, že zájem o kulturní dění není okrajový. Záhadou je, proč kultura jako taková zůstává okrajovým rezortem. Možná s novým rokem a nástupem nového ministra školství vnímání kultury dozná změny. Šance tu určitě je...
Vážení a milí čtenáři a příznivci Místní kultury (nejen té s velkým M),
přeji vám do příštího roku zdraví, pohodu a elán.
S díky a v úctě
Ludmila Kučerová
P.S.: Zaslechla jsem, že se kultura šíří jako epidemie, čím více ohnisek, tím lépe. Tak tedy, vy už nakažení předejte tento virus dalším a nenechte zahynout tomu, co národ posiluje a jednotlivce činí lepšími.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.
BRNO: Nový podcast Místní kultury představí hudebního skladatele, vědce a vysokoškolského pedagoga Miloše Štědroně. Narodil se v roce 1942, ale rozhodně nepomýšlí na odpočinek, naopak stále komponuje a věnuje se svým studentům na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Jeho odborný zájem patří především dílu Leoše Janáčka (v titulu jedné své knihy tomu říká "celoživotní janáčkování"). Známý je ale i jako skladatel, který je doma v různých žánrech od hudby pro inscenace brněnského divadla Husa na provázku až po komorní opery. V našem podcastu bude řeč o jeho písničkách ze slavné Balady pro banditu, přátelství s Ivou Bittovou, janáčkovských inspiracích i o tom, proč rád vyučuje, ale nerad zkouší své studenty.