<p>LIPNÍK NAD BEČVOU: Koncem loňského roku se město Lipník nad Bečvou již potřetí za sebou přihlásilo do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci programu MPR a MPZ 2012. Umístilo se na prvním místě v Olomouckém kraji, stejně jako v roce 2010.</p> <p>Za rok 2011 to bylo v krajské soutěži druhé místo za vítěznou městskou památkovou zónou Zlaté Hory. za V roce 2012 se soutěže zúčastnila také města Olomouc a Prostějov.<br />
Koncem ledna navštívila Lipník nad Bečvou hodnotitelská komise, aby se seznámila s výsledky, kterých město dosáhlo v oblasti péče o chráněný památkový fond v rámci Programu regenerace MPR a MPZ. S uspokojením vyhodnotila, že pozornost věnovaná městskými orgány cílevědomé obnově kulturního dědictví v MPR Lipník nad Bečvou je dlouhodobě na vynikající a kvalitativně vysoké úrovni. Komise konstatovala, že přihláška do soutěže byla zpracována po obsahové i formální stránce velmi dobře a splňuje požadovaná kritéria. Během hodnocení komise kladně oceňovala propracovaný dotační titul pro vlastníky nemovitostí v chráněném území. Vysoce ceněn byl způsob systematické památkové obnovy centra městské památkové rezervace s důrazem na stavební dominanty města a úspěšné rozvíjení kulturních tradic. Komise vyzdvihla osvědčený systém bezplatných turistických prohlídek s průvodci, o které je během sezóny velký zájem.<br />
Vítězství v krajském kole umožnilo městu Lipník nad Bečvou postup do celostátního kola soutěže. Zde bude konkurence opravdu velká. Začátkem měsíce března přivítáme v Lipníku nad Bečvou celostátní hodnotitelskou komisi, kterou provedeme historickým jádrem města a představíme významné památkové objekty a jejich využití. Následně komise vybere tři nominovaná města, která postoupí do nejužšího výběru. Vítězné město, které se bude pyšnit titulem Historické město roku 2012, bude vyhlášeno 18. dubna 2013 ve Španělském sále Pražského hradu. Tohoto slavnostního vyhlášení se zúčastní i zástupci města Lipník nad Bečvou. Převezmou pamětní list a šek v hodnotě sto tisíc korun na opravu památkově chráněných objektů za vítězství v krajském kole.<br />
Vítězné město obdrží šek na částku jeden milion korun.<br />
Kladné hodnocení komise a výborný výsledek v soutěži je pro město Lipník nad Bečvou velkým uznáním a povzbuzením v další péči o historické památky a kulturní dědictví. </p> <p>Hana Švrčková<br />
Odbor regionálního rozvoje<br />
MěÚ Lipník n. B.<br />
Tel. 581 722 252</p> <p>V příloze dvě letecké fotografie Petra Kunce.</p>
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.