BAVORSKO: Lidové kroje jsou po staletí spojovány s tradicemi, regionální příslušností a národní hrdostí. Toto zviditelnění vlastní identity má svou historii. Kroje nosilo odjakživa venkovské obyvatelstvo jako každodenní oděv při práci nebo lovu. Trend k oblékání krojů ve městech pak vzešel v 19. století z řad šlechty a měšťanstva. Vzorem byly často alpské lidové kroje – u žen jsou to šaty zvané „dirndl“, u mužů pak typické kožené kalhoty tzv. „lederhosen“.
Na základě reprezentativní ankety provedené na slavnostech v Řezně se potvrdilo, že po desetiletích nezájmu jsou kroje v Bavorsku opět velmi populární, a to u všech generací.
V roce 2016 se lidovým krojům věnuje celkem devět muzeí v regionu: Neusath-Perschen, Weiden, Neukirchen b. H. Blut, Regensburg, Schwandorf, Nittenau, Burglengenfeld, Sulzbach-Rosenberg, Neumarkt i.d. Oberpfalz
Hornofalcký skanzen má pro hosty připravený pestrý program.
Tematické neděle jsou tradičně zaměřené na venkovský život dřívějších dob. Při příjemné procházce skanzenem, který se rozkládá na 30 ha plochy, potěší děti domácí zvířata, která k dřívějšímu vesnickému životu neodmysliteně patřila. Ve jednom ze statků pak najdete našeho pekaře, který pravidelně peče čerstvý selský chléb a pečivo podle starých receptů. Muzejní hostinec Vám na konci obchůzky nabídne občerstvení s hornofalckými specialitami a dobrým bavorským pivem anebo hrnek kávy s domácím koláčem.
Informace o skanzenu jsou k dočtení na: www.freilandmuseum.org
Kontakt v češtině: petrazeitler@sad-online.de
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.