BOHUMÍN - Lidé v Bohumíně dostanou od města pod vánoční stromeček barevný stolní kalendář na příští rok. Nejde však o obyčejný kalendář se svátky a jmény. Ten bohumínský je zvláštní tím, že obsahuje užitečné informace o nakládání s odpadem.
Ekologický kalendář město vydává pro občany už jedenáctým rokem a každá domácnost jej dostane stejně jako v předchozích letech zdarma. Na jeho letošní titulní stránce je dálniční most v Bohumíně-Vrbici, který nedávno získal ocenění Stavba roku. Uvnitř kalendáře najdou zájemci aktuální fotografie z různých koutů Bohumína. O motivech na fotografiích rozhodli Bohumínští v anketě na internetových stránkách města.
„S distribucí kalendářů do jednotlivých domácností jsme právě začali. Poslední kalendáře by měly dorazit do domácností do konce letošního roku. Doufáme, že se lidem kalendáře budou líbit a že pro ně budou hezkým dárkem pod stromeček. Při jejich roznášení nám pomohou členové komisí pro městské části či naši městští kurýři a v centru města pak domovníci. Celkem rozdáme 9 400 kalendářů," uvedla Šárka Plutová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.
Na stránkách kalendáře se například objevují termíny, kdy do ulic vyjede pojízdná sběrna pro nebezpečný odpad a vyřazené elektrozařízení, provozní doba statického sběrného dvora nebo termíny přistavení mobilního sběrného dvora, který v průběhu roku putuje po městě. V kalendáři nechybí ani ceny za odvoz odpadu v roce 2009 a chronologický seznam nejdůležitějších akcí, které se ve městě příští rok uskuteční.
Výroba kalendářů stála téměř 210 tisíc korun. Více než polovinu z této částky však pokryly příjmy z reklamy, která se v kalendáři nachází. Město tak přijde pořízení kalendářů na necelých 80 tisíc korun.
Lucie Balcarová,
tisková mluvčí města Bohumín
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.