Je ve Vaší obci kulturní dům, středisko či centrum a má zajímavou historii, současnost či plánovanou budoucnost? Napište nám o něm. V roce kdy naše republika předsedá prvních šest měsíců Evropské unii, v roce který vyhlásilo Valné shromáždění OSN Mezinárodním rokem astronomie, v roce, ve kterém si připomeneme 20. výročí „Sametové revoluce“, a který je také zasvěcen kreativitě a inovaci, jsme zvolili téma méně evropské a dějinotvorné. Ovšem kulturní domy hrály a hrají v našich obcích důležitou roli.
Mnoho z nich už hodně pamatuje. Byly svědky rozkvětu spolkového života a vzniku první republiky, většina jich přežila doby temné a fungují i dnes. Kulturní domy totiž pomáhají lidem naplnit touhu po setkávání a konfrontaci v tom nejlepším slova smyslu. Kultura se na ně váže v mnoha ohledech a někde jsou jedinou pltformou pro lokální kulturní dění.
Pojem kulturní dům může někdy znamenat právnický subjekt, jindy nemovitost s vhodnými prostorami. Ať už jde o zdevastované, zrušené, či neúspěšně zprivatizované, i ty s lepším osudem, tedy zrekonstruované a opečovávané, pro které se našel schopný managment, ať už je jejich zřizovatelem veřejná zpráva či soukromý subjekt, určitě mají nějaký příběh. Soudím, že co se týče rozmanitosti osudů, zaměření, právního statutu, názvu a v neposlední řadě plánů do budoucnosti, nemůže kulturním domům, centrům či střediskům, žádná jiná skupina kulturních institucí konkurovat.
Proto jsme je vybrali jako hlavní téma, kterému se budeme celý rok věnovat. K tomuto rozhodnutí významně přispěl fakt, že se vloni poprvé staly subjekty statistického šetření. Prosíme všechny naše dopisovatele, aby se této problematice věnovali, a ty, kteří mají s kulturními domy co do činění, aby se nám ozvali a dali nám tip. Uvítáme rovněž, když se s námi podělíte o problémy, které s provozováním kulturních domů souvisejí.
Na stránkách časopisu Místní kultura pak s vaší pomocí zkusíme najít odpověď na feničovskou otázku: Jak se žije kulturním domům v ČR.
Ludmila Kučerová
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.