pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor
Fotografie z loňského ročníku Gaudeamus Theatrum
© Milan Hajn



Letošní Gaudeamus Theatrum v Divadle Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Dvanáctý ročník Mezinárodního setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum proběhne v Divadle Drak v termínu od 10. do 17. března 2024 pod vedením lektorů tvůrčí skupiny D'epog v čele se slovenskou režisérkou Luciou Repašskou. Týdenní rezidence, workshop i konference jsou v letošním roce věnovány tématu site-specific a otázkám významu prostoru pro současnou divadelní tvorbu. Rezidence a workshopu se zúčastní třicet studentů herectví ze tří evropských škol - Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU z Prahy, Academy of Theatre, Radio, Film and Television ze slovinské Lublaňe a University of the Peloponnese, Department of performing and digital arts z řeckého Tripolisu.

od 10.03.2024 do 17.03.2024
Autor článku: 
Divadlo Drak

„Gaudeamus Theatrum je vlajkovou lodí v projektech pořádaných Divadlem Drak a MIFD o.p.s. Díky němu se naše divadlo každoročně stává na jeden týden unikátním kreativním prostorem otevřeným pro mezinárodní setkávání studentů, pedagogů a umělců z různých uměleckých oblastí. Společně tu jednak tvoří, jednak mají příležitost sdílet a navzájem si předávat své zkušenosti. Projekt tak skvěle zapadá do dlouhodobé strategie Draku, kdy jedním z jejích cílů je rozvíjení mezioborové a mezinárodní spolupráce, stejně jako pomoc a podpora začínajícím tvůrcům,“ představuje projekt vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová.

„Novinkou letošního ročníku je, že část mezinárodního setkání proběhne i mimo Divadlo Drak. Ke spolupráci jsme přizvali Gymnázium J. K. Tyla a Sbor kněze Ambrože, jejichž budovy jsou obě dílem významného architekta Josefa Gočára. A jelikož je naším letošním tématem site-specific tvorba, vyvedeme studenty i mimo naše divadelní scény,“ doplňuje Kalinová.
 
Již tradiční součástí Mezinárodního setkání Gaudeamus Theatrum je pak konference, která rozvíjí téma daného ročníku a otevírá projekt odborné i laické veřejnosti. Ta letošní nese název Prostor jako téma, prostředek i partner a uskuteční se ve středu 13. března ve Studiu Divadla Drak od 9.30 do 13.00 hodin. Na příkladech z praxe seznámí účastníky s tím, jakým způsobem se proměňuje uvažování o úloze prostoru, nebo jakých podob a významů může prostor v současné tvorbě nabývat. Hosty konference budou scénografka Lucia Škandíková, režisér a autor Jan Mocek, scénografka a kurátorka Anna Chrtková, scénograf a pefromer Tomáš Žižka, režisérka a ředitelka Jihočeského divadla Martina Schlegelová nebo dramaturg Matyáš Dlab.

I v tomto roce vyvrcholí týdenní rezidenční pobyt výstupem pro veřejnost. Ten proběhne v prostorách Divadla Drak a budovy Labyrintu v sobotu 17. 3. od 18.00, vstup je volný a všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Mezinárodní setkáni studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum je realizováno s podporou Národního plánu obnovy - Rozvoj kompetencí pracovníků KKS: projekty mezinárodní umělecké a odborné spolupráce v ČR, Královéhradeckého kraje, Města Hradec Králové, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024