pondělí
21. října 2024
svátek slaví Brigita
Foto ze slavnostního zahájení
© KÚ Kraj Vysočina



Letošní Dny otevřených ateliérů na Vysočině jsou téměř připraveny

JIHLAVA: Pět desítek ze sto sedmdesáti vystavujících výtvarníků a uměleckých řemeslníků z celého regionu se setkalo ve čtvrtek večer v budově Krajského úřadu při slavnostním zahájení letošních Dnů otevřených ateliérů na Vysočině. Ty se u nás konají již po šesté, letos konkrétně o víkendu 1. a 2. října. „Na Vysočině navštívilo v minulém roce 160 zapojených ateliérů více než deset tisíc osob, což je dosavadní rekord, který potvrzuje, že o uměleckou a řemeslnou tvorbu je zájem a otevřené ateliéry má smysl pořádat i nadále,“ říká Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, které akci z pověření Kraje Vysočina organizačně zabezpečuje.

Autor článku: 
luk

Zhruba třetina ze 173 vystavujících ateliérů a galerií se do akce zapojí v tomto roce po prvé, Například malířka Jaroslava Pokorná ze Sedlejova, nebo textilní výtvarnice Alice Trojanová z Velkého Meziříčí, která se představí v ateliéru kolegyně Jany Mikyskové. Sama akce inspiruje tvůrce k dalším aktivitám. Skupina dvanácti výtvarníků z Velkomeziříčska se tak představí společnou prezentací ve výstavní síni zdejšího Jupiter klubu.

Kraj Vysočina podporuje nejen konání Dnů otevřených ateliérů, ale ve městech regionu nyní organizuje příbuzný Minifestival řemesel. „Důvodem je propagace řemesel jako takových. I uměleckých řemesel. Mnohá z nich mizí a stávají se kuriozitami. Chceme řemesla popularizovat, mimo jiné i mezi mladou generací, která se rozhoduje o svém budoucím povolání a možná i inspirovat jejich rodiče, když se rozhodují, jakým oborům by se měli jejich potomci věnovat,"  uvedla radní Kraje Vysočina Marie Kružíková, která nad akcí převzala záštitu. Dodala také, že i ona s rodinou pravidelně navštěvuje některé z otevřených ateliérů. 

Čtvrtečního zahájení se zúčastnila také delegace ze sousedního Jihomoravského kraje. Tamní radní krajský radní pro oblast kultury Jiří Němec pozval tvůrce z Vysočiny na návštěvu jejich Dnů otevřených ateliérů, které se konají o víkendu 24. a 25. září. O týden dříve se akce uskuteční také v Jihočeském kraji a týden po Vysočině, tedy 15. a 16. října, mohou zájemci navštívit dílny v partnerském regionu Dolního Rakouska.

Bližší informace o akci a otevřených ateliérech najdou zájemci na  internetových stránkách www.vysocina-kultura.cz a v informačních brožurách, které jsou k dispozici v označených Informačních místech Dnů otevřených ateliérů – v Muzeu Vysočiny Jihlava a Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod, v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě a v Muzeu Vysočiny Třebíč. Dále pak v Městském muzeu v Chotěboři a Galerii Doubravka ve Ždírci nad Doubravou. Brožury budou distribuovány také v Turistických informačních centrech a městských knihovnách v Kraji Vysočina.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024