neděle
14. srpna 2022
svátek slaví Alan
COLLEGIUM MARIANUM
© Martin DivíšekLetní slavnosti staré hudby zakončí díla velikánů barokní hudby v podání souboru Collegium Marianum a sopranistky Roberty Mameli

PRAHA: Festival Letní slavnosti staré hudby se přehoupl do druhé poloviny a blíží se k velkému finále v podání rezidenčního ansámblu Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou a italské sopranistky Roberty Mameli. 4. srpna v kostele sv. Šimona a Judy na koncertu s názvem Canto della Ninfa společně nabídnou výběr z děl velikánů barokní opery Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. Zazní například árie z Vivaldiho oper L’Olimpiade a La fida ninfa či Händelových oper Lotario nebo Il pastor fido, které doplní Vivaldiho flétnové koncerty Il gardellino a La tempesta di mare.

Autor článku: 
Silvie Marková/jal

Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby je NATURA a v pestrém programu tak představuje díla známých i méně známých skladatelů renesance i baroka, kteří se nechali inspirovat zvuky zvířat, zahradami, květinami, živly, krajinou či přírodními božstvy. Festivalový program do 4. srpna nabízí ještě koncerty německo-jihoamerického souboru Los Temperamentos a německé sopranistky Anny-Leny Elbert, kterou doprovodí trojice vynikajících instrumentalistek Saskia Fikentscher, Kristin von der Goltz, Flóra Fábri. Vedle přírodních motivů je letošní ročník i ve znamení vyprodaných koncertních sálů a nyní již zbývají vstupenky pouze na závěrečný koncert 4. srpna. „Zájem publika nás opravdu velmi mile překvapil. Jsme moc rádi, že naši posluchači našli cestu zpět do koncertních sálů a že můžeme společně prožívat hudební zážitky, které nabízejí pouze živé koncerty,“ dodává ředitelka festivalu Josefína Knoblochová.

 

Více informací a vstupenky na www.letnislavnosti.cz.

 

Věhlas Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela, dvou velikánů barokní opery, kteří patřili
k nejvlivnějším a nejplodnějším skladatelům své generace, dalece přesáhl hranice jejich rodných zemí i dobu, v níž žili a tvořili. Právě jim bude patřit 4. 8. slavnostní závěrečný koncert v kostele sv. Šimona a Judy.

Rezidenční soubor festivalu Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové doprovodí vynikající italskou sopranistku Robertu Mameli, jejíž sametový a nesmírně hbitý hlas dokáže vystihnout nekonečně širokou škálu emocí. A právě vášněmi a city zmítané lidské srdce je jako křehká loď nesená tu klidnými, tu rozbouřenými vlnami… V příbězích o lásce, radosti, moci i krutém osudu budeme moci obdivovat invenční melodiku, odvážné harmonie, barevnou instrumentaci, živou rytmiku i brilantní virtuozitu. „Napodobování přírody, jejích zvuků a živlů bylo oblíbeným inspiračním zdrojem barokních skladatelů. Nejen hudební nástroje, ale i lidský hlas se převtělovaly do zpěvu slavíka, stehlíka či kukačky, šumění větru, klidných i rozbouřených vln... V tvorbě Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela nalézáme výjimečné ukázky zvukomalebného umění v těch nejrůznějších podobách. Pro závěrečný koncert jsme vybrali instrumentální a vokální příklady tohoto umění, které zároveň zpodobňují různé lidské emoce. Právě vášněmi a city zmítané lidské srdce je jako křehká loď nesená tu klidnými, tu rozbouřenými vlnami…,“ uvádí umělecká vedoucí souboru a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.

 

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online na www.letnislavnosti.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

 

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každou středu (do 3. 8. 2022) od 10.00 do 18.00 hodin.

 

Senioři mají vstupné levnější o 10 %, studenti do 26 let a děti do 15 let o 20 %.

Držitelé průkazu ZTP (1 osoba) a ZTP-P (1 osoba s doprovodem) mají slevu 50 %.

 

Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení stejného počtu vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva.

V rámci věrnostního programu je možné získat slevu 200 Kč za každých 2000 Kč vynaložených na online nákup vstupenek na koncerty Letní slavnosti staré hudby 2022 (tento program vyžaduje registraci). Více informací na www.letnislavnosti.cz.

U vybraných koncertů festival nabízí speciální studentský program: 100 Kč / 1 vstupenka bez určení konkrétního místa (držitelé těchto vstupenek budou uvedeni na volná místa v sále těsně před začátkem koncertu). Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz).

 

 

 

PROGRAM:

Pondělí 1. srpna 2022

Zámek Troja, Císařský sál

Los caminos del agua

Vodní živly v hudbě německého a jihoamerického baroka

J. S. Bach, Ch. Graupner, G. Ph. Telemann, M. Schmidt etc.

LOS TEMPERAMENTOS (Německo)

Swantje Tams Freier – soprán

Felipe Maximiliano Egaña Labrín – flauto traverso

Alice Vaz, Marina Kakuno – barokní housle

Néstor Fabián Cortés Garzón – barokní violoncello

Hugo Miguel de Rodas Sanchez – arciloutna, barokní kytara

Nadine Remmert – cembalo

 

Čtvrtek 4. srpna 2022

Kostel sv. Šimona a Judy

Canto della Ninfa

Z lesních mýtin k rozbouřeným vodám. Zvukomalebné árie a suity Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela

 

Roberta Mameli (Itálie) – soprán

 

COLLEGIUM MARIANUM – barokní orchestr

Jana Semerádová – flauto traverso, umělecká vedoucí

Lenka Torgersen – koncertní mistr

 

DOPROVODNÉ AKCE

Festival je členem European Early Music Network (REMA) a je hrdým držitelem prestižního EFFE Label 2017–2023 a označení „výjimečný festival”.

 

Festival se koná pod záštitou:

ministra kultury Mgr. Martina Baxy,

primátora hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba

a České komise pro UNESCO

 

S laskavou podporou:

Ministerstva kultury České republiky, hlavního města Prahy, Státního fondu kultury ČR,

Městské části Praha 1, Galerie 1,

Česko-německého fondu budoucnosti, Francouzského institutu v Praze, Italského kulturního institutu v Praze, Velvyslanectví Belgie – Zastoupení vlámské vlády v České republice, Acción Cultural Española (AC/E), Velvyslanectví Španělského království v ČR, Instituto Cervantes v Praze, Centre de musique baroque de Versailles

 

Hlavní mediální partner:

Český rozhlas 3 Vltava

 

Partneři:

Litea Solution, Galerie hlavního města Prahy, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Pražská konzervatoř, Hotel Constans, Hotel Emblem, Tiskárna Flora, WDLux, Národní dopravce České dráhy, a.s.

 

Mediální partneři:

Harmonie, Klasika Plus, Opera Plus, Radio Proglas, Pražský přehled kulturních pořadů, PROPAMÁTKY, Místní kultura, kudyznudy.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.08.2022