PRAHA: 2. srpen je dnem, kdy si připomínáme památku padlých Romů, kteří zahynuli v noci na 3. srpna 1944 v koncentračních táborech. Na Náměstí Míru v Praze proběhne tuto neděli od 19 hodin druhý ročník komponovaného pietního večera k uctění památky obětí tzv. Porajmos, romského holocaustu.
Součástí programu vzpomínkové akce bude scénické vyprávění příběhu přeživšího pamětníka v podání herečky a zpěvačky Pavly Matiové. Na akci vystoupí také významné hudební osobnosti romské kultury, jakými jsou například zpěváci Milan Kroka a Roman Zorba Horváth nebo zpěvačka Simona Šenkiová.
Během 2. světové války byli Romové z různých evropských zemí vězněni v takzvaném cikánském táboře v komplexu koncentračních táborů Auschwitz-Birkenau. Sem bylo postupně internováno přes 22 000 mužů, žen a dětí. O osudu této části Osvětimského lágru bylo rozhodnuto již v roce 1944: Práceschopné osoby byly přeřazeny, muži do Buchenwaldu, ženy do Ravensbrücku. A zbylých téměř 3000 vězňů „cikánského tábora“, mezi nimiž byli hlavně starci, nemocní, ženy a děti, bylo v noci z 2. na 3. srpna 1944 nahnáno do plynových komor a zavražděno.
Večer, který je složen ze scénického vyprávění příběhu někoho z přeživších, romské hudby a předčítání jmen obětí, je dílem režiséra a ředitele pořádajícího sdružení Ara Art Davida Tišera. Tento umělecký formát vznikl poprvé – a od té doby několikrát – pro bánskobystrický festival Ľudia z rodu Rómov, který po mnoho let probíhal v termínu, kdy si památný den romského holocaustu připomínáme. „Je úkolem mé generace ukázat, jaké utrpení si romský národ zakusil během druhé světové války. Myslím, že většina lidí o holocaustu Romů nemá ponětí, jelikož se o něm nemluví, ani se o něm nepíše v učebnicích. Je to, jako kdyby se Porajmos nikdy nestal. Upozornit na toto období dějin beru jako svou povinnost,” říká David Tišer. „Jsme vzdělaní lidé a jsme plnohodnotnou součástí majority a neměli bychom dopustit a nečinně přihlížet tomu, že některé osobnosti veřejného života znevažují památku lidí, kteří okusili hrůzy druhé světové války. Nesmíme dopustit, aby se společností nesl názor, že Romů se holocaust v podstatě netýkal, nebo že koncentrační tábory pro Romy neexistovaly. I z těchto důvodů jsme se rozhodli přenést formát Leperiben, komponovaného večera k uctění památky obětí, do Prahy,” vysvětluje okolnosti vzniku akce Tišer.
Druhý ročník pražské akce Leperiben: My nezapomínáme proběhne v pátek 2. srpna od 18.30 hodin na Náměstí Míru jako venkovní program. Její součástí bude scénické vyprávění příběhu pamětnice Ireny Tomášové v podání herečky a zpěvačky Pavlíny Matiové. O hudební doprovod se postará kapela pod vedením houslového virtuóza Viliama Didiáše. Svou účast na akci potvrdili například zpěváci Milan Kroka, který spolupracoval s kapelami jako Ida Kellarová a Romano Rat nebo Věra Bílá a Kale, Roman Zorba Horváth, zakladatel legendárních Terne čhave, a zpěvačka Simona Šenkiová, již můžete znát z kapely DelaDap. Stejně jako v loňském roce významné osobnosti veřejného života přečtou jména obětí z knihy zemřelých. Večerem návštěvníky akce provedou Lukáš Kotlár a novinář a moderátor Geri Hadi.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.