středa
5. srpna 2020
svátek slaví Kristián
Plakát k akci
© Zdroj: ARA ARTLeperiben - vzpomínání na oběti romského holocaustu proběhne v neděli 2. srpna v Praze

PRAHA: 2. srpen je dnem, kdy si připomínáme památku padlých Romů, kteří zahynuli v noci na 3. srpna 1944 v koncentračních táborech. Na Náměstí Míru v Praze proběhne tuto neděli od 19 hodin druhý ročník komponovaného pietního večera k uctění památky obětí tzv. Porajmos, romského holocaustu.

02.08.2020
Autor článku: 
Lucie Nemešová

Součástí programu vzpomínkové akce bude scénické vyprávění příběhu přeživšího pamětníka v podání herečky a zpěvačky Pavly Matiové. Na akci vystoupí také významné hudební osobnosti romské kultury, jakými jsou například zpěváci Milan Kroka a Roman Zorba Horváth nebo zpěvačka Simona Šenkiová.

Během 2. světové války byli Romové z různých evropských zemí vězněni v takzvaném cikánském táboře v komplexu koncentračních táborů Auschwitz-Birkenau. Sem bylo postupně internováno přes 22 000 mužů, žen a dětí. O osudu této části Osvětimského lágru bylo rozhodnuto již v roce 1944: Práceschopné osoby byly přeřazeny, muži do Buchenwaldu, ženy do Ravensbrücku. A zbylých téměř 3000 vězňů „cikánského tábora“, mezi nimiž byli hlavně starci, nemocní, ženy a děti, bylo v noci z 2. na 3. srpna 1944 nahnáno do plynových komor a zavražděno.

Večer, který je složen ze scénického vyprávění příběhu někoho z přeživších, romské hudby a předčítání jmen obětí, je dílem režiséra a ředitele pořádajícího sdružení Ara Art Davida Tišera. Tento umělecký formát vznikl poprvé – a od té doby několikrát – pro bánskobystrický festival Ľudia z rodu Rómov, který po mnoho let probíhal v termínu, kdy si památný den romského holocaustu připomínáme. „Je úkolem mé generace ukázat, jaké utrpení si romský národ zakusil během druhé světové války. Myslím, že většina lidí o holocaustu Romů nemá ponětí, jelikož se o něm nemluví, ani se o něm nepíše v učebnicích. Je to, jako kdyby se Porajmos nikdy nestal. Upozornit na toto období dějin beru jako svou povinnost,” říká David Tišer. „Jsme vzdělaní lidé a jsme plnohodnotnou součástí majority a neměli bychom dopustit a nečinně přihlížet tomu, že některé osobnosti veřejného života znevažují památku lidí, kteří okusili hrůzy druhé světové války. Nesmíme dopustit, aby se společností nesl názor, že Romů se holocaust v podstatě netýkal, nebo že koncentrační tábory pro Romy neexistovaly. I z těchto důvodů jsme se rozhodli přenést formát Leperiben, komponovaného večera k uctění památky obětí, do Prahy,” vysvětluje okolnosti vzniku akce Tišer. 

Druhý ročník pražské akce Leperiben: My nezapomínáme proběhne v pátek 2. srpna od 18.30 hodin na Náměstí Míru jako venkovní program. Její součástí bude scénické vyprávění příběhu pamětnice Ireny Tomášové v podání herečky a zpěvačky Pavlíny Matiové. O hudební doprovod se postará kapela pod vedením houslového virtuóza Viliama Didiáše. Svou účast na akci potvrdili například zpěváci Milan Kroka, který spolupracoval s kapelami jako Ida Kellarová a Romano Rat nebo Věra Bílá a Kale, Roman Zorba Horváth, zakladatel legendárních Terne čhave, a zpěvačka Simona Šenkiová, již můžete znát z kapely DelaDap. Stejně jako v loňském roce významné osobnosti veřejného života přečtou jména obětí z knihy zemřelých. Večerem návštěvníky akce provedou Lukáš Kotlár a novinář a moderátor Geri Hadi.

www.araart.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Výběrová komise doporučila ministru kultury L. Zaorálkovi po 2. kole konkurzu na generální ředitelku/ředitele Národní galerie v Praze (dále NGP) tři kandidáty na tuto pozici v tomto pořadí: 1. Marek Pokorný, 2. Alicja Knast, 3. Jiří Fajt.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
04.08.2020

ČR: Josef Kubáník, herec a autor bestselleru Poslední deník Květy Fialové, vydává další knížku. Svůj román nazval jednoduše Herec a čtenáře v něm zve do lákavého světa divadla a filmu. Čtivý, napínavě vystavěný příběh s neobvyklým rozuzlením vychází v Nakladatelství ZEĎ 8. září.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
05.08.2020

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.08.2020