pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Plakát k akci
© Zdroj: ARA ART



Leperiben - vzpomínání na oběti romského holocaustu proběhne v neděli 2. srpna v Praze

PRAHA: 2. srpen je dnem, kdy si připomínáme památku padlých Romů, kteří zahynuli v noci na 3. srpna 1944 v koncentračních táborech. Na Náměstí Míru v Praze proběhne tuto neděli od 19 hodin druhý ročník komponovaného pietního večera k uctění památky obětí tzv. Porajmos, romského holocaustu.

02.08.2020
Autor článku: 
Lucie Nemešová

Součástí programu vzpomínkové akce bude scénické vyprávění příběhu přeživšího pamětníka v podání herečky a zpěvačky Pavly Matiové. Na akci vystoupí také významné hudební osobnosti romské kultury, jakými jsou například zpěváci Milan Kroka a Roman Zorba Horváth nebo zpěvačka Simona Šenkiová.

Během 2. světové války byli Romové z různých evropských zemí vězněni v takzvaném cikánském táboře v komplexu koncentračních táborů Auschwitz-Birkenau. Sem bylo postupně internováno přes 22 000 mužů, žen a dětí. O osudu této části Osvětimského lágru bylo rozhodnuto již v roce 1944: Práceschopné osoby byly přeřazeny, muži do Buchenwaldu, ženy do Ravensbrücku. A zbylých téměř 3000 vězňů „cikánského tábora“, mezi nimiž byli hlavně starci, nemocní, ženy a děti, bylo v noci z 2. na 3. srpna 1944 nahnáno do plynových komor a zavražděno.

Večer, který je složen ze scénického vyprávění příběhu někoho z přeživších, romské hudby a předčítání jmen obětí, je dílem režiséra a ředitele pořádajícího sdružení Ara Art Davida Tišera. Tento umělecký formát vznikl poprvé – a od té doby několikrát – pro bánskobystrický festival Ľudia z rodu Rómov, který po mnoho let probíhal v termínu, kdy si památný den romského holocaustu připomínáme. „Je úkolem mé generace ukázat, jaké utrpení si romský národ zakusil během druhé světové války. Myslím, že většina lidí o holocaustu Romů nemá ponětí, jelikož se o něm nemluví, ani se o něm nepíše v učebnicích. Je to, jako kdyby se Porajmos nikdy nestal. Upozornit na toto období dějin beru jako svou povinnost,” říká David Tišer. „Jsme vzdělaní lidé a jsme plnohodnotnou součástí majority a neměli bychom dopustit a nečinně přihlížet tomu, že některé osobnosti veřejného života znevažují památku lidí, kteří okusili hrůzy druhé světové války. Nesmíme dopustit, aby se společností nesl názor, že Romů se holocaust v podstatě netýkal, nebo že koncentrační tábory pro Romy neexistovaly. I z těchto důvodů jsme se rozhodli přenést formát Leperiben, komponovaného večera k uctění památky obětí, do Prahy,” vysvětluje okolnosti vzniku akce Tišer. 

Druhý ročník pražské akce Leperiben: My nezapomínáme proběhne v pátek 2. srpna od 18.30 hodin na Náměstí Míru jako venkovní program. Její součástí bude scénické vyprávění příběhu pamětnice Ireny Tomášové v podání herečky a zpěvačky Pavlíny Matiové. O hudební doprovod se postará kapela pod vedením houslového virtuóza Viliama Didiáše. Svou účast na akci potvrdili například zpěváci Milan Kroka, který spolupracoval s kapelami jako Ida Kellarová a Romano Rat nebo Věra Bílá a Kale, Roman Zorba Horváth, zakladatel legendárních Terne čhave, a zpěvačka Simona Šenkiová, již můžete znát z kapely DelaDap. Stejně jako v loňském roce významné osobnosti veřejného života přečtou jména obětí z knihy zemřelých. Večerem návštěvníky akce provedou Lukáš Kotlár a novinář a moderátor Geri Hadi.

www.araart.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.04.2024