PRAHA: Leperiben: Organizace ARA ART s hrdostí oznamuje konání 6. ročníku piety památky obětí romského holocaustu. Akce proběhne ve dvou dnech, 1. srpna a 2. srpna 2024.
Dvoudernní program začne ve čtvrtek 1. srpna v 17:00 v ARTIVIST_LAB Galerii v Kampusu Hybernská. Návštěvníci budou mít možnost shlédnout promítání dokumentárního filmu "Ma Bisteren" studia ATARAX Košice z roku 2007. Film zachycuje výpovědi přeživších svědků holocaustu Romů na Slovensku a prostřednictvím autentických narativů mapuje období perzekucí Romů během druhé světové války na Slovensku. Výpovědi pamětníků doplňují historici Zuzana Kumanová, PhD., Dr. Arne Mann, CSc. a regionální historik Vasiľ Fedič z Vihorlatského múzea v Humenném. Po promítání bude následovat diskuze s etnografkou a historičkou Zuzanou Kumanovou.
Dokument bude možné shlédnout také v pátek 2. 8., a to mezi 15:00 a 18:00, kdy bude promítán ve smyčce. V pátek 2. srpna v 19:00 proběhne v parku na Karlově náměstí tradiční pietní akt. Scénické vyprávění příběhu jednoho z pamětníků proběhne letos v podání herce a zpěváka Marsella Bendiga. Celý večer bude doprovázen živou hudbou kapely Josefa Šenkiho, která vystoupí spolu s Márií Bikárovou, Marsellem Bendigem a Ladislavem Demeterem. Součástí večera bude také čtení jmen obětí romského holocaustu z Knihy mrtvých za účasti romských i neromských osobností veřejného života.
Cílem Pietní akce Leperiben: My nezapomínáme je uctění památky obětí romského holocaustu a zvýšení povědomí o této tragické kapitole romských (i neromských) dějin.
Všechny aktivity v rámci programu jsou otevřené veřejnosti a vstup je zdarma.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.