čtvrtek
7. července 2022
svátek slaví Bohuslava
Jiří Šotola
© Karel KestnerKvětnové dvojvýročí básníka, prozaika, dramatika a překladatele Jiřího Šotoly

ČR-KOŠUMBERK: Jiří Šotola se narodil ve Smidarech u Hradce Králové 28. května 1924 a zemřel v Praze 8. května 1989. Místem jeho posledního odpočinku je ale malebný hřbitůvek u kostela Zvěstování Panně Marii v Dolích u Luže. Jiří Šotola si tenhle půvabný kout východních Čech oblíbil, měl tu příbuzné, hodně známých a chalupu, kde tvořil.

Autor článku: 
Soňa Krátká

Z celé plejády jeho básní připomenu alespoň jednu – Dezertér, najdete ji ve sbírce Za život. Pod tímto názvem ji zhudebnil Jaromír Nohavica. Jiří Šotola byl fenomenálním mistrem dramatu. Jeho umění je patrné v románech, ale také filmových a televizních scénářích. Jmenujme například Waterloo, televizní inscenaci z roku 1967, v níž doslova září Rudolf Hrušínský (nejstarší) v roli Napoleona (ČSFD 82⁒). Z knižních titulů vzpomeňme Svatý na Mostě, Kuře na rožni nebo Malovaný děti. Asi nejznámější je román z doby baroka, odehrávající se na hradě Košumberk – Tovaryšstvo Ježíšovo. Jiřímu Šotolovi se do něho podařilo vložit reálný historický děj i postavy. V roce 2004 knižní předlohu pod názvem Družba Isusova zfilmoval chorvatský režisér Petranovic.

Jako dítko základní školou povinné jsem byla s osvícenou paní učitelkou českého jazyka na pohřbu tohoto spisovatele. A po celá desetiletí jsou mi autor a jeho dílo velmi blízké  – Jiří Šotola je mi souzen. A tak srdečně zvu na čtení jeho příběhů v místech, které měl tolik rád. V kostelíku v Dolích u Luže budeme letos už potřetí během Noci Kostelů číst, tentokrát z románu Osmnáct Jeruzalémů – máme rok dvojek a děj knihy se odehrává v roce 1212. Nově zvu na čtení z Tovaryšstva Ježíšova také na Muzejní noc na hrad Košumberk – tam od 21.00. Děj románu se přímo v těchto místech odehrává. Připomenutí autora bude důstojným a poetickým ukončením akce.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.07.2022

BROUMOV: V sobotu 9. 7. 2022 v 16:00 bude v Galerii Dům v broumovském klášteře zahájena výstava Kryštofa Kaplana „Hladkáň“. Termín výstavy: 10. 07. – 28. 8. 2022 od 10:00 do 17:00. V pracích Kryštofa Kaplana se často setkáváme s významovou metaforou elementární fyzikální zákonitosti, postupně se v jeho sochařských objektech objevila i fyzikálně-chemická procesualita. V nejnovějších dílech na současné výstavě, jak ostatně naznačuje její název, hrají důležitou úlohu symboly spojené s lidskou postavou. Jejich organická forma je výsledkem charakteristické plasticity vypovídající o živé expresivní síle.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
06.07.2022

ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.06.2022

PŘÍBOR: Město Příbor a Rodný dům Sigmunda Freuda vyhlašují mezinárodní výtvarnou soutěž ART FREUD 2022. Její čestnou patronkou je Jane McAdam Freud, pravnučka Sigmunda Freuda. Své práce můžete posílat do 31. července 2022.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.07.2022