neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Pozvánka
© Zdroj: NIPOS



KUTNÁ HORA 2023 – 39. celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance

KUTNÁ HORA: 39. celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance se uskuteční 19.–21. května 2023 v Městském Tylově divadle v Kutné Hoře. Prestižní oborová přehlídka zve širokou veřejnost na páteční a sobotní program vždy od 16 hodin v Městském Tylově divadle, nazvaný Dítě v tanci, jako mozaiku toho nejlepšího, co vzešlo ze 14 krajů na 11 krajských postupových přehlídkách. V bohatém programu obou programových bloků se setkáme nejenom s autorskými stálicemi, ale uvítáme i celou řadu zcela nových tváří. Celou přehlídku zahájí čtvrteční celodenní seminář nazvaný Světelný design jako součást taneční tvorby pro děti a s dětmi.

od 19.05.2023 do 21.05.2023
Autor článku: 
TZ NIPOS/ika

Celostátní přehlídce (CP) předcházelo 11 krajských přehlídek pro všech 14 krajů, kterých se zúčastnilo 120 skupin s 205 choreografiemi, ve kterých účinkovalo 2 064 malých a mladých tanečnic a tanečníků. Z nich bylo navrženo krajskými porotami 26 nominací a 2 doporučení na CP jako výraz nejvyššího prestižního oborového ocenění. Ve dvou programových blocích tak uvidíme v Kutné Hoře celkem 276 tanečnic a tanečníků – jedno dívčí trio, dvaadvacet tanců dívčích, dva tance dívčí skupiny s jedním chlapcem, dva tance dívčí skupiny s více chlapci a jednu skupinu čistě chlapeckou.

Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury a města Kutná Hora. Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádají Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA Praha a Městské Tylovo divadlo Kutná Hora.

Mediálním partnerem akce je Místní kultura.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023