středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
Pozvánka
© Zdroj: NIPOSKUTNÁ HORA 2023 – 39. celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance

KUTNÁ HORA: 39. celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance se uskuteční 19.–21. května 2023 v Městském Tylově divadle v Kutné Hoře. Prestižní oborová přehlídka zve širokou veřejnost na páteční a sobotní program vždy od 16 hodin v Městském Tylově divadle, nazvaný Dítě v tanci, jako mozaiku toho nejlepšího, co vzešlo ze 14 krajů na 11 krajských postupových přehlídkách. V bohatém programu obou programových bloků se setkáme nejenom s autorskými stálicemi, ale uvítáme i celou řadu zcela nových tváří. Celou přehlídku zahájí čtvrteční celodenní seminář nazvaný Světelný design jako součást taneční tvorby pro děti a s dětmi.

od 19.05.2023 do 21.05.2023
Autor článku: 
TZ NIPOS/ika

Celostátní přehlídce (CP) předcházelo 11 krajských přehlídek pro všech 14 krajů, kterých se zúčastnilo 120 skupin s 205 choreografiemi, ve kterých účinkovalo 2 064 malých a mladých tanečnic a tanečníků. Z nich bylo navrženo krajskými porotami 26 nominací a 2 doporučení na CP jako výraz nejvyššího prestižního oborového ocenění. Ve dvou programových blocích tak uvidíme v Kutné Hoře celkem 276 tanečnic a tanečníků – jedno dívčí trio, dvaadvacet tanců dívčích, dva tance dívčí skupiny s jedním chlapcem, dva tance dívčí skupiny s více chlapci a jednu skupinu čistě chlapeckou.

Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury a města Kutná Hora. Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádají Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA Praha a Městské Tylovo divadlo Kutná Hora.

Mediálním partnerem akce je Místní kultura.

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024