sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Banner
© Zdroj: Martin Krupa, NIPOSKultura v časech pandemie / Petr Vítek

ČR: Jak se potýká s dopadem koronaviru kulturní a umělecká sféra a do jaké míry jednotlivým oborům může pomoci dotační program COVID-Kultura II? Dosáhne na něj každý, kdo má nárok? Zeptali jsme se Petra Vítka, ředitele Bio Central v Hradci Králové.

Autor článku: 
Lenka Krejzová

Jaký smysl má otevřené kino bez diváků, jak je tomu v současnosti?

Smysl to nemá pražádný, až by se dalo říct, že to je úplný nesmysl. Bohužel hygienická opatření na nás dopadla naprosto zásadně a myslíme si, že nespravedlivě. Kino je provoz velmi cyklický, máme spoustu projekcí a na jednotlivé projekce chodí nízký počet diváků, kteří se ale nasčítají. Kinům, tento model na rozdíl třeba od divadel nebo koncertů nevadí. Naše náklady na jednu projekci jsou velmi nízké. Po prvním lockdownu nám chodilo od jednoho diváka po maximálně 60. V sále s 386 sedadly se tito diváci prakticky ztratí. Ale už při těchto číslech jsme schopni kina uživit. Nemáme tedy problém se zásadně omezenou kapacitou ani s udržováním přísných hygienických podmínek. Bohužel přesto jsme na stupnici PES v kategorii 2, ke které si myslím, že nemusí ve výhledu několika měsíců dojít. Dost nás to děsí a děláme vše proto, abychom se dostali do kategorie 3, která nám vzhledem k otevření kaváren a bazénů přijde logická.

 

Pro sektor audiovize dosud nebyly žádné kompenzace. Vypadli jste i z programu COVID Kultura II. Řeší vaši situaci mimořádná výzva pro audiovizuální sektor Státního fondu kinematografie?

Státní fond kinematografie je jediná instituce, která audiovizuálnímu sektoru pomáhá, ačkoli to není jeho práce a nemá na to zákonný rámec. Fond není nastaven tak, aby mohl plošně kompenzovat celou audiovizi. Jeho podpora je projektová a je jasné, že forma podpory i její výše je omezená. Výzvy v létě jsme se zúčastnili a dostali finanční podporu ve výši cca 120 000, což je super, ale jen pro informaci současná ztráta Bio Central na hrubých tržbách je cca 5 milionů. Pokud tedy kina do konce roku neotevřou, s čímž už nepočítáme. Upínáme se k další podpoře COVID Kultura III, kde by již audiovize měla být, ale upřímně, měla být již v COVID Kultura II a vypadla krátce před jejím zveřejněním.

 

Museli jste některé zaměstnance propustit?

Zatím jsme nikoho z hlavních pracovních poměrů propustit nemuseli, ale všichni brigádníci, kteří pracují na dohody nebo fakturanti, jsou bez práce.

 

Zůstáváte v kontaktu s vašimi diváky on-line?

Už na jaře jsem se spřátelenými kiny začali realizovat projekt Moje kino LIVE (www.mojekinolive.cz), který jsme po otevření kin pozastavili, ale aktuálně již na plné obrátky funguje, a snažíme se v něm divákům navodit pocit jejich oblíbeného kina a přinést zajímavé filmy včetně filmových úvodů, besed a přednášek.

 

Podporují vaši příznivci své oblíbené kino? (předplatné, vouchery…)

Aktuálně rozjíždíme výrobu vánočního merche, triček, tašek a kinokaret, abychom naše diváky potěšili a aby také oni mohli trošku potěšit nás. Chtěli bychom jim tímto moc poděkovat za dlouhodobou podporu, kterou nám stále zachovávají.

 

Také trávíte čas sledováním filmů ve svém obýváku?

Můj čas se přesunul do on-line světa. V onlajnu máme schůzky, konference, festivaly a přiznávám, že už toho mám docela dost a snažím se být více venku a v reálném kontaktu s živými lidmi. Tím, že jsem si prošel covidem, mám teď minimálně tři měsíce trošku výhodu a nemusím se tak hlídat v kontaktu s ostatními. Aktuálně chodím po Hradci a dávám si u okýnek co nejvíce dobré kávy.

 

 

VIZITKA

Petr Vítek začínal jako technický ředitel kina Aero, v současnosti provozuje Bio Central v Hradci Králové. Je jedním z provozovatelů kin Světozor a Bio Oko v Praze, Univerzitního kina Scala v Brně a technicky spolupracuje s distribuční společností Aerofilms.

V červnu 2012 zvítězil se svým projektem ve výběrovém řízení na nového provozovatele kina Central v Hradci Králové, od té doby kino Central provozuje.

S digitálními technologiemi v „kinovém“ provozu pracuje od roku 2001, kdy se začala kina orientovat na projekce z jiných než 35mm projektorů. Je držitelem šesti certifikátů z Digi Training Course Plus (DGT Kuurne 2005, DGT 2008 London, DGT 2009 London, DGT 2010 Helsinki, DGT 2001 Helsinki, DGT 2012 Amsterdam).

Je hlavním organizátorem vzdělávacího kurzu Nové kino pro provozovatele kin (www.novekino.cz).

Je členem profesní komise pro digitalizaci při MEDIA Programu.

Mezi lety 2012 až 2018 byl s roční pauzou předsedou Rady Státního fondu kinematografie.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021

ČR: Nová píseň s videoklipem nazvaná Domů ukazuje, jak moc rozdílný je život dětí v kojeneckých ústavech a v rodině. Dostat nejmenší děti z ústavní péče může novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která se má v nejbližších týdnech projednávat ve Sněmovně. Podle iniciativy Dobrý start je nutné uzákonit nepřípustnost ústavní péče pro děti do 3 let a efektivně podpořit pěstounskou péči, jinak nebude náhradních rodin dostatek. Bára Poláková s Danem Bártou, kteří poprvé autorsky spolupracují, chtějí písní upozornit, že je potřeba najít nové pěstouny a dostat děti z kojeneckých ústavů.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
20.01.2021

HRONOV, KARLOVY VARY: Festival Jiráskův Hronov patří k mezinárodně uznávaným značkám. Jde vůbec o nejstarší divadelní festival na světě. Od roku 1931 se konal každoročně, a to i za těch nejobtížnějších podmínek. Během druhé světové války, po únoru 1948… Dokonce i v loňském, podivuhodném „koronapandemickém roce“ přivítal s otevřenou náručí vybrané soubory. Jiráskův Hronov je totiž „festivalem festivalů“. Už sama přítomnost na Hronově je potvrzením špičkové úrovně divadelních inscenací. Ale nejde jen o to zúčastnit se. Součástí přehlídky jsou také dílny a semináře − pravé kolbiště názorů, zkušeností a dovedností. Jak vnímali atmosféru festivalu a příležitost být jeho aktéry, nejen na to jsme se ptali členů Divadelního studia D3 Karlovy Vary. Za všechny „Déčkaře“ odpovídala Mgr. Petra Richter Kohutová.

Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
20.01.2021