ČR: Jak se potýká s dopadem koronaviru umělecká sféra a do jaké míry jednotlivým oborům může pomoci dotační program COVID-Kultura II? Zeptali jsme se novináře Jana Dražana, který spolu se svým kolegou Janem Perglem stojí v čele pražského Nakladatelství ZEĎ.
Jak se vyrovnáváte se současnou pandemickou situací ve vašem oboru?
Letos jsme vydali 13 knih, nejvíc za naši relativně krátkou existenci, bohužel hned s několika (Miss Ex-Jugoslávie, Sněžím!, Reniin deník, Exodus podle Mosadu, novou knihu Tuvii Tenenboma Spím v Hitlerově pokoji či Tři jízdenky do Dobrodružství od Geralda Durrella) jsme se trefili do zavřených obchodů. Takže sčítáme ztráty a uvidíme, jak dopadne úplný závěr roku. Každopádně, je a bude to velmi citelné. Několik titulů jsme museli posunout na další rok.
Je práce pro nakladatelství vaše hlavní povolání?
Není, kolega Jan Pergler i já máme svá zaměstnání. Knížky jsou pro nás koníčkem. Ono by to ani jinak nešlo, vydávání knížek je krásná věc, ale nemáme Třeštíkovou, Bočka, nebo Hartla, soustředíme se na trochu jinou literaturu. V tomto ohledu vlastně máme štěstí, že ani nemáme žádné zaměstnance, které bychom museli propouštět.
Dosáhli jste na podporu z vypsaného programu ministerstva kultury a ministerstva průmyslu a obchodu?
On nic jsme stát nežádali a žádat nechceme. Když vidíme, jak přistupuje k živnostníkům a kultuře, jde z toho smutek.
Přestože situace není jednoduchá, rozhodli jste se v předvánočním čase k nadílce vašich knih v hodnotě 40 000 korun nemocným a seniorům. Co vás k tomu vede?
Kdy jindy než v době blížících se Vánoc, bychom měli myslet na lidi, kteří pečují o druhé a zaslouží si, abychom je povzbudili a udělali jim radost pěknou knížkou. Nápad vznikl spontánně. Moc dobře si uvědomujeme, že zaměstnanci pracující v sociálních službách letos na přípravu svátků moc času mít nebudou. A tak jsme se je rozhodli potěšit tím, co je nám nejbližší. Knihami, které je, jak doufáme, přivedou na jiné myšlenky a zvednou jim náladu.
K jaké knize, kterou jste v Nakladatelství Zeď vydali, se vracíte? Třeba i proto, že z ní čerpáte naději?
Takových knih je určitě víc. Je to třeba Náš Václav Havel, kniha poskládaná z rozhovorů o prezidentovi, člověk dnes až žasne, jak je možné, že jsme tu měli takového prezidenta. Je to i kniha Jdu s hlavou vztyčenou, příběh Milady Horákové a její rodiny, kterou jsme vydali v létě. Přes tragický osud z ní čiší neuvěřitelná síla této statečné ženy.
O nakladatelství
Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S přesným novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.
ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.
PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.