PLZEŇ: Nová expozice ve výstavní síni „13“ dává nahlédnout do sbírkového fondu Západočeské galerie v Plzni. Výstava Kubišta, Pinkas, Sekal et al. Akvizice ZČG z let 2012–2021 představuje nejvýraznější díla vysoké umělecké hodnoty od starého umění po současnost, která byla zakoupena do sbírek galerie za posledních deset let. Autorem a kurátorem výstavy je Petr Jindra, který zpracoval také stejnojmennou publikaci. Až do 28. září 2022 jsou ve výstavní síni „13“ k vidění malby, koláže, kresby, grafiky i sochy; některá z klíčových děl jsou veřejně vystavena vůbec poprvé. Místní kultura je mediálním partnerem výstavy.
Západočeská galerie v Plzni, výstavní síň „13“, Pražská 13
Autor výstavy: Petr Jindra
Kurátor výstavy: Petr Jindra
Grafické řešení: Luboš Drtina
Sbírkový fond Západočeské galerie v Plzni se mezi znalci těší renomé, širší veřejnosti je však prakticky nedostupný. Od svého vzniku v roce 1954 nemá galerie vlastní institucionální zázemí, které by zajistilo její celkové potřeby včetně výstavních prostor pro stálou expozici sbírek. I proto byla připravena tato výstava, která návštěvníkům představuje vybrané nejvýznamnější autory a jejich díla, jimiž galerie obohatila své fondy.
Přírůstky do sbírek za uplynulé desetiletí významně doplnily sbírky zejména o uměleckou problematiku období obou totalit, která zde nebyla dobře zastoupena, a o umění současné. Sbírku umění 19. století doplnila díla Gabriela von Maxe, Ludmilly von Flesch-Brunningen, Augusta Piepenhagena či Hippolyta Soběslava Pinkase. Sbírku předválečné moderny zhodnotily akvizice leptů Bohumila Kubišty, z umění období od padesátých let po současnost pak práce autorů mezinárodního významu – Jiřího Trnky, Zbyňka Sekala a Adrieny Šimotové, doplněné o díla předních domácích autorů Jiřího Johna, Ivana Sobotky a Viktora Karlíka. Významné jsou rovněž akvizice prací regionálních osobností meziválečných a poválečných let (Josef Hodek, Bohumil Krs, František Pořický a Josef Tetínek). Současné regionální umění obohatily nákupy děl Jiřího Patery, Milana Maura a koláže básníka Josefa Hrubého.
Koncepci výstavy připravil Petr Jindra, kurátor podsbírek obrazů a plastik ZČG. Expozici rozdělil do šesti historických období: I. Staré umění a umění 19. století, II. Moderní umění do I. světové války, III. Meziválečné umění, IV. Čtyřicátá a padesátá léta 20. století, V. Umění šedesátých let, VI. Současné umění. Instalace je pojata koncentrovaně a jakkoli bylo možno představit početný soubor přírůstků pouze výběrově, tematické celky umožňují přehledně a strukturovaně prezentovat velkou část děl, která za posledních deset let obohatila sbírkový fond ZČG. Na výstavě nejsou představeny přírůstky z podsbírky architektury, jejíž samostatná expozice se v současnosti připravuje v Semlerově rezidenci.
K výstavě byla vydána doprovodná publikace Kubišta, Pinkas, Sekal et al. Akvizice ZČG z let 2012–2021.
Autorem textů je Petr Jindra, graficky knihu zpracoval Luboš Drtina. Publikaci vydala Západočeská galerie v Plzni.
Doprovodný program:
Komentované prohlídky
14. 9. v 17 hodin: Výstavou provází Petr Jindra
Tvůrčí dílny
18. 8. 16–18 hodin: „Sbírám, sbíráš, sbíráme…“, dílna pro rodiče s dětmi
8. 9. 16–18 hodin: „Příběh čarodějnice“, dílna pro rodiče s dětmi
Informace o edukačních programech:
Patricie Císlerová, cislerova@zpc-galerie.cz, 377 908 536
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Západočeská galerie v Plzni, výstavní síň „13“, Pražská 13, Plzeň
Web: www.zpc-galerie.cz
Facebook: zapadoceska.galerie
Twitter: zpcgalerie
Instagram: zapadoceskagalerie
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.