<p>CHŘÍČ: Občanské sdružení Propolis pořádá v sobotu 30. srpna 5. ročník hudebního a divadelního festivalu Křičfest v obci Chříč na severním Plzeňsku. Letos je festival spojen s obnovením tamního pivovaru – požehnáním nové varně.</p> <p>Tradici pivovarnictví v Chříči oživuje skupinka místních nadšenců ze spolku Propolis. Společně se snaží vrátit život podniku, který po druhé světové válce postihl stejný osud jako stovky dalších. Původně barokní panský pivovar po zestátnění v roce 1948 využívalo JZD. Veškeré zařízení prodalo do šrotu a objekt se postupně vybydloval a chátral.<br />
Mezi členy spolku patří i Petr Jakubíček „Do rekonstrukce už jsme za pět let, co tu jsme, díky drobným dárcům a podporovatelům investovali milióny korun a nespočet hodin dobrovolné práce. Sen o vaření piva se nyní mění v realitu, díky dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí. Podmínkou poskytnutí finanční podpory bylo zaměstnání osob se zdravotním postižením. A právě v okolí Chříče, v oblasti na hranici okresů a krajů, je několik ústavů pro postižené a dětských domovů. Jsme připraveni zaměstnat šest postižených chlapců, kteří již dříve pracovali v pivovaru v Rakovníku. Počítáme s tím, že by část naší produkce putovala do Plzně a také do Prahy, kde je řada tzv. chráněných kaváren, ve kterých obsluhují např. děti z dětských domovů nebo přímo mentálně postižení. Postižení tak budou u nejen u výroby našeho piva, ale také u prodeje,“ přibližuje nejbližší plány Petr Jakubíček.</p> <p>Sdružení Propolis pořádá za podpory obce Chříč během roku kromě Křičfestu také masopustní veselí, svatojánskou pouť a adventní koncert v tamním kostele, spolupracuje s okolními školami např. filmovým festivalem Mezi dráty či divadelním kroužkem. Značné úsilí věnuje činnosti regionálního muzea, zřízeného pod názvem Muzeum každodennosti v objektu raně barokní sladovny, kde se konají interaktivní prohlídky pro školy, turisty a veřejnost. Prakticky vše je možné vzít do ruky a vyzkoušet si, jak se s předměty pracuje a k čemu slouží, pro děti je připraven zábavný i poučný pracovní sešit. Ve sladovně se pořádají také příležitostné koncerty a sezonní výstavy. Letos je možno vidět historii šití našich babiček a výjimečnou expozici liturgických oděvů a textilu z chříčského kostela. </p> <p>A na co se mohou návštěvníci festivalu těšit? Zahrají kapely Echt!, Gott Revival, Banana Split, Sketa fotr, Trombenik, písničkář Vlasta Třešňák, přichystaná jsou divadelní a cirkusová představení, řemeslné tržiště a spousta zábavy pro děti i dospělé.</p> <p>více na www.kricfest.cz a www.propolis-os.cz</p>
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.