DOBRUŠKA: Festival F. L. Věka oslaví v tomto roce první kulaté jubileum – desátý ročník se uskuteční od 13. září do 1. listopadu a nabídne devět koncertů, jeden nový koncertní prostor a mezi špičkovými soubory a sólisty s velkým renomé doma i ve světě, například mezinárodně velice ceněného houslistu a koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka.
Vedle hudebních zážitků se letos bude festival prezentovat také novou, moderní vizuální podobou ve všech oblastech (web, propagační a reklamní materiály), která projekt posouvá o další stupínek výš. Také předprodej vstupenek v celostátní prodejní síti umožní mnohem větší zviditelnění a zpřístupnění této hudební přehlídky na východě Čech.
K letošnímu výročí dostali pořadatelé spolu s městem Dobruška, slavícím 700 let od první písemné zmínky, zcela nečekaný, ale nesmírně cenný dárek v podobě navázání kontaktu s potomky Františka Ladislava Heka (F. L. Věka), kteří věnovali rodišti jejich čtyřikrát prastrýce nejen vzácné předměty z Hekovy pozůstalosti, ale také přislíbili návštěvu Dobrušky, potažmo festivalu.
O programu
Z epidemiologických důvodů bohužel nebylo možné dodržet plánovaný program se dvěma velkými koncerty v tovární hale Koenig& Bauer, přesto náhradní program zahrnuje o nic méně kvalitní koncerty komorní.
Zahajovacího koncertu se v neděli 13. září ujme v dobrušském kostele sv. Václava Czech Brass špičkové uskupení hráčů na žesťové nástroje pod vedením trumpetisty Marka Zvolánka, s nimiž se jako sólista představí německý trumpetista Otto Sauter, který působil jako sólotrumpetista Brémské filharmonie.
V sobotu 19. září se festival vydá na jeden z tradičních koncertů v Deštném v Orlických horách, kam bude na vystoupení sólisty Národního divadla v Bratislavě Gustáva Beláčka a profesora Hudební akademie v Krakově WacławaGolonky vypraven festivalový autobus. O den později se v kostele sv. Prokopa v Přepychách spojí první dáma české violy Kristina Fialová s opravenými varhanami a Michaelou Káčerkovou. Obě doplní německý trumpetista Oliver Lakota.
Respektovaná interpretka hudby období baroka a klasicismu, sopranistka Helena Hozová a festivalovému publiku dobře známý soubor Baroccosempregiovane uzavřou 27. září Svatováclavské slavnosti v Dobrušce. Tento a úvodní koncert provede slovem Jiří Vejvoda.
Podium Kodymova národního domu v Opočně bude 4. října patřit mezzosopranistce a slavné operní pěvkyni Dagmar Peckové, ke klavíru usedne renomovaný klavírista Miroslav Sekera.
Premiérově se jeden z koncertů uskuteční v kostele sv. Kateřiny v Českém Meziříčí, kde se 11. října uskuteční recitál vynikajícího houslisty Josefa Špačka.
Multižánrový EpoqueQuartet, držitel prestižního ocenění Classic Prague Awards a ceny České televize „Klasika roku“ za rok 2019, rozezní spolu s klarinetistou IrvinemVenyšem nádherné prostory zámecké obrazárny v Opočně.
Předposlední koncert jubilejního ročníku proběhne 25. října ve velkém sále zámku v Novém Městě nad Metují, kde vystoupí vítězka Pražského jara a členka České filharmonie hornistka Kateřina Javůrková. Za doprovodu skladatele a klavíristy Adama Skoumala přednese klasický repertoár i soudobé skladby.
Společenský dům v Solnici zažije 1. listopadu festivalové loučení v podobě velmi úspěšného crossoverového projektu slavných filmových melodií Felixe Slováčka jr. s doprovodem klasického orchestru – Komorní filharmonie Pardubice.
Na dva poslední koncerty poveze hudební příznivce opět festivalový autobus.
Vstupenky
On-line předprodej vstupenek na jednotlivé koncerty začíná 17. srpna v prodejní síti Ticketportal – www.ticketportal.cz. Dárkové poukazy lze vyměnit od 17. srpna v Informačním centru v Dobrušce nebo před prvním koncertem dne 13. září.
Pořadatelé prosí návštěvníky všech koncertů o dodržování aktuálních protiepidomilogických opatření, včetně případného používání roušek.
Desáté pokračování Festivalu F. L. Věka se koná za významné podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje, města Dobrušky, společnosti Servisbal Obaly, Státního fondu kultury a dalších partnerů a podporovatelů.
Záštitu 10. ročníku udělil hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.
Pořádající Spolek F. L. Věka děkuje všem partnerům a příznivcům za podporu, bez níž by nebylo možné festival pořádat a neustále zkvalitňovat.
Více informací na www.mhf-vek.cz
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost nejen naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“, ale také přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „A tak možnost být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta jsou reálnou stopou v tomto úsilí. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavé putování z Prahy ´Od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí – v naději´ do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019 je renovací Via Sancta z roku 1792, které ´volalo´ po obnově a kontinuitě v současnosti. Také ve spolupráci s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka se promítla pediatrická profese a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.