středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Titulní strana knihy, Jan Dědina, kalendář
© Jan Řehounek



Krásná kniha o obdivuhodném malíři

NYMBURK: U příležitosti stého padesátého výročí narození malíře Jana Dědiny, vydalo péčí města Nymburk nakladatelství Ivan Ulrych – Vega-L publikaci Jan Dědina – malíř. Její křest se měl za přítomnosti Mistrových vnuček uskutečnit začátkem října, leč kvůli pandémii byl odložen. Snad se podaří ho opožděně uskutečnit.

Autor článku: 
Jan Řehounek

Ač je kniha velkého formátu v měkké vazbě, lze o ní říci, že je náležitě reprezentativní.

Alžběta Semrádová (Severočeská galerie výtvarného umění Litoměřice) se úkolu představit významného člena české umělecké družiny v Paříži na přelomu 19. a 20. století zhostila velmi dobře. Vedle líčení Dědinova života, jehož druhá třetina byla mimořádně dobrodružná, se věnuje rozboru jeho tvorby, od studentského hledání, přes pařížskou kapitolu, kdy se živil především jako ilustrátor, umění všedního dne s tvorbou plakátů, reklam a pohlednic, až po zralou tvorbu v kresbě i malbě, kterou završil obrazy s náboženskou a duchovní tematikou.

Kniha je vybavena sedmi desítkami kvalitně vytištěných reprodukcí Mistrových obrazů, skic a kreseb a šesti dokumentárními fotografiemi. O jejich kvalitní reprodukce a grafické uspořádání knihy se postaral Tomáš Kukal.

Jan Dědina (* 1. 9. 1870, † 14. 1. 1955) se narodil ve Strakách na Nymbursku. Absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu a Akademii výtvarných umění v Praze (1893). Byl žákem Maxmiliána Pirnera, Františka Sequence, Julia Mařáka a Josefa Václava Myslbeka. Po ukončení studií musel narukovat do rakouské armády, z níž dezertoval do Itálie. Později přesídlil do Paříže. Pracoval jako ilustrátor časopisu Le Monde illustré a knih pro pařížská nakladatelství. Kolem roku 1900 by již významným členem české umělecké kolonie v Paříži. Mezi jeho přátele patřili Luděk Marold, Karel Špillar či Alfons Mucha, stýkal se s Rodinem, Bourdellem či Toulose-Lautrecem. Po patnáctileté emigraci se na základě amnestie v roce 1908 vrátil do Nymburka. Již po roce Dědina vystavoval v Mladé Boleslavi, později v Českých Budějovicích, Poděbradech, Turnově, Nové Pace, Nymburce... Po čtyřech letech přesídlil do Prahy. Ve 30. letech si v Tatobitech v Českém ráji zřídil ateliér. Je autorem plakátů, ilustrátorem řady knih, malířem portrétů a krajin. Jeho obrazy vlastní i galerie v Louvru. Čestné místo v jeho díle zaujímá cyklus kreseb a obrazů ze života Mistra Jana Husa a jeho duchovního odkazu.

Zemřel v Tatobitech, pochován je v Nymburce.

„Jan Dědina byl bezpochyby výraznou osobností české umělecké scény počátku 20. století,“ napsala Alžběta Semrádová.

Kromě knihy vydalo město Nymburk nástěnný kalendář pro rok 2021 s reprodukcemi Dědinových pohlednic ze soukromé sbírky – s jeho fotografickým portrétem z roku 1898 v pařížském ateliéru na titulní straně.

Oba tyto mimořádné tisky jsou v prodeji pouze v Infocentru na nymburském náměstí. Kniha za 250 Kč, kalendář za 120 Kč.

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.08.2024