sobota
25. ledna 2025
svátek slaví Miloš
Divadlo Drak
© Milan Hajn



Královéhradecké Divadlo Drak slaví 65 let

HRADEC KRÁLOVÉ: Hradecký Drak prožívá už svou 65. sezónu. Za tu dobu jím prošla řada tvůrců, kteří ovlivnili loutkářskou scénu u nás i ve světě, ale i několik generací dětských diváků. Drak byl založen v Hradci Králové v roce 1958 pod názvem Hradecké (později Východočeské) loutkové divadlo. O deset let později k původnímu názvu přibyl akronym DRAK a my můžeme jen hádat, zda skrývá význam divadlo rozmanitostí, atrakcí a komedie, nebo divadlo radosti, atrakcí a kouzel. Pod tímto novým názvem se pak Drak stal známým nejen v bývalém Československu, ale i v zahraničí. 65 let na divadelní scéně je důvod k oslavě, která proběhne v Divadlo Drak 29. 2. 2024 spolu se slavnostní derniérou oceňované inscenace O bílé lani.

Autor článku: 
Divadlo Drak

„Jsme rádi, že se Drak dožívá tohoto význačného jubilea ve skvělé kondici a můžeme ho oslavit spolu s jeho příznivci, přáteli a pamětníky z řad bývalých spolupracovníků divadla. Oslava tak proběhne téměř v rodinném duchu a začne v 19.00 hodin derniérou inscenace O bílé lani, která je na repertoáru již 8 let. Dlouholetý člen uměleckého souboru Jiří Vyšohlíd získal za hudbu k této inscenaci v roce 2016 Cenu divadelní kritiky a spolu s Tomášem Jarkovským a Jakubem Vašíkem byli za autorství inscenace v témže roce nominování na Cenu divadelních novin v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo. Výjimečným zážitkem pro diváky budou i jedinečné hudební výkony celého souboru divadla, který navíc pro příležitost derniéry posílí bývalá členka hradecké filharmonie, houslistka Lenka Brtníková,“ uvedla k oslavám Barbora Kalinová, vedoucí marketingu Divadla Drak.

Po představení si v rámci neformální části večera společně zavzpomínáme na historii Draku promítáním materiálu z dračího archivu. Ten pro hosty připravil Jiří Vyšohlíd, který je zároveň pamětníkem, legendou divadla i stále aktivním členem souboru, “ doplnila Kalinová
 
Hned od počátku se divadlo soustředilo na tvorbu pro děti a mládež. První inscenací Divadla Drak byly Kouzelné pantoflíčky premiérované v únoru 1959. Stálé scény se dočkalo divadlo až v roce 1963 ve zrekonstruované budově bývalého Studentského domova v Hradební ulici 632, kde ho najdeme i po 65 letech.
 
„Během let prošlo Drakem několik generací význačných osobností české loutkové a alternativní scény, kteří dokázali tradici českého loutkového divadla ve své autorské tvorbě inovativně rozvinout i posunout a vytvořit tak inscenace, které byly novátorské, rezonovaly s aktuálními tématy dané doby a dokázaly oslovit široké spektrum publika jak u nás, tak v zahraničí. Jsou to silné kořeny, na které můžeme i my dál svou prací navázat. V současnosti zůstává Drak stále místem nabitým tvůrčí atmosférou, kde se předávají zkušenosti z jedné generace na druhou, ale i hledačem a objevitelem nových cest,“ řekl Tomáš Jarkovský, ředitel Divadla Drak.
 
Současný Drak stále rozšiřuje, a to i díky vzdělávacím aktivitám, svojí programovou nabídku a usiluje o bližší propojení divadla s jeho diváky. Podporuje mladé divadelní tvůrce formou rezidenčních pobytů a ve spolupráci s KALD DAMU i zahraničními divadelními školami je například spoluorganizátorem mezinárodního projektu GAUDEAMUS THEATRUM. Mimo jiné je jedním ze tří spolupořadatelů Mezinárodního divadelního festivalu – REGIONY, který je vrcholem hradecké divadelní sezóny. V roce 2010 se divadlo rozrostlo o budovu Labyrintu, která v sobě ukrývá nejen studiovou scénu, ale i výstavní prostory a hernu a dokáže tak nabízet zajímavý program jak pro rodiny s dětmi, tak pro organizované skupiny. Přes léto se pak stal oblíbeným místem pro trávení volného času plenér před divadlem, který nabízí návštěvníkům expozici herních prvků a dvě zážitkové hry.
 
 „Jednou z neoddiskutovatelných deviz Divadlo Drak, spolu s autorskou tvorbou, je od nepaměti přátelská a rodinná atmosféra, za kterou se k nám návštěvníci a diváci po generace vrací. Pro nás jako tvůrce je to skvělá motivace, ale i závazek do budoucna,“ uzavírá ředitel Draku Tomáš Jarkovský.
 
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025