neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Premiéra Krále Šumavy v pražské Lucerně
© Archiv pořadatele



Král Šumavy Davida Ondříčka má za sebou slavnostní premiéru a míří na Voyo

PRAHA: V pražské Lucerně proběhla slavnostní premiéra nové třídílné minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje z dílny Voyo Originál. Příběh nepolapitelného šumavského převaděče v režii šestinásobného držitele Českého lva Davida Ondříčka mapuje osud čtyřiadvacetiletého kuchaře sloužícího v kuchyni ve Sboru národní bezpečnosti Josefa Hasila. Mladíka toužícího především po zábavě, dobrodružství a volnosti. To poslední, co ho zajímá, je politika. V hlavní roli minisérie se představí Oskar Hes. V dalších rolích se objeví Gabriela Heclová, Vojtěch Vodochodský, Jan Jankovský, Kristýna Ryška (Podzimková), Jan Nedbal, Judit Pecháček (Bárdos), Jaroslav Plesl a Kryštof Mucha. Kreativním producentem je Michal Reitler a pro Voyo minisérii vyrobila produkční společnost Lucky Man Films producentů Davida Ondříčka a Darii Špačkové. Diváci budou moci první díl na Voyo zhlédnout 9. prosince.

Autor článku: 
Jakub Fürst

Po dvou úspěšných festivalových premiérách v Brně (Serial Killer) a Plzni (Finále Plzeň) a projekci v jihočeském Husinci, který je situován jen kousek od rodiště Josefa Hasila, malé vesničky Zábrdí, se s dobrodružným příběhem Krále Šumavy seznámili i diváci v pražské Lucerně. Třídílnou minisérii natočil David Ondříček podle románového bestselleru Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy. Ten vychází z Hasilových vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů a David Jan Žák byl během jeho psaní v kontaktu jak se samotným Josefem Hasilem, tak se všemi tehdy žijícími příbuznými.

„Miloval život a užíval si ho plnými doušky. Miloval přírodu, byl v ní šťastný. Vždycky z něj šla taková milá a pozitivní energie. Zbožňoval adrenalin. Když se na něj zpětně dívám, tak mi přišel jako veselý, chytrý a hlavně správný člověk pocházející z chudých poměrů. Z kozičkářské rodiny, což znamená, že byl odchován na kozím mléce, to byla ta nejnižší sorta lidí,“ říká o postavě Josefa Hasila jeho představitel Oskar Hes. K samotnému natáčení, které bylo fyzicky velmi náročné, dodává: „Mám rád, když se nesedí v ateliérech, ale točí v plenéru. Udělal jsem si kvůli tomu i řidičák na motorku, začal jsem střílet a cvičit. Šel jsem do toho střemhlav, protože když se pro něco nadchnu, tak neřeším, jestli mě to může stát zdraví nebo cokoliv jiného.“

„Na příběhu Josefa Hasila, jak je popsaný v knize David Jana Žáka Návrat Krále Šumavy mě fascinovala příležitost napínavou formou narovnat historii. Je to příběh z temných lesů a blat. Klukovské dobrodružství, které se zvrhne na tvrdý boj o život, svobodu a spravedlnost. Bylo to splnění dětského snu,“ říká režisér David Ondříček.

Tvůrci a herci se potkali také s Josefem Vávrou, synem Josefa Hasila, který dorazil i na slavnostní premiéru v pražské Lucerně. Oskar Hes k tomu říká: „Byl hrozně rád, že se s námi může potkat. A byl velmi pyšný, že se příběh jeho otce konečně rozpracovává a ‚narovnává‘. Byl hodně vděčný. Mně a Gabriele Heclové, která ztvárňuje jeho maminku, řekl, že má jedinou velkou připomínku, a to ať jeho rodiče zobrazíme jako hodné lidi, ať z nás jde cítit dobro.“

Produkce Krále Šumavy byla realizována v souladu s tzv. principy zeleného natáčení a udržitelné produkce, tedy s maximálním ohledem na životní prostředí. „Série se z části natáčela v národním parku, takže bylo zcela přirozené, že jsme v maximální míře uplatnili postupy udržitelného natáčení,“ doplňuje vedoucí udržitelné produkce a obsahu TV Nova a Voyo Hana de Goeij.

 

Král Šumavy // režie: David Ondříček // producent Lucky Man Films: David Ondříček, Daria Špačková // kreativní producent Voyo: Michal Reitler // kamera: David Hofmann // scénář: Tomáš Vávra, David Ondříček // literární předloha: David Jan Žák // architekt: Ondřej Lipenský // kostýmní výtvarník: Tereza Hrzánová // umělecký maskér: Michaela Kickov // mistr zvuku: Pavel Rejholec // postprodukce: PFX, Soundsquare // výkonný producent: Luděk Valchař // hrají: Oskar Hes, Vojtěch Vodochodský, Gabriela Heclová, Jan Jankovský, Kristýna Ryška, Kryštof Mucha, Vojtěch Vondráček, Denis Šafařík, Samuel Toman, Ronald Prokeš, Judit Pecháček (Bárdos), Ladislav Hampl, Jan Nedbal, Petr Forman, Andrei Toader, Jaroslav Plesl, Halka Jeřábek Třešňáková, Anna Marhoulová, Anna Čtvrtníčková a další

 

 

        

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023