sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Premiéra Krále Šumavy v pražské Lucerně
© Archiv pořadatele



Král Šumavy Davida Ondříčka má za sebou slavnostní premiéru a míří na Voyo

PRAHA: V pražské Lucerně proběhla slavnostní premiéra nové třídílné minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje z dílny Voyo Originál. Příběh nepolapitelného šumavského převaděče v režii šestinásobného držitele Českého lva Davida Ondříčka mapuje osud čtyřiadvacetiletého kuchaře sloužícího v kuchyni ve Sboru národní bezpečnosti Josefa Hasila. Mladíka toužícího především po zábavě, dobrodružství a volnosti. To poslední, co ho zajímá, je politika. V hlavní roli minisérie se představí Oskar Hes. V dalších rolích se objeví Gabriela Heclová, Vojtěch Vodochodský, Jan Jankovský, Kristýna Ryška (Podzimková), Jan Nedbal, Judit Pecháček (Bárdos), Jaroslav Plesl a Kryštof Mucha. Kreativním producentem je Michal Reitler a pro Voyo minisérii vyrobila produkční společnost Lucky Man Films producentů Davida Ondříčka a Darii Špačkové. Diváci budou moci první díl na Voyo zhlédnout 9. prosince.

Autor článku: 
Jakub Fürst

Po dvou úspěšných festivalových premiérách v Brně (Serial Killer) a Plzni (Finále Plzeň) a projekci v jihočeském Husinci, který je situován jen kousek od rodiště Josefa Hasila, malé vesničky Zábrdí, se s dobrodružným příběhem Krále Šumavy seznámili i diváci v pražské Lucerně. Třídílnou minisérii natočil David Ondříček podle románového bestselleru Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy. Ten vychází z Hasilových vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů a David Jan Žák byl během jeho psaní v kontaktu jak se samotným Josefem Hasilem, tak se všemi tehdy žijícími příbuznými.

„Miloval život a užíval si ho plnými doušky. Miloval přírodu, byl v ní šťastný. Vždycky z něj šla taková milá a pozitivní energie. Zbožňoval adrenalin. Když se na něj zpětně dívám, tak mi přišel jako veselý, chytrý a hlavně správný člověk pocházející z chudých poměrů. Z kozičkářské rodiny, což znamená, že byl odchován na kozím mléce, to byla ta nejnižší sorta lidí,“ říká o postavě Josefa Hasila jeho představitel Oskar Hes. K samotnému natáčení, které bylo fyzicky velmi náročné, dodává: „Mám rád, když se nesedí v ateliérech, ale točí v plenéru. Udělal jsem si kvůli tomu i řidičák na motorku, začal jsem střílet a cvičit. Šel jsem do toho střemhlav, protože když se pro něco nadchnu, tak neřeším, jestli mě to může stát zdraví nebo cokoliv jiného.“

„Na příběhu Josefa Hasila, jak je popsaný v knize David Jana Žáka Návrat Krále Šumavy mě fascinovala příležitost napínavou formou narovnat historii. Je to příběh z temných lesů a blat. Klukovské dobrodružství, které se zvrhne na tvrdý boj o život, svobodu a spravedlnost. Bylo to splnění dětského snu,“ říká režisér David Ondříček.

Tvůrci a herci se potkali také s Josefem Vávrou, synem Josefa Hasila, který dorazil i na slavnostní premiéru v pražské Lucerně. Oskar Hes k tomu říká: „Byl hrozně rád, že se s námi může potkat. A byl velmi pyšný, že se příběh jeho otce konečně rozpracovává a ‚narovnává‘. Byl hodně vděčný. Mně a Gabriele Heclové, která ztvárňuje jeho maminku, řekl, že má jedinou velkou připomínku, a to ať jeho rodiče zobrazíme jako hodné lidi, ať z nás jde cítit dobro.“

Produkce Krále Šumavy byla realizována v souladu s tzv. principy zeleného natáčení a udržitelné produkce, tedy s maximálním ohledem na životní prostředí. „Série se z části natáčela v národním parku, takže bylo zcela přirozené, že jsme v maximální míře uplatnili postupy udržitelného natáčení,“ doplňuje vedoucí udržitelné produkce a obsahu TV Nova a Voyo Hana de Goeij.

 

Král Šumavy // režie: David Ondříček // producent Lucky Man Films: David Ondříček, Daria Špačková // kreativní producent Voyo: Michal Reitler // kamera: David Hofmann // scénář: Tomáš Vávra, David Ondříček // literární předloha: David Jan Žák // architekt: Ondřej Lipenský // kostýmní výtvarník: Tereza Hrzánová // umělecký maskér: Michaela Kickov // mistr zvuku: Pavel Rejholec // postprodukce: PFX, Soundsquare // výkonný producent: Luděk Valchař // hrají: Oskar Hes, Vojtěch Vodochodský, Gabriela Heclová, Jan Jankovský, Kristýna Ryška, Kryštof Mucha, Vojtěch Vondráček, Denis Šafařík, Samuel Toman, Ronald Prokeš, Judit Pecháček (Bárdos), Ladislav Hampl, Jan Nedbal, Petr Forman, Andrei Toader, Jaroslav Plesl, Halka Jeřábek Třešňáková, Anna Marhoulová, Anna Čtvrtníčková a další

 

 

        

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024