středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Pardubický zámek
© www.pardubickykraj.cz



Krajští radní se věnovali muzejnictví, knihovnictví a pardubickému zámku

PARDUBICKÝ KRAJ: Radní se minulý týden zabývali průběžnou zprávou o plnění Koncepce rozvoje muzejnictví a Koncepce rozvoje knihoven v Pardubickém kraji. Projednávali také závěrečnou zprávu k projektu „Management plánu rozvoje pardubického zámku“.

Autor článku: 
luk

Dokument připravený předními architekty zásadně změní vnitřní uspořádání zámku v Pardubicích

Management plánu rozvoje pardubického zámku vznikl již v roce 2012 a jeho cílem bylo zvýšení atraktivity Zámku Pardubice tak, aby se tento areál stal moderním místem pro kulturu, netradiční zábavu i odpočinek. „Průběh přípravy a realizace dokumentu ukázal náročnost procesu tvorby tohoto projektu danou jeho komplexností a zapojováním řady zainteresovaných subjektů,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana Roman Línek zodpovědný za kulturu. Do roku 2014 byly práce na projektu vedené Východočeským muzeem v Pardubicích, poté byl zadán externímu zpracovateli.

Do počátku roku 2015 probíhal sběr dat a podkladů pro zpracování analytické části, tedy územně plánovací dokumentace, projekty zasahující řešené území, údaje o provozu, organizačních strukturách, statistická data návštěvnosti a mnohé další. Následně byly zahájeny práce na zpracování návrhové části,“ uvedl Roman Línek a pokračoval: „Při přípravě návrhové části se však ukázalo, že bude potřeba vytvořit komplexní rozvojový materiál, který zahrne celý areál zámku a navrhne řešení vztahu mezi návštěvnickým provozem zámku a provozem Východočeského muzea a Východočeské galerie.

Proto na zadání Romana Línka tři významní čeští architekti, Petr Všetečka, Josef Pleskot a Ladislav Lábus provedli supervizi zmíněného projektu a i na základně stavebně-historických průzkumů zpracovali „Generel dlouhodobé prezentace zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence“. „Nic vzácnějšího než je pardubický zámek z hlediska kulturních hodnot kraje vlastně nemáme. Proto jsem považoval za důležité, aby k dalším etapám rekonstrukce a zatraktivnění zámku někdo přistoupil s odborným, ale také vizionářským přístupem,“ vysvětlil svůj výběr předních českých architektů 1. náměstek. Generel, který byl radou schválen, přinese zásadní změny ve vnitřním uspořádání zámku a ve využití jeho jednotlivých částí ve vazbách na širší území cenného jádra krajského města.

Vedle pardubického zámku byly tématem i Koncepce rozvoje knihoven a Koncepce rozvoje muzejnictví v Pardubickém kraji, s jejichž průběžným stavem se radní seznámili. Krajská koncepce muzejnictví navazuje i na státní koncepci, která je formulací strategie Ministerstva kultury na podporu zejména veřejných muzeí a galerií a dalších vlastníků sbírek muzejní povahy. Pardubický kraj je zřizovatelem čtyř muzeí (Regionálního muzea v Chrudimi, Regionálního muzea v Litomyšli, Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a Východočeského muzea v Pardubicích) a jedné galerie (Východočeská galerie v Pardubicích). Stejně tak krajská koncepce rozvoje knihoven rozpracovává úkoly knihovnického systému z celostátního pohledu, ale i z pohledu Pardubického kraje i Krajské knihovny v Pardubicích.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024