čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
Plakát
© Archiv pořadatele



Krajská vědecká knihovna v Liberci získala certifikát Handicap Friendly!

LIBEREC: V době, kdy si každý přeje být spíše”negativní” přináší každá pozitivní zpráva naději, že i přes každodenní problémy, se kterými se potýkáme, jsou zde události, které naznačují, že náš svět spěje k lepší budoucnosti. A mezi tyto zprávy patří úspěch Krajské vědecké knihovny v Liberci, která získala certifikát Handicap Friendly pro osoby se sluchovým postižením.

Autor článku: 
Roman Giebish

Za tímto oceněním se skrývají léta systematické práce a vytváření speciálních podmínek pro handicapované, při jejichž tvorbě knihovna vycházela ze Standardu Handicap Friendly.

Knihovna sídlí v moderní budově s bezbariérovým přístupem a dlouhodobě se problematice handicapovaných věnuje. V několika posledních letech se zaměřuje hlavně na osoby se sluchovým postižením. Vytváří vhodný knihovní fond pro neslyšící komunitu v Libereckém kraji, zakoupila počítač s kamerou, který umožňuje snadnou komunikaci neslyšících online. V knihovně jsou umístěny dvě indukční smyčky (pomáhající lidem s naslouchátkem) a světelná signalizace při požárním poplachu.

Pracovníci knihovny prošli několika školeními, kde se seznámili se světem neslyšících, a někteří z nich se naučili nebo se učí komunikovat v českém znakovém jazyce. Pro neslyšící pořádá knihovna exkurze, přednášky a kurzy tlumočené do českého znakového jazyka. Knihovna také vyvinula nemalé úsilí, aby její nové webové stránky splňovaly podmínky o přístupnosti webu podle zákona 99/2019 Sb., a odpovídaly též potřebám neslyšících. Aktivně spolupracuje s místními a celostátními organizacemi, které se zaměřují na  osoby se sluchovým postižením.

Prvotní setkání s tlumočníkem do českého znakového jazyka Mgr. Karlem Redlichem přiblížilolibereckým knihovníkům tuto problematiku natolik, že se jí začali podrobně zabývat, a vytvořili podmínky pro kvalitnější služby osobám se sluchovým postižením. Ojedinělým počinem je i vytvoření „znakoknihy“, která pomáhá neslyšícím lépe číst – tedy pochopit psaný text s pomocí videa v českém znakovém jazyce.

Krajské vědecké knihovně v Liberci pod vedením paní ředitelky Mgr. Blanky Konvalinkové i všem jejím zaměstnancům moc gratulujeme a doufáme, že jejich úsilí bude zároveň motivací pro ostatní knihovny, aby poskytovaly své služby pro handicapované a mohlyse posléze také pyšnit certifikátem Handicap Friendly.

Protože být knihovnou bezbariérovou, poskytující rovný přístup ke službám i informacím všem bez rozdílu, má smysl!

 

 

Krajská vědecká knihovna v Liberci https://www.kvkli.cz/

Certifikát Handicap Friendly https://1url.cz/bzBkf  

Sekce bezbariérové knihovny https://1url.cz/IzBkS

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.09.2024

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
18.09.2024