středa
8. května 2024
svátek slaví Den osvobození od fašismu 1945
Plakát
© Archiv pořadatele



Krajská vědecká knihovna v Liberci získala certifikát Handicap Friendly!

LIBEREC: V době, kdy si každý přeje být spíše”negativní” přináší každá pozitivní zpráva naději, že i přes každodenní problémy, se kterými se potýkáme, jsou zde události, které naznačují, že náš svět spěje k lepší budoucnosti. A mezi tyto zprávy patří úspěch Krajské vědecké knihovny v Liberci, která získala certifikát Handicap Friendly pro osoby se sluchovým postižením.

Autor článku: 
Roman Giebish

Za tímto oceněním se skrývají léta systematické práce a vytváření speciálních podmínek pro handicapované, při jejichž tvorbě knihovna vycházela ze Standardu Handicap Friendly.

Knihovna sídlí v moderní budově s bezbariérovým přístupem a dlouhodobě se problematice handicapovaných věnuje. V několika posledních letech se zaměřuje hlavně na osoby se sluchovým postižením. Vytváří vhodný knihovní fond pro neslyšící komunitu v Libereckém kraji, zakoupila počítač s kamerou, který umožňuje snadnou komunikaci neslyšících online. V knihovně jsou umístěny dvě indukční smyčky (pomáhající lidem s naslouchátkem) a světelná signalizace při požárním poplachu.

Pracovníci knihovny prošli několika školeními, kde se seznámili se světem neslyšících, a někteří z nich se naučili nebo se učí komunikovat v českém znakovém jazyce. Pro neslyšící pořádá knihovna exkurze, přednášky a kurzy tlumočené do českého znakového jazyka. Knihovna také vyvinula nemalé úsilí, aby její nové webové stránky splňovaly podmínky o přístupnosti webu podle zákona 99/2019 Sb., a odpovídaly též potřebám neslyšících. Aktivně spolupracuje s místními a celostátními organizacemi, které se zaměřují na  osoby se sluchovým postižením.

Prvotní setkání s tlumočníkem do českého znakového jazyka Mgr. Karlem Redlichem přiblížilolibereckým knihovníkům tuto problematiku natolik, že se jí začali podrobně zabývat, a vytvořili podmínky pro kvalitnější služby osobám se sluchovým postižením. Ojedinělým počinem je i vytvoření „znakoknihy“, která pomáhá neslyšícím lépe číst – tedy pochopit psaný text s pomocí videa v českém znakovém jazyce.

Krajské vědecké knihovně v Liberci pod vedením paní ředitelky Mgr. Blanky Konvalinkové i všem jejím zaměstnancům moc gratulujeme a doufáme, že jejich úsilí bude zároveň motivací pro ostatní knihovny, aby poskytovaly své služby pro handicapované a mohlyse posléze také pyšnit certifikátem Handicap Friendly.

Protože být knihovnou bezbariérovou, poskytující rovný přístup ke službám i informacím všem bez rozdílu, má smysl!

 

 

Krajská vědecká knihovna v Liberci https://www.kvkli.cz/

Certifikát Handicap Friendly https://1url.cz/bzBkf  

Sekce bezbariérové knihovny https://1url.cz/IzBkS

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024