středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Plakát
© Archiv pořadateleKrajská vědecká knihovna v Liberci získala certifikát Handicap Friendly!

LIBEREC: V době, kdy si každý přeje být spíše”negativní” přináší každá pozitivní zpráva naději, že i přes každodenní problémy, se kterými se potýkáme, jsou zde události, které naznačují, že náš svět spěje k lepší budoucnosti. A mezi tyto zprávy patří úspěch Krajské vědecké knihovny v Liberci, která získala certifikát Handicap Friendly pro osoby se sluchovým postižením.

Autor článku: 
Roman Giebish

Za tímto oceněním se skrývají léta systematické práce a vytváření speciálních podmínek pro handicapované, při jejichž tvorbě knihovna vycházela ze Standardu Handicap Friendly.

Knihovna sídlí v moderní budově s bezbariérovým přístupem a dlouhodobě se problematice handicapovaných věnuje. V několika posledních letech se zaměřuje hlavně na osoby se sluchovým postižením. Vytváří vhodný knihovní fond pro neslyšící komunitu v Libereckém kraji, zakoupila počítač s kamerou, který umožňuje snadnou komunikaci neslyšících online. V knihovně jsou umístěny dvě indukční smyčky (pomáhající lidem s naslouchátkem) a světelná signalizace při požárním poplachu.

Pracovníci knihovny prošli několika školeními, kde se seznámili se světem neslyšících, a někteří z nich se naučili nebo se učí komunikovat v českém znakovém jazyce. Pro neslyšící pořádá knihovna exkurze, přednášky a kurzy tlumočené do českého znakového jazyka. Knihovna také vyvinula nemalé úsilí, aby její nové webové stránky splňovaly podmínky o přístupnosti webu podle zákona 99/2019 Sb., a odpovídaly též potřebám neslyšících. Aktivně spolupracuje s místními a celostátními organizacemi, které se zaměřují na  osoby se sluchovým postižením.

Prvotní setkání s tlumočníkem do českého znakového jazyka Mgr. Karlem Redlichem přiblížilolibereckým knihovníkům tuto problematiku natolik, že se jí začali podrobně zabývat, a vytvořili podmínky pro kvalitnější služby osobám se sluchovým postižením. Ojedinělým počinem je i vytvoření „znakoknihy“, která pomáhá neslyšícím lépe číst – tedy pochopit psaný text s pomocí videa v českém znakovém jazyce.

Krajské vědecké knihovně v Liberci pod vedením paní ředitelky Mgr. Blanky Konvalinkové i všem jejím zaměstnancům moc gratulujeme a doufáme, že jejich úsilí bude zároveň motivací pro ostatní knihovny, aby poskytovaly své služby pro handicapované a mohlyse posléze také pyšnit certifikátem Handicap Friendly.

Protože být knihovnou bezbariérovou, poskytující rovný přístup ke službám i informacím všem bez rozdílu, má smysl!

 

 

Krajská vědecká knihovna v Liberci https://www.kvkli.cz/

Certifikát Handicap Friendly https://1url.cz/bzBkf  

Sekce bezbariérové knihovny https://1url.cz/IzBkS

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021

ČR: Letošní udílení Cen AVA – Alza.cz Audiokniha roku 2020 zná svého prvního vítěze. Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Jiří Lábus. Cenu uděluje AVA od roku 2014. Jejími držiteli jsou Martin Stránský, Jan Jiráň, Hana Maciuchová, Zdeněk Svěrák, Josef Somr a Jiří Dvořák.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.04.2021