ČELÁKOVICE: V novém kostele Církve bratrské v Čelákovicích naproti nádraží bude v sobotu 4. 2. v 18.00 zahájena výstava fotografií Ivo Dokoupila Krajinou našich babiček – ze života českých vesnic v rumunském Banátu. Na vernisáži pohovoří také autor, který se podporou našich krajanů jako humanitární pracovník Člověka v tísni systematicky zabývá již od roku 2005. Výstava potrvá do konce března.
Je to už 200 let od doby, kdy se naši krajné začali usazovat v rumunském Banátu na levém břehu Dunaje. Za dvě staletí zkultivovali zdejší krajinu neprostupných lesů, založili několik vesnic a svým zemědělským hospodařením a životním stylem sloužili za příklad svému okolí. Nedostupná poloha vesnic umožnila přežití náročných historických období včetně Ceauseşcova režimu až do současné doby. Čas se dal rychleji do pohybu až po pádu komunismu, kdy se banátské vesnice otevřely turistům se všemi pozitivními a negativními důsledky tohoto fenoménu.
Cesty do rumunského Banátu znamenají pro návštěvníky často objevení zanikajícího ráje na zemi. Upravené vesnice v panenské přírodě, vzdálené od civilizace, pohostinní krajané, hovořící kultivovanou mateřštinou, životní styl spjatý s půdou a střídáním ročních období, rodinná pospolitost.
To vše nám přibližují fotografie Ivo Dokoupila, z nichž některé dostaly v poučených kruzích téměř ikonický rozměr. Ale Ivo Dokoupil není jen známým fotografem, několikrát oceněným Czech Press Photo.
Jako humanitární pracovník Člověka v tísni se už od roku 2005 systematicky snaží podpořit banátské krajany a jejich kulturu všemožnými způsoby – od organizace sbírek, přes podporu šetrné turistiky, asistenční pomoc až k spoluorganizaci festivalu Banát.
A neúnavně o českém Banátu informuje např. prostřednictvím stránek www.banat.cz a rozesíláním Banátského oběžníku.
Jeho aktivity v humanitární a cestovatelské oblasti (průvodce CK Kudrna) ovšem hranice českého Banátu přesahují. O výstavě se domlouváme už skoro dva roky a loni jsme ji museli odložit právě kvůli aktivitám Ivo Dokoupila na Podkarpatí, kde koordinoval podporu uprchlíkům z válkou zasažených oblastí.
Krajany v Banátu můžete podpořit např. přispěním na příslušné konto Člověka v tísni, ale především tím, že jako „šetrní turisté“ využijete jejich pohostinnosti. Nechte se zlákat fotografiemi Ivo Dokoupila!
Výstavu bude možno navštívit do konce března v čase otevření kostela, který je možno ověřit na telefonu: 731172641.
https://www.visitbanat.com/ro/blog/ivo-dokoupil-drobna-prace-s-jasnym-cilem
https://www.stream.cz/banat-cz
http://varhanyzcelakovic.cz/aktuality/ivo-dokoupil-krajinou-nasich-babicek/
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.